آلپ ایران و جاذبه عشایر برای سوئیسی‌ها

شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۱ | کد مطلب: ۲۹۰۵۳
آلپ ایران و جاذبه عشایر برای سوئیسی‌ها
اروپایی‌ها اگرچه در کشور سوئیس می‌توانند جاذبه‌های طبیعی آلپ را ببینند اما تنها در ایران است که امکان مشاهدهزندگی مردم عشایر در طبیعت بکر وجود دارد.
اسکان نيوز:حبیب محمدحسینی، اولین راهنما گردشگری استان چهارمحال و بختیاری با بیان این‌که گردشگران خارجی این استان معمولا با مراجعه به سایت‌ها با جاذبه‌های گردشگری اینجا آشنا می‌شوند، گفت: این گروه‌های توریستی از اروپا و کشور سوئیس برای دیدن جاذبه‌های طبیعی می‌آیند و از طبیعت چهارمحال و بختیاری به عنوان آلپ ایران اد می‌کنند. اگرچه که خودشان جاذبه طبیعی کوه‌های آلپ را دارند اما جاذبه‌ای به نام عشایر را ندارند در واقع عشایر برای استان پتانسیل مهمی هستند. گردشگران خارجی دوست دارند در کنار آنها چند روزی زندگی کنند حتی نان بپزند و یا شیر بدوشند. آنها وقتی از اینجا می‌روند گروه دیگری را معرفی می‌کنند تا در ایران سفر کنند.

وی گفت: اروپایی‌ها با این جاذبه ناآشنا هستند این‌که عده‌ای با خانواده کوچ کنند و عده‌ای با ماشین و یا این‌که زن و بچه‌هایشان را از راه ساده عبور دهند و خودشان از مسیرهای سخت کوچ کنند. قطعا عشایر ما هم از تکنولوژی روز تاثیر گرفته اما هنوز جاذبه مهمی برای استان است.

او با اشاره به ساخت مستند رویای ممنوعه گفت: سه نوع کوچ در استان انجام می‌شود یکی افرادی که با خانواده خود کوچ می‌کنند دیگری کوچ با ماشین و نوع دیگری از کوچ که ایل زن و کودکشان را از راه‌های ساده‌تر می‌فرستند و خودشان پیاده مسیرهای سخت را می‌روند. در یکی از این مسیرها که مستند رؤیای ممنوعه نیز ساخته شد من آنها را همراهی کردم.

این راهنمای گردشگری با بیان اینکه این استان را با طبیعت‌گردی، رفتینگ در آب‌های خروشان و کوهنوردی و طبیعت بکر و عشایرش می‌توان معرفی کرد گفت: متأسفانه برای طبیعتگردی استان و اینکه در استان چه ثروتی وجود دارد تبلیغی نمی‌شود در واقع جاذبه‌های این استان در کفنی از طبیعت و برف مدفون شده است. ما در مثلث شهرهای گردشگری حضور نداریم در حالی که اصفهان با شهرکرد یک ساعت فاصله دارد. همه گردشگران تنها برای دیدن فرهنگ به ایران نمی‌آیند کسی که بخواهد طبیعت را ببیند می‌تواند با فاصله کوتاهی به چهارمحال و بختیاری بیاید. اکنون استان همدان از استان چهارمحال و بختیاری در تبلیغات و جذب گردشگر جلوتر رفته است.

مهر نوشت، محمدحسینی که اولین راهنمای گردشگری استان است از سال ۷۶ تورهای طبیعت‌گردی و اسکی و عشایر گردی را برگزار می کرده است و اعتقاد دارد که این استان چهارفصل است و در هر چهارفصل نیز برای گردشگران جذاب خواهد بود. کوهنوردی در این فصل انجام می‌شود و درست زمانی که بسیاری از نقاط کشور گرم است اما برخی از نواحی کوهستانی استان قابلیت اسکی دارد. این درحالی است که یکی از مشکلات ما زیرساختهاست به عنوان مثال مسافر می‌آید اما زیرساختی برای رفاه حال او وجود ندارد یا اینکه در استان مراکز اقامتی ارزان و یا متنوع نیست.