با سرگشتگی جایگاه ایران مواجهیم

شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۶ | کد مطلب: ۴۳۹۱
با سرگشتگی جایگاه ایران مواجهیم
به گزارش اسکان نيوز: معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بحث عدم تعادل در توزیع جمعیت گفت: نگاه از بالا به پایین در فرآیند برنامه ریزی شهری از مسائل بزرگی است که باید به آن توجه شود. بحران هویت و از دست دادن آنچه از گذشته داشتیم و انقطاع از گذشته سبب بروز مشکلاتی در شهرسازی و معماری شده است. امیدواریم در هر سه موضوع سرزمین، شهر و مقیاس ساختمان اصلاحاتی را داشته باشیم.

ایزدی تاکید کرد:امیدواریم با توجه بیشتر به مفهوم ایرانشهری، احیای طرح جامع سرزمین و تدوین سند سیاستهای ملی توسعه در دستور کار قرار گیرد. ارتقای جایگاه شورای عالی معماری و شهرسازی و تثبیت این نقش و جایگاه به عنوان بالاترین مرجع سیاستگذاری و تصمیم گیری در حوزه های شهری و معماری نیز باید مورد توجه باشد.

وی گفت: عزیزان ما در گروه شهرسازی جامعه مهندسان مشاور طی دو نامه مفصل در دو ماه گذشته اقدام به تدوین راهبردهایی ارزشمند کردند که در اولین فرصت این اقدامات را عملیاتی خواهیم کرد.

تعامل خوبی با شورای شهر خواهیم داشت

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نقش شهرداری‌ها و شورای شهر گفت: نوید این کار فراهم شده که تعامل خوبی با شورای شهر تهران به عنوان یکی از استراتژیک ترین نقاط تصمیم گیری داشته باشیم. یکی از موفقیتهای ما در حوزه عمران و بهسازی شهری تشکیل ستاد بازآفرینی شهری بود که نمایندگان ۲۰ نهاد دور هم جمع می شوند و با هم تصمیم می گیرند.

شهرها دیگر نیازمند توسعه کمی نیستند

وی درخصوص سیاست بازآفرینی شهری گفت: شرایط کنونی شهرهای ما ایجاب می کند این اقدام را انجام دهیم؛ چرا که شهرهای ما دیگر نیازمند توسعه کمی و بزرگ مقیاس مثل دهه ۷۰ نیستند. شاید مهمترین اقدام  تاکید بر بحث زیست پذیر کردن و ارتقای کیفیت زندگی در شهرها است. جمعیتی بالغ بر ۱۹ میلیون نفر در ۲۷۰۰ محله در شهرهای کشور درگیر وضعیت اسفباری در کیفیت زندگی شان هستند. اگر به محدوده های دیگر مثل رودخانه ها، مبادی ورودی شهرها و سایر اراضی که کاربری ناهمگون دارند نیاز به کیفیت زندگی بیش از پیش نمایان می شود.

محمدسعید ایزدی نیز اظهار کرد: از دکتر حناچی که دوستی ما از مرز ۳۰ سال گذشته بسیار سپاسگزارم.