وجود بیش از 7 هزار آثار تاریخی در استان کرمان

دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۵ | کد مطلب: ۱۴۸۱۰
وجود بیش از 7 هزار آثار تاریخی در استان کرمان
اسکان نيوز: غلامرضا فرخی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در حاشیه نشست کمیته گردشگری ستاد اقتصاد مقاومتی زرند با بیان این‌که شهرستان زرند یکی از بهترین شهرستان‌های ما در حوزه صنایع دستی است که بیش از 500 صنعت‌گر در این رابطه بیمه شده‌اند و فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: در بخش گردشگری شهرستان زرند 20 اقامتگاه بوم‌گردی فعالیت می‌کنند.

وی افزود: با توجه به استقبال خوبی که در حوزه گردشگری این شهرستان شده می‌طلبد تا اقامتگاه‌های بومگردی این شهرستان توسعه پیدا کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به این‌که گاها به دلیل وجود یکسری جاذبه‌های گردشگری در سطح استان شاید ایجاد هتل‌ها خیلی به صرفه نباشد و اقامتگاه‌های بوم‌گردی می‌توانند خدمات بهتری به گردشگرانی که به صورت فصلی یا مقطعی برای بازدید به این مناطق می‌آیند ارائه دهند، گفت: تسهیلاتی در راستا گردشگری به شهرستان زرند اختصاص داده‌ایم و همچنین بیش از 150 میلیون تسهیلات در حوزه صنایع دستی شهرستان زرند اختصاص داده‌ایم.

وی ادامه داد: امیدواریم در آیندهای نزدیک بحث اقامتگاه‌های بوم‌گردی موقت در شهرستان زرند حل شود.

فرخی با اعلام این‌که بیش از 7000 اثر تاریخی در استان کرمان وجود دارد که بخشی از این آثار تاریخی مالک شخصی دارند و یا اوقافی هستند، تصریح کرد: در بحث مرمت آثار تاریخی اعتبارات میراث فرهنگی زیاد نیست و باید افرادی که مالک شخصی آثار هستند پای کار بیایند و به صورت مشارکتی اقدام به بازسازی آثار خود کنند.

وی در پایان با اشاره به این‌که استان کرمان پهناورترین استان کشور است و بیشترین آثار تاریخی را در دل خود جای داده است، تاکید کرد: هر چند مدت یک بار به دلیل مسائل طبیعی از جمله سیل، طوفان و...یک اثر تاریخی از دل خاک بیرون می‌آید که این‌ها به هزینه‌های میراث فرهنگی اضافه می‌شوند.
مرجع: ایسنا