استفاده بدون ضابطه از آب‌های زیرزمینی منابع آبی کشور را در وضعیت بحرانی قرار داده

شنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۷ | کد مطلب: ۱۸۳۷۵
استفاده بدون ضابطه از آب‌های زیرزمینی منابع آبی کشور را در وضعیت بحرانی قرار داده
اسکان نيوز: در مقاله زير كه چند محقق ایرانی به همراه یک محقق احتمالاً كره‌ای(جنوبی) ، در تاریخ ۶ فوریه ، یا ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۷ ، یعنی کمتر از دوماه قبل از بروز سیلاب‌های ویرانگر اخیر در بخش گزارشات علمی سایت nature.com منتشر کرده‌اند به تحلیل تاثیر گرمایش زمین بر تحولات افراطی آب‌وهوا ایران و تواتر دوره‌های خشکسالی و ترسالی غیرمتعارف که خشک شدن دریاچه‌ها ، توفان غبار و شن و ...و همچنین بروز سیلاب زیانبار از عوارض آن است، پرداخته‌اند. 

خلاصه نتیجه‌گیری نویسندگان مقاله، چرایی بروز بحران‌های زیست محیطی اخیر در کشور را از خشک شدن دریاچه‌ها تا بروز طوفان شن و غبار تا سیلاب‌های ویرانگر را  توضیح می‌دهد،  این است:

می‌توان نتايج تواتر جریان‌های ناشی از افزایش گازهای گلخانه‌ای را به‌صورت زیر خلاصه کرد:

۱- افزایش دما هوا  به‌تبع افزایش گازهای گلخانه‌ای و افزایش ظرفیت هوا برای ذخیره‌سازی  آب بیشتر.

۲-شتاب‌گیری غیر قابل جبران ذوب شدن لایه‌های یخی زمین، یخچال‌های طبیعی و یخ‌های قطبی، که موجب شتاب‌گیری فرایند انتقال آب بیشتر از سطح زمین و افزایش حجم آب موجود در    آتمسفر می‌شود.

۳- افزایش زیست‌توده‌های گیاهی ( plant biomass )و فرآیند تبخیر و انتقال آب های سطحی به اتمسفر.

خلاصه کلام: شتاب گرفتن و افزایش فرایند انتقال آب‌های سطحی زمین به آتمسفر آن را دارای توان ذخیره‌سازی بیشتر آب كرده است. انباشت بیشتر آب در آتمسفر  موجب بروز باران‌هایی با شدت بيشتر در  مدت بارش کوتاه‌تر خواهد شد و این به نوبه خود احتمال بروز سیل در نقاط مختلف جهان را افزایش خواهد داد ( حال می‌توان خواند که  موجب بروز سیل‌های ویرانگر در ایران شده است).

 تاثیر تحولات آب و هوایی بر آب و هوا  اقلیم‌های خشک و نیمه خشک مانند ایران،  در دهه های اخیر، وسیع و متنوع  بوده است.

ایران در دهه‌های اخیر با فجایع زیست محیطی زیادی از روند خشک شدن آب دریاچه ها و رودخانه‌ها تا رانش زمین، سیلاب و خشکسالی، مواجه بوده است‌. دریاچه ارومیه، بزرگترین دریاچه خاورمیانه و یکی از بزرگترین دریاچه‌های شور دنیا، آب خود را به مقدار زیادی از دست داده است و بیم آن می‌رود که باادامه وضع موجود تا ۶-۹ سال آینده به‌طور کامل خشک بشود. دریاچه هامون در شرق ایران و دریاچه‌های پریشان وشادگان در جنوب و زاینده رود در مرکز ایران، نیز  به دلیل تغییرات آب وهوایی و سومدیریت با خطر محو شدن روبرو هستند.

به‌علاوه، ایران در صدر  کشورهایی است که بیشترین استحصال را از آب‌های زیر زمینی دارند، به‌طوری‌که  استفاده بدون ضابطه از آب‌های زیرزمینی منابع آبی کشور را در وضعیت بحران شدید قرار داده است. در این  شرایط بحرانی، افزایش تواتر سیل لطمه جدی به سطوح مختلف زیرساخت‌های آبی ، اقتصاد و در مقیاس وسيع تر به جامعه وارد می‌سازد ."