به رغم ممنوعیت تردد خودروهای سنگین، عبور گردشگران در بهشهر مازندران کنترل نشد

سد 450 ساله شاه عباس صفوی در آستانه تخریب قرار گرفت

سد 450 ساله شاه عباس صفوی در آستانه تخریب قرار گرفت
پارک جنگلی عباس آباد بهشهر و مجموعه تاریخی بی نظیر آن که تنها اثر ثبت جهانی میراث بشری یونسکو در شمال کشور هستند مانند بسیاری از دیگر نقاط ارزشمند طبیعی و تاریخی کشور در تعطیلات نورزو، مخصوصا در روز طبیعت، با هجوم گردشگران مواجه شد و فشاری مضاعف را تحمل کرد. پس از نابودی عرصه های جنگلی عباس آباد بهشهر در اثر تغییر کاربری ها و آلاچیق های ساخته شده، حالا سد شاه عباس صفوی در خطر آسیب جدید قرار گرفته است. فعالان محیط زیست معتقدند اگر متولیان، این فشار را کنترل و متوقف نکنند نابودی این اثر جهانی حتمی است.
پنجشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۵۶
کد مطلب: ۹۴۱۰
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: با اینکه شورای تامین شهرستان بهشهر در استان مازندران حکم به ممنوعیت تردد از روی سد 450 ساله شاه عباس صفوی داده است و برای جلوگیری از آسیب بیشتر به این سد، تردد هرگونه ماشین آلات سنگین از روی این سد ممنوع شده بود؛ با این همه، متاسفانه در تعطیلات نوروزی مخصوصا سیزدهم فروردین، گردشگران بیش از گذشته از بالای این پل تردد کرده و فشارهای زیادی را بر آن تحمیل کرده اند. حالا فعالان محیط زیست بهشهر می گویند چرا مسوولانی که حکم به ممنوعیت تردد داده اند آنرا اجرا نکرده و منطقه را به حال خود رها کرده اند؟ آیا تصویب قانون بدون اعمال آن، می تواند اثربخش باشد؟!

حنیف رضا گلزار فعال محیط زیست و نویسنده کتاب "قرق شکسته جنگل های هیرکانی- کاسپیانی ایران" در اینباره به اسکان نيوز گفت:« مجموعه کاخ و سد450 ساله شاه عباس صفوی، برج های دیده بانی، عمارت چهارتاقی داخل دریاچه، بقایای کاخ ها و حمام صفوی، فشارشکن های تاریخی آب و ... همه در داخل "پارک جنگلی عباس آباد" بهشهر قرار دارند.
این مجموعه بی نظیر تاریخی، نیاز به نگاه و حراست ویژه دارد؛ چرا که بخشی از میراث بشری است و متعلق به مردم بهشهر یا مازندران یا حتی ایران نیست؛ متعلق به کل بشریت است که در یونسکو ثبت شده است.

این مساله وظیفه ما را در صیانت و پاسداری از این سد و بناهای اطراف آن، دو چندان می کند. اما به جای این نگاه ویژه، حجم انبوهی از زباله و پلاستیک و نیز حجم گسترده ای از شاخ و برگ بریده شده درختان برای تامین هیزم، از بین بردن گسترده نو نهال ها و کوبیدگی خاک در پی ورود انبوه خودروها به جنگل و ... از دیگر آثار بر جا مانده از حمله مردم در روز 13 نوروز به مجموعه عباس آباد بوده است.»

این فعال محیط زیست تاکید می کند:« بر اساس حکم شورای تامین شهرستان بهشهر، برای جلوگیری از آسیب بیشتر به این سد، تردد هرگونه ماشین آلات سنگین از روی این سد ممنوع شده بود؛ با این همه، متاسفانه در تعطیلات نوروزی مخصوصا سیزده به در، گردشگران بیش از گذشته از بالای این پل تردد کردند و فشارهای زیادی را بر آن تحمیل کردند. به نظر می رسد فرمانداری محترم و اداره مسکن و شهر سازی و نیز آب منطقه ای بهشهر، مسول انسداد مسیر هستند تا این ممنوعیت اعمال شود.»

او همچنین تاکید کرد:« تردد خودروها از روی تاج سد، هیچ دلیل و ضرورتی ندارد؛ چرا که انتهای جاده عبوری از روی تاج سد، به عرصه های ملی واگذاری به شخص حقیقی و اردوگاه فرهنگی و پایگاه اطفای حریق منابع طبیعی ختم می شود. در واقع آن سوی تاج سد به جز یک واحد قلیان سرا که به عرضه قلیان و پفک و چیپس می پردازد هیچ گونه امکاناتی برای پذیرش گردشگر وجود ندارد و این رفت و آمد از روی تاج سد کامل بی هدف و بی مورد است.»

گلزار با عنوان کردن این مساله که گویا اساسا در "کتابچه طراحی پارک جنگلی عباس آباد" ظرفیت سنجی برای حضور تعداد گردشگران سنجیده نشده یا اگر شده اجرا نمی شود می گوید که این مجموعه هرگز گنجایش پذیرش این تعداد جمعیت و خودرو را در یک روز ندارد و پی و بنای این سد زنده اما کهنسال، هرگز توان تحمل چنین وزن سنگینی را ندارد و به زودی دچار آسیب های جدی شده و اگر این روند تکرار شود از دست خواهد رفت.»

او تاکید می کند که حتی جان افردای که از روی جاده تاج سد عباس آباد عبور می کنند ممکن است در خطر باشد.

گلزار با اشاره به این نکته که اعمال و اجرای قانون و نظارت ها بر این اجرا ناقص و نادرست است می گوید:« دستگاهی که متولی اجرای این قانون است باید پاسخگو باشد که چرا در روز 13 فروردین، حجم بسیار زیادی از خودرو از روی این سد کهن عبور و فشار به ساختار و دیواره آن کنند و حکم شورای تامین را نقض کنند. همچنین سوال ما این است که چرا اقلا یک بنر اطلاع رسانی درباره منع عبور ومرور در آن مکان نصب نکردند و راه را نبستند. چرا که قطعا مسافران از این ممنوعیت اطلاع نداشتند.»

این فعال محیط زیست در ادامه هشدار داد:« اکنون در "مجموعه عباس آباد بهشهر، علاوه بر فروش عرصه های ملی و تغییر کاربری آشکار آن و جدای از بحث آلاچیق ها و قلیان سراهایی که در عرصه جنگلی ساخته شده و همچنین در کنار حجم عظیم زباله هایی که در آن جنگل تخلیه شده، تردد ماشین آلات، این سد را از بین خواهد برد.»

گلزار درباره فایده های این سد برای مردم منطقه گفت:« علاوه بر ارزش های میراثی که می توان در مبحث گردشگری از آن بهره برداری اصولی کرد این سد 450 سال پابرجا بوده؛ آب ذخیره کرده و برای شالیزارهای پایین دست آبرسانی کرده؛ اما اکنون طی چند سال به خاطر عدم رعایت قانون و عدم انجام وظیفه از سوی متولی، به این سد آسیب جدی وارد می شود.»

این فعال محیط زیست از دادستان محترم بهشهر و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخواست کرد تا در راستای پاسداری از میراث جهانی باغ عباس آباد بهشهر، هرچه سریع تر نسبت به مسدود ساختن جاده روی تاج این سد 450 ساله اقدام فوری کنند.»
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.