راغفر: اقدامات نمایندگان هیچ ارتباطی با مشکلات مردم ندارد/ نرخ دلار بر اساس کسری بودجه دولت تعیین می شود

پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۹ | کد مطلب: ۳۰۷۴۲
راغفر: اقدامات نمایندگان هیچ ارتباطی با مشکلات مردم ندارد/ نرخ دلار بر اساس کسری بودجه دولت تعیین می شود
استاد دانشگاه الزهرا گفت: اگرچه قرار بود رویکرد مجلس یازدهم انقلابی باشد و بنا و پایه فعالیت موکلان مردم بر اساس حل مشکلات معیشتی مردم گذاشته شود اما متاسفانه در حال حاضر فعالیت و اقدامات نمایندگان دور یازدهم هیچ ارتباطی با مشکلات و وضعیت معیشتی مردم ندارد.
به گزارش اسکان نيوز به نقل از ایلنا، حسین راغفر با بیان اینکه در شرایط  فعلی نمایندگان به دنبال دریافت امکانات و تسهیلات هستند، افزود: در شرایطی که نرخ دلار به حدود 30 هزار تومان رسیده ، نمایندگان مردم در مجلس هیچ اعتراضی و صحبتی و یا  تلاشی در این باره انجام نمی دهند.
 
وی با بیان اینکه در شرایط فعلی نمایندگان هیچ همدردی با مشکلات مردم ندارند ادامه داد: اما نباید فراموش کرد که از همان ابتدا هم هیچ امیدی نسبت به مجلس یازدهم نبود این را  گذر زمان و فعالیت چهار ماهه مجلس هم نشان می دهد.
 

نرخ دلار بر اساس کسری بودجه دولت تعیین می شوداستاد دانشگاه الزهرا در ادامه با اشاره به اینکه بی شک در شرایط فعلی نرخ دلار طبق کسری بودجه دولت تعیین می شود،  افزود: اگرچه دولت در ماه‌های گذشته در آمدهای نفتی خود را از دست داده و قصد دریافت مالیات هم از بعضی از افراد واجدالشرایط ندارد بنابراین  طبیعی است که نرخ ارز را افزایش دهد که این کار مصداق دست کردن در جیب مردم است.

 راغفر با اشاره به اینکه در حال حاضر دولت با افزایش نرخ ارز به 30 هزار تومان مسائل و امورات کشور را می گذراند بیان کرد: اما دولت در آینده تلاش خواهد کرد تا حدودی نرخ دلار را کاهش دهد این در حالیست که نباید فراموش کرد که با در نظر گرفتن وضع اقتصادی و سیاست هایی که در این بخش  وجود دارد نرخ دلار در آینده مجددا به 30 هزار تومان باز خواهد گشت.

وی با اشاره به اینکه در شرایطی که جهت‌گیری‌های اقتصادی تغییر کند می‌توان انتظار اصلاحات اساسی در اقتصاد کشور داشت، افزود: اگر این اتفاق در عمل رخ دهد می توان سیاست هایی را که باعث تقویت پول ملی می شود اتخاذ کرد.
 

توافق سران سه قوه باعث تضعیف پول ملی شد استاد دانشگاه الزهرا اعتقاد دارد که متاسفانه توافق سران سه قوه باعث تضعیف پول ملی و تامین کسری بودجه های عمومی کشور از جیب مردم شده است.

راغفر در ادامه با بیان اینکه عواملی مانند تصمیمات آقای روحانی در بخش اقتصادی و در نهایت تصمیمات سران سه قوه باعث شده هیچ اتفاق خاصی در حوزه اقتصادی کشور رخ ندهد ادامه داد: در صورتی‌که تغییر جهت اساسی در کشور و توجه منافع عموم مردم نه منافع افراد در قدرت انجام شود می توان شاهد تقویت پول ملی و کاهش نرخ دلار و در نهایت کاهش فشار از روی دوش مردم و طبقه پائین دست باشیم.
 

عملکرد مشابه دولت ها از 15 سال گذشته تاکنون راغفر با اشاره به اینکه دولت ها از 15 سال گذشته تاکنون رفتار مشابهی داشتند و تقریبا عملکرد همه آنها در حوزه اقتصاد یکی است گفت: متاسفانه دولت ها از 15 سال گذشته تاکنون به نیازها و معیشت مردم اهمیتی نداده‌اند و در چنین شرایطی هم نمی توان در جهت بهبود اقتصاد انتظار زیادی از دولت داشت به ‌طوری‌که اقدامات و عملکرد دولت‌ها از 15 سال گذشته تاکنون در حوزه اقتصاد تکراری بوده است.

این اقتصاد دان در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر جامعه از نحوه رفتار دولتمردان و مسئولان با مردم به شدت عصبانی هستند تصریح کرد: بی شک مسئولان از این موضوع آگاهند و درک مناسبی از عصبانیت مردم دارند.
 

دست هایی در تلاشند مردم را به سمت اعتراض های گسترده تر بکشانندوی با بیان اینکه متاسفانه دست‌هایی در کار است که در تلاشند با عصبانی کردن جامعه، مردم را به سمت اعتراض‌های گسترده‌تر بکشانند ادامه داد: معتقدم در این شرایط بعضی افراد برنامه‌هایی برای ایجاد خشم و عصبانیت مردم دارند به طوری‌که این افراد همواره در تلاشند تا مردم را به آستانه تحمل نزدیک کنند.

راغفر در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه بازار بورس هیچ ارتباطی با تولید در کشور ندارد ادامه داد: در شرایط فعلی تنها تبلیغات دولت، رسانه های بخش عمومی و تبلیغ بنگاه های عمومی مانند سازمان تامین اجتماعی و شرکت های شستا و بنگاه هایی که دولت در آن ها نفوذ دارد توانسته تا حدودی بازار بورس و قیمت سهام ها را بالا نگه دارد.