طرحی ويژه‌‌ برای محدوده پيرامون حرم رضوی ‌تا یک‌ماه آینده تهیه می‌شود/ تصویب کلیات شیوه‌نامه حقوق مکتسبه بافت اطراف حرم

سه شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۵ | کد مطلب: ۲۸۳۷۵
طرحی ويژه‌‌ برای محدوده پيرامون حرم رضوی ‌تا یک‌ماه آینده تهیه می‌شود/  تصویب کلیات شیوه‌نامه حقوق مکتسبه بافت اطراف حرم
اسکان نيوز: فرزانه صادق‌مالواجرد، معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران  در سال ۱۳۹۳ و در فرايند بررسي طرح جامع شهر مشهد، با توجه به اهميت بافت پيرامون حرم مطهر و سرعت روند اتفاقات در اين محدوده مقرر کرد بررسی دقيق این طرح با استفاده از مشاوره‌های تخصصی انجام شود و به این منظور مواردی را نيز به‌عنوان چارچوب تعيين کرد.

او، شان، مقياس، جايگاه ملی و فراملی شهر مشهد و بافت شهري پيرامون حرم مطهر امام رضا(ع)،  عدم رعايت تذكرات صريح مقام معظم رهبری در مورد اقدامات عمرانی پيرامون حرم مطهر، عدم رعايت سياست‌های كلي نظام در حوزه شهرسازی مبنی بر رعایت هویت تاریخی و معنوی شهرها در توسعه و بهسازی محیط شهری به‌ويژه شهرهايي از قبيل قم و مشهد، رانده‌شدن مجاوران و زائران کم‌درآمد از محدوده پیرامون حرم و انحراف‌هاي متعدد از طرح تفصيلی در حال اجرا را از مهم‌ترين دلايل ورود شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران به طرح بافت پيرامون حرم مطهر خواند.

شورای‌عالی شهرسازی و معماری، در راستا اصلاح موارد فوق، طرح بازنگری را در سال ۱۳۹۶ مصوب و مقرر کرد، كميته حقوقی متشكل از نمايندگان دستگاه‌های استانی و نهادهای شهری، وزارت راه و شهرسازی و اعضا حقوقدان به دلیل اهميت احصا حقوق مكتسبه در محدوده و تاثيرگذاری آن بر طرح، تشكيل شود. در اين میان، مكاتبه علما، نخبگان و نمايندگان مجلس با روسا سه قوه در مورد ضرورت توقف تخريب در بافت پيرامون حرم و تشكيل كميته نجات ملی و از سوی ديگر طومارهای متعدد اعتراضی مجاوران، در مورد نحوه اجرا طرح و تملك‌ها و تضييع حقوق ساكنان به مراجع قضايي منعكس شد.

صادق‌مالوجرد در این باره می‌گوید: به‌منظور حل و فصل چالش‌ها در محدوده پيرامون حرم مطهر، تفاهمي در سیزدهم آبان‌ماه ۱۳۹۸ میان وزير راه و شهرسازی و استاندار خراسان رضوی انجام و مقرر شد شيوه‌نامه پيشنهادی استان خراسان‌رضوی، به‌منظور تعيين‌تكليف حقوق مكتسبه، به دبيرخانه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ارسال شود تا پس از طی مراحل قانوني، ملاك عمل قرار گيرد. شيوه نامه مذكور به انضمام اطلاعات تكميلی، در ارديبهشت‌ماه سال جاری دريافت شد.

اهميت این موضوع و تاثیر‌‌گذاری آن بر هرگونه اقدام ساماندهی در بافت پیرامون حرم به اندازه‌ای مهم بود که شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران برای تصمیم‌گیری در این باره تشکیل جلسه دهد. جلسه‌ای که خردادماه امسال با حضور استاندار خراسان‌رضوی، رئیس‌کل دادگستری استان، نمايندگان دستگاه‌های استانی، رئيس شورای شهر و شهردار مشهد به منظور بررسی شیوه‌نامه پیشنهادی استانداری خراسان رضوی برای تعیین‌تکلیف حقوق مکتسبه در محدوده پیرامون حرم تشکیل شد.

از طرفی به سبب اهمیت موضوع، حجت‌الاسلام و‌المسلمين فتوحی، نماينده رئيس محترم قوه قضائيه؛ حجت‌الاسلام و‌المسلمين پژمانفر، نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شورای اسلامی؛ آشنا، مشاور رئيس‌جمهور و رئيس مركز بررسی‌های استراتژيك رياست‌جمهوری و مولابیگی، نماینده رئیس دیوان عدالت اداری به عنوان نمایندگان سران سه قوه در جلسه حضور داشتند.

کشاکش شهرداری و استانداری بر سر طرح

 علی‌رغم آن‌كه مقرر بود، نحوه تعيين‌تكليف حقوق مكتسبه، با محوريت استانداری خراسان رضوی، در استان جمع‌بندی و ارسال شود، رئيس شورای اسلامی و شهردار مشهد در این جلسه مخالفت خود را با شيوه‌نامه ارسالي استانداری، به‌واسطه عدم امكان تامين منابع مالی براي پاسخگويی به مجوزهای دارای تخلفی كه طي ساليان گذاشته به سرمايه‌گذاران داده شده است، اعلام كرد.

ضرورت ایجاد توافق بین مسئولان ملی و استانی و کمک به سرمایه‌گذاران

رئیس‌کل دادگستری خراسان رضوی در جلسه اخیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران با بیان این‌که تاکنون بررسی محتوایی در مورد ادعای ضرر و زیان سرمایه‌گذاران انجام نشده است، بر ضرورت ایجاد توافق بین مسئولان ملی و استانی و کمک به سرمایه‌گذاران، به‌منظور عدم طرح پرونده‌های متعدد قضایی در دادگاه‌ها تاکید کرد و خواستار کسب نظرات نماینده ولی فقیه، حوزه‌های علمیه، سمن‌ها، مردم سنتی و متدین علاقمند به امام رضا(ع) شد.

 ضرورت صیانت از حریم حرم، حاصل سلیقه‌های غیرقابل اجماع معماران است! 

رزم‌حسینی، استاندار خراسان رضوی نیز از ضرورت حمایت از سرمایه‌گذارانی گفت که بر مبنا طرح تفصیلی، حقوقی برای آن‌ها ایجاد شده است. او همچنین تاکیدات انجام شده در جلسه، در خصوص ضرورت صیانت از حریم حرم مطهر در برابر هجمه ساخت و سازهای بی‌تناسب با شأن و حیثیت مکان را، حاصل سلیقه‌های غیرقابل اجماع معماران دانست.

مسير قانوني بايد از طريق شوراي‌عالي شهرسازي و معماري طي شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمين پژمانفر، نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه اعلام كرد كه تخلفات و خطاهايی كه در سال‌های گذشته رخ داده، امروز به نام حقوق مكتسبه معرفی می‌شود. بحث‌هايی تحت عنوان فرار سرمايه‌گذاران مطرح می‌شود، بحث بر سر آن است كه حتی پروژه‌هايی كه هيچ تخلفی نداشته و امكان ساخت دارند نيز به سبب عدم توجيه اقتصادی ساخته نمی‌شوند. مشهد پر شده است از مغازه‌های خالی كه با هزينه‌های هنگفتی ساخته شده و روی دست شهر و مردم شهر باقی‌مانده است. برای حل و فصل مسائل پيرامون حرم حتما بايد مسير قانونی، از طريق شورای‌عالی شهرسازی و معماری طی شود. مشكل پيرامون حرم، كوچاندن مردم و خالی شدن اين محدوده از حيات شهری است. دستگاه قضايی بايد با تخلفاتی كه در ساخت‌وسازها صورت گرفته برخورد كند و اين تخلفات جرم‌انگاری شود. تبعات اجتماعی اين طرح، مربوط به مردم و نارضايتي گسترده ساكنان وشاغلاني است كه در اثر اجرا اين‌گونه طرح‌ها از اين‌جا رانده شدند و ما نمايندگان مجلس اين تظلم خواهي را به مقام معظم رهبري منعكس خواهيم كرد.

گزارش ارزيابي شيوه اجراي دستورات مقام معظم رهبري ارائه شود

آشنا، رئيس مركز بررسی‌های استراتژيك رئيس‌جمهور،  نيز در بخشی از این جلسه بر اين نكته تاكيد كرد، لازم است يك گزارش ارزيابی در مورد شيوه اجرا دستورات مقام معظم رهبری از سال ۸۶ تاكنون در محدوده پيرامون حرم مطهر ارائه شود تا مشخص شود اين دستورات چگونه رعايت شده است. اگر نماينده سرمايه‌گذاران، به عنوان نماينده دارندگان حقوق مكتسبه در جلسه حضور دارند، حتما می‌بايست نماينده مردم و كساني كه متضرر شدند و حقوق آن‌ها در طي اين اقدامات به سرقت رفت، هم در تصميم‌گيري‌ها حضور داشته باشند.

مصوبات شورای‌عالی در حكم قانون و فصل‌الخطاب است

حجت‌الاسلام و المسلمين فتوحي، نماينده رئيس قوه قضائيه نیز با اشاره به ايرادات قابل‌توجه طرح مصوب و توقف آن در سال ۹۶ گفت: مصوبه توقف آن طرح بايد اجرا مي‌شد. به نظرمی‌رسد شيوه‌نامه حتما بايد باشد، شيوه‌نامه به برون‌رفت از وضعيت فعلي كمك مي‌كند. ایرادی بر شیوه‌نامه وارد نیست و گمان می‌کنم شيوه‌نامه مشكل مرجع قضايي را نیز حل می‌كند. ضمن آن‌که مصوبات شورای‌عالی در حكم قانون و فصل‌الخطاب است و مساله را حل مي‌كند.

محمد اسلامی، وزير راه و شهرسازی نیز در پایان این جلسه، رعايت حرمت حرم مطهر امام رضا(ع) را رويكرد مشترك همه حاضران در جلسه دانست و با تاکید بر لزوم پيوستگی حرم مطهر با حريم، پرهيز جدی از مجاورزدايی و هرآن‌چه كيفيت زيارت و تشرف را خدشه‌دار مي‌سازد، گفت: شورای‌عالی شهرسازی و معماری موظف است در اصلاح طرح و اقدامات اجرايی در پيرامون حرم به گونه‌اي عمل كند كه دستورات مقام معظم رهبری رعايت شود.

برای مشهد هویت‌سازی نکنیم، مشهد خود دارای هویت است

وزیر راه و شهرسازی در نهایت بر این نکته تاکید کرد که برای مشهد هویت‌سازی نکنیم، مشهد خود دارای هویت است، بافت پیرامون حرم هویت دارد، این هویت حرمت دارد و ما باید آن را پاس بداریم.

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفت: در پایان این جلسه كليات شيوه‌نامه مصوب و مقرر شد در خصوص جزئيات، نظر نمايندگان قوا و نهادهاي شهري مشهد اخذ شده و شيوه‌نامه تعيين‌تكليف حقوق مكتسبه ابلاغ شود. همچنين طرح ويژه‌ای براي محدوده پيرامون حرم مطهر در دست تهيه است که تا يك ماه آينده تكميل و جهت طي مراحل بررسي و تصويب ارائه شود.