‌‌محمد غرضی: هرگز دولت و مجلس به نفع منافع ملی كار نمی‌كنند

سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۶ | کد مطلب: ۳۲۹۷۷
‌‌محمد غرضی: هرگز دولت و مجلس به نفع منافع ملی كار نمی‌كنند
محمد غرضی در واکنش به طرح مبنی بر الزام دولت به نابودی اسرائیل تا ۱۴۲۰ گفته: جنگیدن کار دولت نیست، نمایندگان مجلس یازدهم از قانون اساسی چیزی نمی دانند
محمد غرضی، نماینده مجلس اول، درباره تضادهای مجلس و دولت و مناسبات این دو گفت: «وقتی یك كشور حزبی اداره شود و گروه‌ها با‌هم در تعارض باشند، دولت و مجلس بر سر رانت‌ها یا با یكدیگر می‌سازند یا با هم به تقابل می‌پردازند. الان چون دولت آقای روحانی رو به اتمام است، سازش بر سر منافع خیلی ضعیف شده بنابراین هرگز دولت و مجلس به نفع منافع ملی كار نمی‌كنند و مجلس به نفع این كار می‌کند كه بتواند دولت را در دوره بعد به ‌دست بیاورد.

در صد سال اخیر از مشروطه تا‌كنون تقریبا روابط دولت و مجلس را دیده، خوانده یا شنیده‌ام مثلا در دهه40 نیز چنین شرایطی داشتیم كه حزب ایران نوین و حزب ملت با هم در تقابل بودند.

زمانی‌ كه در مجلس بحث بودجه پیش می‌آمد، مشكلاتی بین دولت و مجلس به وجود می‌آمد و این دو حزب بودجه را به بین خودشان تقسیم می‌كردند؛ بنابراین روابط دولت و مجلس همیشه روابط منافع جناحی بوده است.

اصلا جمهوری اسلامی به معنای اجماع است، یعنی منافع ملی؛ چرا ما مشروطه را نفی كردیم و گفتیم نه شرقی نه غربی، چون جمهوریت با دیگر فرم‌ها تفاوت دارد؛ در جمهوریت اجماع حاكمیت را به دست می‌آورد و امروز وقتی انتخابات انجام می‌شود، استقبال مردم از آن بسیار كم است، چون اجماعی برای احراز منافع ملی وجود ندارد».

غرضی در ادامه درباره مصوبات اخیر مجلس در اصلاح قانون انتخابات تصریح کرد: «تابع همان نظریاتی است كه در قسمت اول سؤال گفتم، تمام تلاش امروز مجلس این است كه طیف مجلس دولت آینده را به دست بگیرد و می‌خواهد یك دولتی درست كند كه با مجلس هماهنگ باشد تا منافع جناحی‌شان بهتر تأمین شود، به‌جای اینكه مجبور باشند با جناح دیگری سازش كنند و مثلا یك دولت ائتلافی به وجود آید؛

بنابراین آنچه می‌توانم بگویم این است كه مصوبات اخیر مجلس به‌هیچ‌وجه در راستای منافع ملی نیست، چند روز پیش دیدم كه روزنامه جمهوری اسلامی نوشته است طوری قوانین انتخابات را اصلاح می‌كنند كه فقط كسی كه اول فامیلش «ق» دارد رئیس‌جمهور شود».

این فعال سیاسی معیارهای قانون‌گذاری مجلس را این‌گونه تشریح كرد: «من یك‌ بار گفته‌ام كه چپ نمی‌تواند دولت نگه دارد و راست نمی‌تواند ملت نگه دارد. فقرا كشور را اداره می‌كنند و مشكلات را تحمل می‌كنند. آن قانونی می‌تواند مجری داشته باشد كه مردم با آن موافق باشند. قوانینی كه منافع ملی و مردمی و گروهی را به امتیازطلبان بدهد، مدت كوتاهی ممكن است كارایی داشته باشد؛ اما اجرا نمی‌شود.

من هرگز ندیده‌ام قانونی بدون مردم اجرا شود. وقتی قانون می‌تواند مجری باشد كه مردم با آن موافق باشند. این قوانین فقط قوانین در راستای مصادره منافع گروهی و صنفی است.

شما ببینید مردم مالیات نمی‌دهند، برای اینكه قانون مالیات به جای اینكه از سود مالیات بگیرد، از سرمایه می‌گیرد و به‌همین‌دلیل همه تولیدات كشور متوقف شد و همیشه هم جناح‌های مختلف از تولید حرف زدند؛ اما وقتی قوانین مالیاتی، تأمین اجتماعی و... دست كارگزاران را به سرمایه پیوند بزند، نتیجه نمی‌دهد. كارخانه به وجود می‌آید؛ اما بعد از مدتی می‌بینیم كه تعطیل شده‌اند؛ مگر اینكه كسی رانت داشته باشد كه درصدشان كم است».

او درباره تجربه تاریخی خود در مجلس اول در پیوند با شرایط روز گفت: «دولت جنگ كه خیلی گرفتاری داشت. دو مجلس در مشروطه و دو مجلس در جمهوری اسلامی منافع ملی را پیگیری می‌كردند؛ مجلس اول و دوم مشروطه و مجلس اول و دوم جمهوری اسلامی.

بعد از آن مجالس دیگر مجلس‌ها درگیر منافع گروهی و حزبی شدند و ندیدم در طول تاریخ كه یك دولت مورد تأیید عموم جامعه باشد.

90 نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور در ایران عوض شده؛ اما هیچ‌كدام نتوانستند رضایت عموم را جلب كنند.

البته بعضی در مقایسه با دیگری بهتر بودند؛ اما در كل به‌ویژه بعد از انقلاب چند رئیس‌جمهور در دور دوم‌شان عمدتا آرزو داشتند زودتر دولت‌شان تمام شود و من هیچ سابقه خیری بین دولت و مجلس ندیده‌ام.

من حق را فقط به ملت می‌دهم و هرگز هم عضو هیچ گروهی نبوده‌ام. تاریخ به من نشان داده است كه اگر عضو گروهی شوي، بخشی از دعوا خواهی شد و آخرتت را باید به دنیا بفروشی».