کارزارهای اعتراضی دانشجویان در مخالفت با افزایش شهریه دانشگاه‌ها

شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۳ | کد مطلب: ۳۱۳۱۲
کارزارهای اعتراضی دانشجویان در مخالفت با افزایش شهریه دانشگاه‌ها
دانشجویان دانشگاه آزاد در اعتراض به افزایش شهریه‌ها همزمان با اوج کرونا و برگزاری آموزش غیرحضوری و مجازی مراکز آموزشی کشور با راه‌اندازی کارزارهایی اعتراض و مخالفت خود را نسبت به این موضوع اعلام کردند.

در این دو کارزار که به آدرس های (مخالفت با افزایش شهریه دانشگاه آزاد) و  (اعتراض دانشجویان رشته دامپزشکی دانشگاه آزاد به افزایش شهریه‌ها) همچنان در حال جمع‌آوری امضاست در نهایت از مسئولان دانشگاه ها خواسته شده که با توجه به برگزاری اکثر کلاس‌ها به صورت مجازی و کاهش کمیت و کیفیت کلاس‌ها به دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا، مانع از تضییع حقوق دانشجویان شوند.


جناب آقای دکتر محمد مهدی طهرانچی
ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی

با سلام و احترام

به استحضار می‌رساند با توجه به شیوع بیماری کرونا و عدم حضور دانشجویان در کلاس و کاهش هزینه‌های جاری وعدم ارائه خدمات آموزشی و رفاهی و نیز کاهش چشمگیر کیفیت کلاس‌ها به دلیل مجازی شدن، ما دانشجویان به افزایش بی‌رویه شهریه معترضیم.

دانشگاهی که دربرگیرنده کلمه «اسلامی» است چگونه این افزایش برخلاف موازین شرعی و اخلاقی را توجیه می‌کند؟

گویا دانشجویان تبدیل به ماشین‌های چاپ پول شده‌اند و از این حقایق چشم‌پوشی شده که افزایشی ناعادلانه صورت گرفته است.

این اقدام، ما دانشجویان را در این شرایط سخت اقتصادی بسیار متأثر و متأسف نموده است و از حضرتعالی درخواست داریم که با پیگیری‌های خود ما را در احیای مطالبات حق خود همراهی نمایید و مجری عدالت در این راستا گردید و ما را در ساختن کشوری توانمند و متعالی یاری کنید.


جناب آقای دکتر علی‌رضا منادی
نماینده محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و عرض ادب

با توجه به افزایش شهریه‌ی تمامی واحدهای عملی و برخی از واحدهای نظری رشته دامپزشکی، آن هم با وجود برگزاری اکثر کلاس‌ها به صورت مجازی و کاهش کمیت و کیفیت کلاس‌ها به دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا، بدین وسیله مراتب تکدر دانشجویان را به استحضار جنابعالی می‌رساند.

جناب آقای دکتر، ما دانشجو هستیم! مگر نه آنکه امام فرمودند: «دانشجوها ذخایر این ملت هستند، مقدرات مملکت ما در آینده به دست دانشجویان امروز است. شئونات مختلف کشور در دست دانشجویان است که آتیه کشور را آن‌ها باید اداره بکنند. سعادت یک مملکت کلیدش به دست معلم است و به دست دانشجو»؟ بنابراین هر مملکتی و کشوری در عالم موجودیتش بسته است به دست دانشجو و معلم. اما گویی جمع قلیلی از همکارانتان این سرمایه‌های ملی را نوعی گاوصندوق بالقوه می‌دانند و هنگامی که در تنگنای اقتصادی قرار می‌گیرند در صدد بالفعل کردن مطالبات ناحقشان از دانشجویان برمی‌آیند.

آقای دکتر، برآیند عملکرد مسئولین مالی دانشگاه آزاد اسلامی نتیجه‌ای جز این موضوع نشان نمی‌دهد که گویا از دید آن‌ها دانشجو نه، بلکه مشتری هستیم. اما باید به اطلاع جنابعالی برسانیم متأسفانه همکاران شما با وجود تحصیلات آکادمیک و مدارک عالیه دانشگاهی حتی به اندازه فروشنده‌ی ساده، اصول اولیه مشتری‌مداری را نمی‌دانند!
مواردی که ادعای بالا را تصدیق می‌کند عبارت است از:

۱. افزایش شهریه واحدهای عملی در شرایط حاضر که مصادف است با برگزار نشدن حضوری کلاس‌ها
۲. کوتاهی در شروع بموقع کلاس‌ها در ترم جدید
۳. عدم ارائه حداقل خدمات رفاهی مناسب برای فراگیری دروس، مثل اینترنتی که برای اکثریت هنوز رایگان نیست یا حتی برای بسیاری به طور کل در دسترس نیست! (همچون مناطق روستایی و محروم)
۴. عدم ارائه خدماتی همچون حمل و نقل و اتوبوسرانی و سایر هزینه‌هایی که اضافه از دانشجویان به اجبار گرفته می‌شود.

جناب آقای دکتر، جمعی از دانشجویان که دیگر کارد به استخوانشان رسیده است، از شما درخواست پیگیری عاجل نسبت به مطالبات برحقشان دارند، در این مرحله اعتراض و استشهاد خود را در چارچوب موازین قانونی، شرعی و عرفی به حضرتعالی تسلیم می‌نمایند.

انتظار می‌رود با پیگیری دلسوزانه و پدرانه حضرتعالی کمیته حقیقت‌یاب جهت واکاوی علل موارد بالا تشکیل گردد و در اسرع وقت پاسخ روشنی به سوالات بی‌شمار و بی‌پاسخ دانشجویان داده شود.

ما همه خود را عضوی از خانواده بزرگ دانشگاه آزاد می‌دانیم و انتظار داریم شما چون پدری دلسوز با هدایت‌های خود مانع از تضییع حقوق دانشجویان شوید.

امید است با پیگیری‌های جنابعالی مطالبات معقول دانشجویان بی‌پاسخ نمانده و دستور لازم جهت پیگیری را صادر نمایید.

انشالله در سایه امام زمان (عج) و همچنین نصایح نایب برحقشان امام خامنه‌ای (مدالظله العالی) آینده‌ای روشن و عدالت محور را به لطف و پیگیری شما رقم بزنیم.

با تشکر
جمع کثیری از دانشجویان رشته دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی