با تخریب آثار باستانی امیدی به احیا گردشگری نیست

يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۱ | کد مطلب: ۳۰۴۲۱
با تخریب آثار باستانی امیدی به احیا گردشگری نیست
نماینده سابق مجلس برانی باور است که به دلیل شرایط خاص کشور، اغلب گردشگران خارجی به بازدید آثار تاریخی تمایل دارند ولی با روال فعلی تخریب آثار باستانی نمی‌توان به احیا و توسعه گردشگری امیدوار بود.
اسکان نيوز: علی بختیار، عضو فراکسیون گردشگری مجلس دهم در آستانه روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری با انتقاد از عملکرد وزارتخانه میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین شورای عالی و سایر دستگاه‌های مرتبط،  گفت: با وجود تحریم‌ها و کرونا که آسیب جدی به صنعت گردشگری وارد کرده‌اند، بهترین فرصت پیش آمده بود تا به وضعیت آثار و بناهای تاریخی بیشتر توجه کنیم و از تخریب آثار و حفاری‌های غیر مجاز جلوگیری شود ولی متأسفانه شاهد کم‌کاری و بی‌توجهی عمیق مسئولان هستیم.

وی افزود: در این‌سال‌ها شاهد بوده‌ام که فعالان، خبرنگاران و انجمن‌های محیط‌زیستی و میراثی حافظان واقعی طبیعت، فرهنگ و تمدن ما بوده‌اند ولی نمی‌توان با وعده‌های پوچ و توخالی مسئولان باعث ناامیدی و دلسردی آن‌ها شد. پس بهترین کار این است که مسئولان هم با مردم در حفاظت از طبیعت و میراث‌فرهنگی و اشاعه گردشگری پایدار همگام شوند.

رئیس فراکسیون پاسخگوی مجلس دهم گفت: مردم هنوز منتظر رسیدگی به غارت و دست‌اندازی حفاران غیرمجاز به آثار مناطق مختلف کشور، وضعیت گورستان تاریخی ابن بابویه، عرصه و حریم مناطق تاریخی، تخریب و آلودگی محیط‌زیست و حیات وحش و ده‌ها و صدها مورد دیگر هستند ولی برنامه و عملکردی از مسئولان شاهد نیستیم و فریاد حامیان این حوزه‌ها هم به جایی نرسیده است.

مهر نوشت، بختیار در پایان گفت: هر روزی که می‌گذرد شاهد از بین رفتن بخشی از تاریخ و هویت خود هستیم و فقط در سایه همدلی و همکاری عمیق و شبانه روزی می‌توانیم جبران مافات کنیم و از تخریب بیشتر میراث گذشتگان جلوگیری شود.