پروژه‌ای برای توسعه کوتاه‌مدت شهری

سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۸ | کد مطلب: ۲۴۸۸۷
پروژه‌ای برای توسعه کوتاه‌مدت شهری
اسکان نيوز- سرویس بین الملل- شیما نصیری: در واقع در بسیاری از شهرها فضاهایی وجود دارند که از آن‌ها استفاده مفید نمی‌شود و بدون هیچ بهره‌وری باقی مانده‌اند.

اما اگر این فضاها فعال شوند، هم می‌توان تکنولوژی‌های نوینی در آن‌ها به کار برد و هم به ارائه استراتژی‌های بازسازی و توسعه شهری کوتاه‌مدت و میان‌مدت پرداخت.

همچنین اجرای این پروژه‌ها جهت حمایت از ایجاد سریع فضاهای کاری مقرون به صرفه برای مشاغل محلی و نوپا نیز بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.


این پروژه در یک فضایی که قابل استفاده نبوده، اجرا شده است. در واقع ساختار آن به منظور به چالش کشیدن روشی استاندارد و نوین طراحی شده که در آن شبکه ریلی در تناسب با قوس‌های مدور و مشبک به نمایش گذاشته شده است.

از انواع مواد بازیافتی، چراغ‌های نئونی، روکش‌های پلاستیکی، فوم‌های سبک و فشرده برای طراحی این فضا استفاده شده است. این ترکیبات با استفاده از محاسبات ریاضی و قالب های استاندارد هندسی طراحی شده و دیواره، سقف و بدنه اصلی این فضا را تشکیل داده اند.


طاق این فضا به گونه‌ای طراحی شده که قابل تغییر بوده و به اشکال هندسی مختلف تبدیل می‌شود.

قالب دیواره آن نیز به صورت مشبکی در هم فرو رفته و نمای جذابی را به وجود آورده است.

ساختار این فضای هندسی را جعبه‌ها، واحدهای تخته سه لایی برش CNC مدولار و تیرها ماژولار ورقه‌ای تشکیل می‌دهند که همگی قابل حرکت و تغییر هستند.

صندلی و میزهای این فضا نیز به گونه‌ای طراحی شده که همگی به صورت قالب‌های مکعبی در داخل دیواره فضا جای می‌گیرند و پس از استفاده در آن‌ها قرار خواهند گرفت. از این از فضا می‌توان به بهترین نحو ممکن استفاده کرد و حتی به چندین بخش نیز آن را تقسیم کرد.
 

این فضا برای استراحت رهگذران، فعالیت دست‌فروشان و ایجاد مشاغل محلی کوچک طراحی شده که بسیار کاربردی و مفید است. در اینصورت هم از فضا استفاده بهینه صورت گرفته و هم اینکه تکنولوژی‌های نوین طراحی و توسعه شهری به نمایش گذاشته شده است.

همچنین جعبه‌های به کار رفته در این پروژه، دارای نمای پلی‌کربنات هستند که می‌توانند امکان پر کردن فضای داخلی با نور طبیعی را فراهم آورند. این در حالی است که تابلوهای پلی‌کربنات در خیابان نیز تابش دارند که نمایانگر فعالیتی است که در داخل فضا رخ می‌دهد.