صبح امروز در ساحل بابلسر اتفاق افتاد

تجمع اعتراضی کنشگران محیط زیست بابل به طرح انتقال آب خزر

شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۳ | کد مطلب: ۲۳۳۳۷
تجمع اعتراضی کنشگران محیط زیست بابل به طرح انتقال آب خزر
اسکان نيوز: جمعی از کنشگران شهرستان  بابل در اعتراض به موافقت رییس سازمان حفاظت محیط زیست با "طرح شیرین سازی و انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی ایران" در ساحل بابلسر تجمع کردند.

در این تجمع با اشاره به اینکه اگر آب دریای خزر منتقل شود دیگر نه از جنگل های هیرکانی اثری خواهد ماند و نه از آبزیان خزر، بر این نکته تاکید شد که « مردم مازندران به هیچ عنوان اجازه نمی دهند چنین طرح مخربی اجرا شود.»

در این تجمع که گروه های مختلف سنی و شغلی از زنان و مردان شهرستان بابل حضور داشتند پلاکاردهایی با شعار و هشتک « نه_به_انتقال_آب_دریای_خزر» حمل شد.

این کنشگران تاکید کردند که علاوه بر تخریب های زیست محیطی، معیشت کشاورزان مسیر لوله گذاری این خط انتقال نیز به خطر خواهد افتاد که نتیجه اش بیکاری و فقر و حاشیه نشینی صدها هزار نفر از کشاورزان در سواحل دریای خزر است.همچنین از بین رفتن زیستگاه فوک خزری که گونه در معرض انقراض بزرگ ترین دریاچه جهان، یکی دیگر از عواقب اجرای طرح انتقال آب خزر خواهد بود.

وزارت نیرو، دیگر مخاطب این معترضان بود. آنها می گفتند چرا و بر چه اساسی وزارت نیرو و شخص آقای اردکانیان باید طرحی را که یکبار توسط مجلس رد شده و از نظر علمی و زیست محیطی  مورد تایید قرار نگرفته است دوباره در دستور کار گذارده و تقاضای اجرای آنرا کلید بزنند؟
 
این کنشگران تاکید کردند که اگر نمایندگان آنان در مجلس، به این درخواست وزارت نیرو تن در دهند دیگر هرگز انتظار انتخاب مجدد را از مردم مازندران نداشته باشند. آنها خطاب به نمایندگان درخواست پیگیری موضوع استیضاح وزیر نیرو و سوال از عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست را عنوان کردند.

طرح انتقال آب خزر به کویر مرکزی ایران، نخستین بار در دولت احمدی نژاد مطرح شد و موافقت ضمنی گرفت؛ اما به علت فقدان بنیان های علمی و عملی و هزینه های زیاد اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی عملی نشد. در دولت یازدهم معصومه ابتکار رییس وقت سازمان حفاظت محیط زیست به شدت با این طرح مخالفت کرد و چیت چیان وزیر وقت نیرو نیز آنرا اقتصادی ندانست و نپذیرفت. اما حسن روحانی در آذرماه 1397 در سفر ره شاهرود اعلام کرد که مشکلات محیط زیستی این طرح برطرف شده و به زودی اجرا می شود.

این درحالی بود که نه "مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی و تجمعی" این طرح به روز شده و نه مشکلات و موانع اجتماعی و محیط زیستی و اقتصادی آن تا امروز برطرف نشده است.

موافقت عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گام بعدی برای اجرای این طرح بود که درست پس از مخالفت کمیته ارزیابی اداره کل منابع طبیعی مازندران-ساری اتفاق افتاد.

این موافقت واکنش های متعددی را در پی داشت که اراده طرح استیضاح اردکانیان وزیر نیرو از سوی مجمع نمایندگان استان های شمالی یکی از آنها بود.