کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

فاجعه‌ محیط زیستی در انتظا تالاب بُندون ایذه/ نابودی در کمین یکی از جاذبه‌های طبیعی -تاریخی خوزستان

21 مهر 1399 ساعت 13:09 | کد مطلب:30841

مرگ تالاب‌ها، رودها، دریاها، کوه‌ها، دشت‌های آزاد و سرزمین‌های آباد و تبدیل آن‌ها به جهنمی دست‌ساز برای بشر امروز، محصول مشترکی است از انسان آگاه و انسان نادان.


اسکان نیوز:  انسان آگاهی که با دانش و فهم به جنگ برای نابودی یک میراث طبیعی می‌رود تا به سودآوری بیشتری برسد و انسان نادانی که نادانسته کمر به نابودی یک میراث خدادادی می‌بندد. مرگ عامدانه‌ی هر میراث طبیعی و سکوت انسان در برابر مرگ‌های این‌چنینی، تلاشی است تاریک در مسیری که سرانجام به یک رویارویی بزرگ و فاجعه‌بار بین انسان با خشم طبیعت ختم می‌گردد.

یکی از عمده‌ترین موارد کشتار این روزها، تلاش انسان در جهت نابودی تالاب‌ها و عدم شناخت درست از نقش مهم و حیاتی تالاب‌ها در زندگی بشر است.


تالاب‌ها، میراث طبیعی بشریت


هرگونه تلاش در جهت حذف و نابودی تالاب‌ها می‌تواند پیامدهای اجتماعی و معیشتی وحشتناکی برای جوامع محلی و در سطح کلان، برای یک زیستگاه ملی در پی داشته باشد.

تالاب‌ها اکوسیستم‌هایی استراتژیک برای بشر محسوب می‌شوند که خدمات مفید فراوانی را برای مردم، ماهی‌ها و حیوانات وحشی ارائه می‌دهند که هیچ اکوسیستم دیگری قادر به ارائه آن‌ها نیست.

برخی از این خدمات یا کارکردهای ارزشمند همانند حفاظت و بهبود کیفیت آب، تأمین زیستگاه برای ماهی‌ها و حیوانات وحشی، ذخیره‌گاه آب سیلاب‌ها و حفظ جریان آب و جذب آلاینده‌ها ازجمله خصوصیات طبیعی و بی‌نظیر تالاب‌ها هستند. 

تالاب بُندون در خطر نابودی


یکی از عمده‌ترین تالاب‌های در خطر انقراض، تالاب بندون شهرستان ایذه در استان خوزستان است.

این تالاب با وسعتی معادل ۱۲۰۰ هکتار در شرق شهر ایذه واقع شده است که بیش از ۱۰٬۰۰۰ نفر در قالب ۱۰ روستا بزرگ و کوچک، جامعه‌ محلی این تالاب را تشکیل می‌دهند که زندگی و معیشت آنان روزگاری به حیات جاری تالاب وابسته بود.

در یک دهه‌ پیش، طی تصمیمی غیر کارشناسانه و بی‌سابقه در تاریخ تالاب‌های ایران، این زیستگاه و اکوسیستم زیبا به اداره راه و مسکن و شهرسازی واگذار شد که به دلیل عدم توان تخصصی برای مدیریت این تالاب، سیر قهقرایی این زیستگاه تاریخی _طبیعی آغاز و باعث گردید تا صدها پرونده و تقاضای زمین از سوی دستگاه‌های دولتی و خصوصی برای تصرف این تالاب تشکیل گردد که آخرین پرونده در مسیر مرگ نهایی این تالاب، تقاضای ۳۰٬۰۰۰ متر مربعی سازمان زندان‌ها بوده است. 

یک فعال محیط‌زیست، در این خصوصی فت: دست‌هایی پیدا و پنهان تلاش دارند تا تالاب تاریخی بندون را از بین ببرند. جوری که پرونده‌ی تالاب بندون به  کنوانسیون رامسر نرسیده، حراج شد.

آن‌هم تالابی که می‌توانست با ثبت در کنوانسیون جهانی رامسر نه‌تنها حقابه ی آن تأمین شود، بلکه سبب احیاء معیشت جوامع محلی و ایجاد بیش از ۲٬۰۰۰ شغل پایدار در میان مردمان پیرامون در زمینه‌های پرنده‌نگری، گردشگری و آبزی‌پروری شود.

این فعال محیط‌زیست می‌افزاید: شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی و شهری با حفر بیش از ۲۰ حلقه چاه از مسببین مستقیم خشکیدگی این تالاب هستند و در حال حاضر این تالاب به جولانگاه زمین‌خواری و کانون فعال ریزگرد منطقه تبدیل شده است.

یک فعال مدنی دیگر، می‌گوید: فعالان محیط‌زیست و جوامع محلی خواستار بازگرداندن هر چه سریع‌تر مدیریت این میراث ارزشمند به اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان ایذه هستند.

فعالان میراث فرهنگی و تاریخی نیز معتقدند تالاب‌های بندون و میانگران به‌عنوان دو جاذبه و میراث طبیعی شهر ایذه بخشی از پرونده‌ی ثبت جهانی ایذه در سازمان آموزشی – علمی - فرهنگی ملل متحد «یونسکو» می‌باشند.

 تالاب در حال انقراض بندون در گذشته‌ی باستانی بخشی از هویت زیست بومی و تشکیل‌دهنده‌ی تمدن‌های واقع در دشت ایذه بود که علاوه بر اهمیت تاریخی آن، در حال حاضر می‌تواند در حوزه‌ی گردشگری و ایجاد اشتغال پایدار نقش بسیار مهمی در حیات این منطقه داشته باشد.

یکی از عمده جاذبه‌های خوزستان و دشت ایذه، پرندگان مهاجری هستند که از سیبری روسیه وارد تالاب‌های ایذه می‌شوند، که همین جاذبه در زمان حیات تالاب به‌تنهایی باعث جذب گردشگران فراوانی از سراسر دنیا به خوزستان می‌شد. 

موضوعی مهم که می‌تواند در شرایط بد اقتصادی فعلی شهر ایذه با توجه به باستانی بودن این منطقه بر قدرت جاذبه‌های آن بیفزاید و به بهبود اقتصادی این شهر کمک کند.

در حال حاضر با توجه به تلاش‌هایی که در جهت خشکانیدن دائمی تالاب بندون و تفکر خطرناک "مُثله کردن" آن دارد صورت می‌گیرد، بی‌شک در صورت عدم نجات بخشی آن از دست زمین خوران باید منتظر عواقب تلخ و بدِ محیط زیستی آن باشیم. 

ریزگردها، ارمغان خشکاندن تالاب


یکی از عواقب کوتاه‌مدت مرگ تالاب بُندون که در حال سپری شدن است، همین ریزگردهایی هستند که شبانه‌روز زندگی روزمره را بر مردم ایذه  سخت و سخت‌تر نیز خواهد کرد.

ایلنا نوشت، ریزگردهایی خطرناک، که بخشی از آن‌ها حامل حجم عظیمی از خاکستر زباله‌های بیمارستانی و شهری‌اند که طی مدت‌های مدیدی در تالاب بی‌جان بُندون رها و به آتش کشیده می‌شدند.

 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/interview/30841/فاجعه-محیط-زیستی-انتظا-تالاب-ب-ندون-ایذه-نابودی-کمین-یکی-جاذبه-های-طبیعی-تاریخی-خوزستان

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com