مدیرعامل ستاد معاینه فنی:

کنارگود نشسته‌اند و می‌گویند لنگ‌اش کن!

چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۵ | کد مطلب: ۱۹۹۰۳
کنارگود نشسته‌اند و می‌گویند لنگ‌اش کن!
به گزارش اسکان نيوز، سید نواب حسینی، مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در این گفتگو به این پرسش پاسخ می‌دهد که دلیل این اتفاق خوش و هوای سالم در زمستان و بهار چه بوده است و مدیریت شهری چقدر در سلامت هوای پایتخت نقش داشته است:
 
برخی از فعالان محیط‌زیست معتقدند تأثیر معاینه فنی در کاهش ذرات معلق شهر تهران به میزان ۱.۷۵ است حقیقت میزان تأثیر معاینه فنی بر کاهش آلودگی هوا چیست، حرف کارشناسان محیط زیست را باور کنیم یا سخنان مدیران شهری؟
 
اگر مبنا و معیار را محیط‌زیست بگذاریم، به تازگی معاون محیط‌زیست رئیس جمهوری، از شهرداری تهران به دلیل فعالیت‌هایش در حوزه کاهش آلودگی هوا، تقدیر کرده بود. نظرات کارشناسان محترم است اما برخی از انتقادها مانند این می‌ماند که کنار گود نشسته باشند و بگویند «لِنگش کن».یک مثال می زنم درخصوص تأثیرات جوی برکاهش آلودگی هوا، در سال گذشته که میزان روزهای بارندگی نسبت به روزهای غیر بارانی در مقایسه با سال ۹۶ حدود ۱۶ روز افزایش داشت، روزهای سالم ما نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود ۲۴ روز افزایش پیدا کرده بود. البته باران بر روی کاهش ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون تأثیر مستقیمی ندارد. تنها بارانی روی کاهش این آلاینده‌ها تأثیرگذار است که با شدت و پرحجم و سیل‌آسا ببارد. این باران می‌تواند ذرات معلق ۲.۵ میکرون را در هوا کاهش دهد. بارندگی اگر در کنارش باد وجود داشته باشد، می‌تواند ذرات معلق را کاهش دهد و کنترل کند.
 
*بالاخره سخنان کارشناسان محیط زیست یک مبنایی دارد

سخنان کارشناسانی که می‌گویند «معاینه فنی بر روی آلودگی هوا تأثیر چندانی نمی‌گذارد»، حرفی درست است اما این کارشناسان تنها خودروهای سبک را در نظر گرفته که معاینه فنی شأن بر روی فقط مونوکسید کربن تأثیرگذار است اما موضوع دیگری نیز وجود دارد که به آن توجه نمی‌شود و آن معاینه فنی خودروهای دیزل است که در شهر تهران بالغ بر ۵۰ درصد منابع انتشار ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون را بر عهده دارد بنابراین ما در سال گذشته، بیشترین تلاش خود را در این حوزه انجام دادیم؛ فارغ از اجرای مرحله دوم طرح کاهش، یکی از تأثیرگذارترین کارهایی که شهرداری تهران در سال گذشته با کمک راهور انجام داد، کنترل کنار جاده‌ای خودروهای دیزلی بود. ما به جز اتوبوس‌های شرکت واحد که در سال گذشته به شدت برای دریافت معاینه فنی بر روی آنها نظارت کردیم، بر معاینه فنی خوردهای دیزل هم کنترل دقیقی انجام دادیم که نتایج آن قابل توجه بود.

ما در چند نقطه شهر تهران به صورت تصادفی، هفته‌ای یک بار نظارت میدانی انجام داده‌ایم. به طور مثال در مرکز میوه و تره‌بار، میدان شوش، بزرگراه امام علی (ع)، بابایی، آزادگان که حضور خودروهای دیزلی نسبت به سایر معابر بیشتر است، حضور پیدا کرده و با کمک پلیس، خودروهای دیزل را در کنار جاده کنترل می‌کردیم. این باعث شد که میزان خودروهای دودزا در مکانی مانند میوه و تره‌بار مرکزی، به ۲۰ درصد رسیده است که نشان می‌دهد پلیس با خودروهای دودزا شوخی ندارد و در همان لحظه اعمال قانون می‌شوند و نکته دیگر اینکه بالغ بر ۱۶۰۰ خودرو را دودزا شناسایی و اعمال قانون شدند و بیش از ۱۰۰۰ معاینه فنی را ابطال کردیم.خودروهای سبک به جز تولید کردن مونوکسید کربن، یکی دیگر از منابع آلاینده‌ای که تولید می‌کنند، هیدروکربن‌های نسوخته است که به دلیل احتراق نادرست موتور تولید می‌شود، این گازها از اگزوز خودرو خارج می‌شود و با توجه به اینکه معمولاً کاتالیست خودروها به درستی کار نمی‌کند وارد هوا می‌شوند.
 
هیدروکربن‌ها وقتی وارد فضا می‌شوند، در لایه اتمسفر شروع به ترکیب شدن با اکسیژن هوا می‌کنند و ذرات زیر ۲.۵ میکرون که منابع آن مشخص نیست تشکیل می‌دهند. در مطالعاتی که همکاران ما در شرکت کنترل کیفیت هوا انجام دادند، آمده است خودروها سه درصد در تولید ذرات زیر ۲.۵ میکرون نقش دارند که صحبت‌هایی که کارشناسان محیط‌زیست می‌کنند برگرفته از همین آمار است اما از سویی هیدروکربن‌هایی که ذرات ثانویه‌ای تولید می‌کنند و به شدت در تولید ذرات زیر ۲.۵ میکرون تأثیرگذارند و کسی نیز نمی‌داند منبع آنها چیست.

یک مثال دیگر می زنم، در دی ماه امسال، سه هفته پایداری و ایستایی هوا داشتیم یعنی نه بادی وزید و نه بارندگی داشتیم که اگر در دو سال پیش خودروها قرار بود آلایندگی تولید کنند، در روزهای ایستایی هوا، بلافاصله شهر به مرحله اضطرار می‌رسید. چطور شد که ما در سه هفته ایستایی هوا به شرایط اضطرار نرسیدیم؟ این نشان می‌دهد که ما منابع آلاینده را توانسته‌ایم کنترل کنیم.البته این نکته را فراموش نکنید ما در تهران چهار میلیون خودرو داریم که اگر تنها قطر اگزوز آنها را محاسبه کنیم متوجه می‌شویم این میزان خودرو چقدر آلاینده وارد هوا می‌کنند. بنابراین ما نمی‌توانیم به طور کامل ذرات را کنترل کنیم.
 
 این نظارت‌ها چقدر درکاهش آلاینده‌ها سهم داشته است؟

شهرداری فقط ۳۰۰ هزار خودروی آلاینده در تهران را در یک سال گذشته شناسایی و اصلاح کرد روی معاینه فنی خودروهای دیزل تاکید کرده و با این نظارت‌ها توانستیم ۱۰ تا ۱۵ درصد ذرات ۲.۵ میکرون تهران را کم کنیم.
 
مردم هم به دلیل اعمال دقیق قانون بیشتر به مراکز معاینه فنی مراجعه می‌کنند

در فروردین ماه سال ۹۸ در مقایسه با سال گذشته در حدود ۱۶ درصد افزایش مراجعات به مراکز داشته‌ایم که خوشبختانه با افزایش تعداد خطوط معاینه فنی در شهر تهران و سیستم مدیریت امور مشتریان به خودروهای مراجعه کننده به نحو مطلوبی در کمترین زمان بدون معطلی خدمات ارائه شده است. همچنین ۳۸ درصد از خودروها به علت نقص فنی مردود و در بار اول موفق به اخذ معاینه فنی نشدند.