ساختمان‌های بتنی نفس دریاچه شورابیل را گرفتند

يکشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۹ | کد مطلب: ۳۲۶۲۰
ساختمان‌های بتنی نفس دریاچه شورابیل را گرفتند
یک کارشناس معماری با انتقاد از نبود چشم‌انداز مدیریتی و اتاق فکر، گفت: ساختمان‌های بتنی که کوچکترین زیبایی بصری هم ندارند دریاچه زیبا و منحصربه‌فرد شورابیل را محاصره کرده و این دریاچه را به مرز خفگی رسانده‌اند.
اسکان نيوز: کرم‌زاده‌شیرانی مدرس دانشگاه‌های اردبیل  به تجربه مختلف ساخت‌وساز توسعه شهری چندسال اخیر اردبیل در خصوص شهرک‌های کوثر و نادری اشاره و تاکید کرد: برنامه مشخصی در الگو توسعه شهری نداریم.

وی ادامه داد: اوج بی‌برنامگی را در چشم‌اندازی شهری مشاهده کنیم و حالا این تجربه تلخ نباید در مورد زمین پادگان شهر که به شدت نیازمند فضا و تنفس گاه شهری است تکرار شود.

کرم‌زاده‌شیرانی معتقد است، اردبیل از نبود چشم‌انداز شهری درحوزه معماری و نبودن فضا مناسب و متوازن رنج می‌برد. به طوری که ساختار یک شهر، از نظر زیبایی بصری، ساختارهای فضاهای فرهنگی و اجتماعی، فضاهای سبز نشان دهنده نگاه، عمق تفکر و چشم‌اندازی است که مسئولان هر شهری نسبت به شهر و آینده آن دارند.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم مسئولان شهری و حتی استانی، در خصوص  زمین پادگان در حق کهن شهر اردبیل و شهروندان اجحاف نکنند.

 ایسنا نوشت، پادگان ارتش اردبیل در زمینی به مساحت ۲۸ هکتار در اوایل دوره پهلوی احداث شد اما گسترش شهر باعث شد پادگانی که روزگارانی در خارج از محدوده شهر قرار داشت در مرکز شهراردبیل قرار گیرد و بعد از زمزمه های خروج  پادگان‌ها از داخل شهر به خارج از شهرها، پادگان اردبیل به محل تقابل دودیدگاه تبدیل شد که در یک طرف مطالبه گرانی بودند که خواستار بهره برداری اصولی از زمین پادگان با ایجاد  مراکز فرهنگی، پارک و ... و به عبارتی ترسیم چشم‌انداز شهری هستند و در دیگر سو موافقان تجاری سازی زمین پادگان با ایجاد کاربری‌های مسکونی و تجاری قرار دارند.