عکسی که هنرمند اردبیلی را به جشنواره «آکوا» رساند

سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۷ | کد مطلب: ۳۱۷۳۴
عکسی که هنرمند اردبیلی را به جشنواره «آکوا» رساند
می‌‌گوید، حرفه‌ای اصلی‌اش بانکداری است اما عاشق عکاسی بوده و حاصلش شده تقدیر شدن در جشنواره‌های ملی و بین‌الملی خارجی؛ حالا هم که با سه اثر به جشنواره بین‌المللی عکس «آکوا» راه یافته اما با این همه تقدیر بین‌المللی از او، دل پُری دارد از بی‌مهری و بی‌توجهی مسئولان به استعدادهای فراوان نهفته در استان اردبیل چرا که نه خانه‌ای برای اهالی هنر هست و نه می‌توان با تجهیزات گران به علاقمندان به این هنر کمک کرد.
اسکان نيوز: میرعلی پرندک، عکاس اردبیلی  راه یافته به جشنواره بین‌المللی عکس «آکوا» است.
 

خودتان را به صورت مختصر معرفی کنید:


 میرعلی پرندک هستم. متولد سال ۱۳۵۲ در محله پیرمادر اردبیل. کارمند بانک سپه(مهر اقتصاد سابق) در اردبیل هستم.


ایسنا: از چه زمانی به هنر و به ویژه عکاسی علاقمند شدید و این حرفه رو به صورت جدی دنبال کردید؟
پرندک: از سال 1387 به صورت آماتور عکاسی از طبیعت را شروع کردم و از سال 1392 تاکنون به صورت تخصصی و علمی در ژانرهای مختلف لنداسکیپ، طبیعت، ماکرو ا، چشم‌انداز، حیوانات و حشرات و مونوکروم عکاسی کردم.


 


 تاکنون چه موفقیت‌هایی در زمینه‌های هنری و عکاسی کسب کرد‌ه‌اید؟


بنده در سال 1395موفق به دریافت مدرک psvA cademyاز کشور مالزی شدم و در حال حاضر جز اعضا کلوپ فوکوس کشور و اعضا اصلی فیاپ(فدراسیون بین‌المللی عکاسی) هستم. در سال 1398در ارومیه موفق به دریافت گواهینامه ویرایش عکس‌های طبیعت شدم. همچنین در تعدادی از جشنواره‌های ملی و بین‌الملی خارجی عکس از جمله جشنواره عکس مارک آلارچه قرقیزستان ۲۰۲۰، جشنواره بین‌المللی آکوا تاجیکستان۲۰۲۰، جشنواره بین‌المللی ابراهیم زمان ترکیه ۲۰۲۰، جشنواره بین‌المللی رافلز آواردس سنگاپور۲۰۲۰، جشنواره بین‌المللی اورهان هلدینگ ترکیه۲۰۲۰، جشنواره بین‌المللی سالگرد فیاپ در لوکزامبورگ۲۰۲۰، جشنواره بین‌المللی عکس خیام در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ و جشنواره عکس سلامت و روان ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ شرکت کرده‌ام که تاکنون شش عکس از بنده در سطح بین‌الملل پذیرش شده است.
 

 نظر شما در مورد نگاه جامعه به هنر؟ و اینکه چقد هنر در میان مردم مورد قبول واقع شده؟


به هنرهای هفت‌گانه و مخصوصا موسیقی و عکاسی آن‌چنان که باید در کشور بها داده نمی شود. تا به حال  بدون مربی با امکانات ناچیز به این‌جا رسیده‌ام؛ یک کانون و یا خانه هنر و یا حتی در اداره فرهنگ و ارشاد در استان اردبیل نداریم و یا یک نهادی که استعدادهای فراوان نهفته در شهر را دور هم گرد آورد؛ این از کاستی‎های هنر عکاسی و کلیه هنرهای تجسمی بوده است و تا به امروز هم هست. 

دغدغه‌ها و انتظارات شما به عنوان یک هنرمند از جامعه؟


برای بالفعل شدن استعدادهای جوانان باید مسئولین امر راهکارهایی اجرا کنند که مقام‌های بهتری در آینده نصیب استان ما شود. ضمنا از آن‌جا که تجهیزات عکاسی خیلی گران بوده و قیمت هنگفتی دارد، مسئولان بایست به دنبال کشف استعدادها و کمک به کسی که توان مالی ضعیفی هست باشند.
 

دغدغه‌ها و انتظارات شما به عنوان یک هنرمند از مسئولان؟


از مسئولان انتظار داریم بخاطر استعدادهای زیادی که در این استان وجود دارد، یک هنرکده و خانه فرهنگ و کانون عکاسان در این استان دایر کنند تا از نوابغ این حوزه در استان نهایت بهره‌مندی را داشته باشیم. همچنین از مسئولان اجرایی و فرهنگی استان انتظار می‌رود از ظرفیت عکاسان خوب اردبیل بخصوص آقای عبدالرحمان مجرد برای بهبود بخشیدن وضعیت این هنر در استان و کسب عناوین مختلف توسط هنرمندان استانی در عرصه‌های جهانی به نحو احسن استفاده کنند.
 

با توجه به شرایط پیش آمده اخیر(بیماری کرونا)، در این برهه زمانی وضعیت کارهای هنری شما چگونه بود؟


با توجه به بیماری کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی(ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی و رعایت فاصله اجتماعی) به طور محدودی از پیرزن‌ها و مردها و محیط کارییشان عکس‌هایی ثبت کردم و برای حضور در جشنواره سلامت و روان و جشنواره بین‌المللی جهان در سال ۲۰۲۰ فرستادم که ان‌شاالله بتوانمنیم پذیرش و یا مقامی در آنجا کسب نمایم.
 

آیا تونستین کرونا و پیشگیری از اون رو در قالب هنر حرفه‌ایتون به جامعه نشون بدین؟


با وجود بیماری کرونا عکاسی از مردم بسیار سخت بود، ولی توانستم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی عکس‌هایی ثبت کنم.

 

جشنواره بین‌المللی عکس «آکوا» در شش بخش با موضوع آزاد تک رنگ، آزاد رنگی، آب، مردم، چشم‌انداز و گردشگری با داوری در کشور تاجیکستان برگزار می‌شود که میرعلی پرندک در بخش‌های آزاد رنگی، چشم‌انداز و آب با سه اثر به جشنواره راه یافته است.
مرجع: ایسنا