آخرین وضعیت هواکش‌های خط 7 مترو/حذف دو هواکش

چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۷ | کد مطلب: ۱۹۵۰۳
آخرین وضعیت هواکش‌های خط 7 مترو/حذف دو هواکش
بخش های مهم خبر
  • برای افتتاح بخش هایی از خط 7 مترو تهران دوبار مراسم رسمی بهره برداری برگزارشده اما هنوزهواکش های این خط تکمیل نشده است.
 به گزارش اسکان نيوز، از هنگامی  که تصمیم نهایی برای توقف فعالیت خط 7 مترو گرفته شد تا زمانی که دوباره  برخی ایستگاه های آن  به بهره برداری رسید چندین بار اعضای شورای شهر به همراه اهالی رسانه از این خط بازدید کردند . درهای اتاقک های خالی که درآن نشانی از تجهیزات هواکش نبود باز و لیست نواقص این خط منتشر شد.

درجریان همین بازدیدها بود که مدیرتازه خط 7 از اولویت هایی که برای بهره‌‌برداری هر خط وجود دارد سخن گفت، این که برای افتتاح یک خط ۴ مساله مهم وجود دارد که باید حتما مورد تاکید قرار گیرد، نصب هواساز، ایجاد هواکش میان تونلی، ایجاد پله اضطراری و نصب سیگنالین.

در فاصله توقف فعالیت بخش‌های بهره‌برداری شده  خط 7، مدیرعامل شرکت مترو هم گفته بود که خط 7 مترو به 17 هواکش نیاز دارد.

علی امام آن زمان به رسانه گفته بود: طبق استانداردها حدفاصل هر ایستگاه باید یک هواکش میان تونلی و هر ایستگاه 3 هواده وجود داشته باشد که برای این خط 17 هواکش در طول مسیر طراحی شده است.

اما حالا مدیران ترافیکی که در افتتاح دوباره هم نتوانستن ایمنی کامل بخش‌های بهره‌برداری شده را تامین کنند از سناریوهای مختلف ایمنی سخن می‌گویند و سخنان گذشته خود را فراموش کرده‌اند.

شهردار تهران می گوید: با افزایش واگن‌ها و مسافران سیستم تهویه تونلی ارتقا پیدا می کند و مدیرعامل مترو نیز تضمین می‌دهد خطوط بهره‌برداری شده به این شکل ایمن هستند.

اما محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران  درمراسم بهره برداری ازاین سه ایستگاه به مسئولان مترو هشدار دارد که کاری نکنند که به دلیل مشکلات مترو حادثه‌ای رخ دهد.

او یادآوری کرد که  سال گذشته بهره‌برداری از خط هفت به چهار دلیل متوقف شد، مسئله اول هواکش‌ها و مسیر نجات و فرار بود، مسئله دوم فعال نبودن سیستم سیگنالینگ، مساله سوم کمبود و قرضی بودن واگن و مساله چهارم عدم راه اندازی پست برق مستقل بود.

بنابرگزارشاتی که به من داده‌اند، بخش عمده‌ای از این مسائل حل شده و باید موضوع هواکش‌های میان تونلی هم بصورت ویژه پیگیری شود. در موضوع هواکش‌ها هم در دو هواکش فعالیت شروع شده و هواکش‌های بخش جنوبی که مورد بهره‌برداری است، راه‌اندازی شده اما با توجه به ساخت داخل و کم هزینه بودن این بخش، انتظارات بیشتری داشتیم وامیدواریم نواقص بسرعت جبران شود و خطوط شش و هفت را بصورت واقعی کاملتر از زمانی که که از دوره گذشته تحویل گرفته شد، به بهره برداری برسانند.

بنابه  اعلام  دبیر کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران درخصوص هواکش های خط 7، بیشتر این هواکش‌ها به دلیل مشکل تملک زمین و نقدینگی متوقف هستند و دو هواکش طراحی شده نیز از برنامه شهرداری حذف شده است.
 
 
وضعیت هواکش‌های میان‌تونلی و خروج اضطراری خط 7 مترو تهران

تاریخ گزارش: 28/01/98
موانع و مشکلات وضعیت کنونی پیشرفت فیزیکی وضعیت مالک وضعیت تحویل زمین متراژ استملاکی موقعیت نام هواکش موقعیت ردیف
نقشه و دستور کار فعالیت‌های جاری اجرایی کاربری فعلی مالک تملک نشده تملک شده موقت دائم منطقه شهرداری پیمانکار ساختمانی
شفت
محدوده
ــ ــ در حال اقدامات تملکی 0 درصد فضای سبز شهرداری در دست اقدام 800 227 2 آگور پاک‌نژاد ـ قبل از رمپ نیایش Y-X شمالی ـ جنوبی 1
معارض آب و فاضلاب و بالا بودن سطح آب زیرزمینی عدم ابلاغ نقشه سازه حفاری و تحکیم شفت 9 درصد فضای سبز شهرداری عدم صورتجلسه تحویل زمین 625 227 2 ریتون پاک‌نژاد ـ بوستان پاک‌نژاد X-W 2
معارض فاضلاب و مسیر دسترسی به کارگاه ــ اجرای سازه نگهبان (متوقف) 13.3 درصد فضای سبز شهرداری  
 
625 227 2 سپاسد شیخ فضل‌الله ـ همت V-W 3
عدم تحویل کامل زمین ــ اتمام حفاری و تحکیم شفت ـ ادامه حفاری و تحکیم گالری ارتباطی به تونل 49.2 درصد فضای سبز شهرداری  
 
625 227 6 سپاسد بوستان گفتگو U-V 4
ـــ ـــ زمین تحویل نشده 0 درصد فضای سبز شهرداری
 
  800 227 6 ــ پل نصر T-U 5
کمبود نقدینگی عدم ابلاغ نقشه سازه تجهیز کارگاه ـ شروع حفاری و تحکیم شفت 3 درصد فضای سبز شهرداری  
 
800 227 6 تچرا سازه چمران ـ باقرخان S-T 6
ـــ ــ عدم تحویل زمین به صورت کامل (از 2 پلاک مورد نیاز، 1 پلاک تملک شده) صفر درصد مسکونی خصوصی
 
  468 227 6 ــ میدان توحید ـ طوسی R-S 7
حذف شده است میدان جمهوری Q-R  
کمبود نقدینگی عدم ابلاغ نقشه معماری کیوسک و نقشه‌های تأسیساتی و ICW اتمام سازه اصلی و کیوسک ـ ادامه اجرای نازک‌کاری پله 92.4 درصد فضای سبز شهرداری  
 
725 227 11 تچرا سازه نواب ـ هاشمی P-Q 8
حذف شده است نواب ـ فرهنگیان O-P    
ــــ  ـــ عدم تحویل زمین 0.0 درصد مسکونی / تجاری خصوصی
 
  560 220 11 ــ نواب ـ جوانمرد N-O   9