سرپرست معاونت محیط طبیعی سازمان محیط زیست در گفت وگو با اسکان نیوز:

معامله نکردیم؛ هدف حفاظتِ بهتر است

معامله نکردیم؛ هدف حفاظتِ بهتر است
شورایعالی حفاظت محیط زیست در آخرین جلسه خود مطابق "بند ظ ماده 38 قانون برنامه ششم توسعه" که اصلاح مناطق را به عنوان یک وظیفه به سازمان حفاظت محیط زیست تکلیف کرده است تغییر مساحت و مرزهای مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست را مورد بازبینی قرار داد. فعالان محیط زیست این اقدام را معامله مناطق و حرکتی در ادامه مسیر تصمیم های غیرعلمی و غیرکارشناسی و آسیب رسان دولت دوازدهم برشمردند. اما برخی مدیران سازمان حفاظت محیط زیست به اسکان نیوز گفتند که این اقدام، در راستای حفاظت بهتر و همراهی جوامع محلی در این پروسه، از طریق حل برخی مشکلات آنان است نه معامله مناطق چهارگانه سازمان متولی.
يکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۱۶:۲۷
کد مطلب: ۹۰۱۸
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: سرپرست معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با اسکان نيوز بیان کرد: « به هیچ عنوان قرار نیست مناطق حفاظت شده را با دستگاه یا افرادی معامله کنیم و یا به خاطر خوشایند برخی، آنها را از لیست مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست حذف کنیم. تغییر مساحت و مرزهای اخیر، براساس بند ظ ماده 38 قانون برنامه ششم توسعه بوده و در دستور جلسه پیشین شورایعالی حفاظت محیط زیست است و ارتباطی به دولت دوازدهم ندارد. ضمن اینکه صرفا برای حل مشکل روستایی ها و در جهت منافع مردم بوده است.»   

حمید ظهرابی افزود :« بازبینی در ۲۸ منطقه از ۱۲ استان به مساحت حدود ۷۷ هزارهکتار و تصویب ارتقای سطح ۲ میلیون هکتار از مساحت کشور از جمله مصوبات جلسه اخیر شورایعالی محیط زیست بود. بسیاری از این مناطق، جزو آن‌دسته از مناطقی بوده که بدون بررسی و حساب وکتاب، از سوی کمیسیون زیربنایی دولت و در زمانی که "شورایعالی حفاظت محیط زیست" ادغام و منحل شده بود به مناطق حفاظت شده اضافه شد. بسیاری از این مناطق را کسی به عنوان منطقه حفاظت شده قبول ندارد و مشکلات زیادی را در امر حفاظت برای سازمان و مردم محلی ایجاد کرده اند.»

او گفت:« این اقدام در جهت رفع ایرادهایی است که از سوی "سازمان بازرسی کل کشور" درباره چگونگی ارتقای سطح برخی مناطق و لزوم تایید ارتقای این مناطق در شورایعالی حفاظت محیط زیست بود که مستندات و مدارک مربوطه به ۱۱ منطقه دارای اشکال شامل مناطق حفاظت شده جوپار، کوه شیر، دهج، دربندراور، کوه آسیاب، سنگ مس، بحر آسمان، چاه کوچه، سعدی و پناهگاه حیات وحش زریاب در استان کرمان و منطقه حفاظت شده "آق داغ" در استان اردبیل تهیه و پس از کسب مجوزهای مربوط، در این جلسه مطرح شده و به تصویب رسید.»

ظهرابی درباره یکی از نمونه های این مناطق پراشکال حفاظتی گفت:« الان منطقه "موته" که بخشی از آن در استان مرکزی است و در آنجا از ابتدای انقلاب، یک شهرک صنعتی، یک شهرک سنگ و یک شهرک نمایشگاهی وجود دارد و زباله های آن جزو مناطق حفاظت شده بوده و "پناهگاه حیات وحش" است. نگه داشتن چنین مکانی به عنوان منطقه حفاظت شده وحفاظت از آن، چه سودی به حال ما خواهد داشت؟ این منطقه را حذف کرده ایم و در جایی دیگر که ارزش زیستگاهی بهتری داشته و در گدار حیات وحش بوده را به منطقه اضافه کرده ایم. این اصلاح مرز منطقه حفاظت شده الزام قانونی است.»

او در ادامه گفت:« روستایی داریم که توسعه پیدا کرده و جمعیت آن افزایش یافته است و نیاز است که ما مثلا یک هکتار به محدوده طرح هادی روستا  از منطقه حفاظت شده اضافه کنیم. قانونا امکان واگذاری از داخل منطقه حفاظت شده نیست. ما این یک هکتار را از محدوده منطقه خارج کردیم که امکان واگذاری آن برای طرح توسعه فلان روستا نیز انجام شود. این اقدامات در جلب رضایت مردم است که می تواند در حفظ محیط زیست نیز موثر باشد.»

سرپرست معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه « با روش های محدودکننده ای که در گذشته از مناطق حفاظت کرده ایم جوامع بومی ومحلی را به مخالفان و معارضان محیط زیست تبدیل کرده ایم گفت:« دراین برنامه در دولت تلاش مان این است تا آنجایی که امکان دارد منافع مردم بومی را نیز ببینیم ومنافع مان را به "منافع مشترک" تبدیل کنیم. منافع سازمان حفاظت محیط زیست و جوامع بومی و محلی باید همراستا شود تا این حفاظت به صورت پایدار اتفاق بیفتد. با این رویکرد مناطقی از لیست مناطق حذف شد. آنها نقاطی بوده که روستاییان دچار مشکل و آسیب بوده اند و تغییر کاربری هایی در آن انجام شده بود که ارزش زیستگاهی منطقه به طور کامل از دست رفته بود.»

او با بیان نمونه دیگری از مشکلات انتخاب نادرست برخی مناطق حفاظتی گفت:« مثلا در استان فارس محدوده قانونی شهر "فسا" که دوفاز از طرح توسعه شهر در آن اجرا شده در محدوده "منطقه حفاظت شده "میان جنگل فسا" هستند؛ این را باید چه کرد؟ یعنی مردم در اخذ سند زمین های خود دچار مشکل باشند؟ فردی که آن محدوده را تعیین کرده دقت نکرده و و جاده ای را در لیست حفاظت قرار داده که قبلا برایش طراحی شده و طرح هادی و تفصیلی شهر در آن مصوب شده بود و جزو محدوده قانونی شهر بوده است. نتیجه هم این شده که الان مردم آن منطقه دچار مشکل هستند. حال ما بیاییم و مرز منطقه مان را بگذاریم در محدوده قانونی شهر. هم مشکل قانونی مان را حل کرده ایم و هم تعارضات آن کاهش یافته است.»

او در پاسخ به این سوال خبرنگاراسکان که "فعالان محیط زیست نگران هستند که در این روند تغییر، معامله ای خلاف منافع ملی وحفاظت از مناطق محیط زیست انجام شود" گفت:« به هیچ عنوان قرار نیست مناطق حفاظت شده را معامله کنیم و یا به خاطر خوشایند برخی، آنها را از لیست حذف کنیم. این اقدام بر اساس قانون بوده و مربوط به جلسه پیشین شورایعالی حفاظت محیط زیست است و صرفا برای حل مشکل روستایی ها و در جهت منافع مردم بوده است. مخصوصا در مکان هایی که محدوده های شهری با مناطق حفاظت شده تداخل داشته این اصلاحات انجام شده است. در برخی جاها که امکان معرفی منطقه و اراضی جایگزین بوده انجام شده و جایی کم و جایی اضافه شده است.» 

ارتقای سطح

ظهرابی با اشاره به اینکه برخی مناطق نیز ارتقای سطح داشته اند گفت:« مجموع ارتقای سطح این مناطق  در حدود ۲ میلیون هکتار است  که بخش عمده‌ای از زیستگاه‌های باارزش گیاهی و جانوری کشور را شامل می شود.»

او تاکید کرد:« به استناد بند "ظ" ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه درباره بازنگری در محدوده مناطق چهارگانه محیط زیست همچنین تعریف و تقسیم بندی جدید مناطق با توجه به تقسیمات نوین اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت  IUCN  توسط "سازمان حفاظت محیط زیست" و نیز بنابر تقاضاهای مکرر مسئولان محلی و ادارات کل تابعه از سنوات گذشته، از مجموع مناطق پیشنهادی برای بازنگری که عمدتاً از نظر توسعه شهری و روستایی مناطق و تغییر سیمای طبیعی، ارزش زیستگاهی چندانی نداشته ولی منجر به ایجاد مشکلات اقتصادی- اجتماعی متعددی برای مردم و جوامع محلی شده اند ۲۸ منطقه مورد بازبینی قرار گرفته است.»

ظهرابی گفت:« مناطق "سهند" و "کیامکی" در استان آذربایجان شرقی، "میرآباد" و "مراکان" در استان آذربایجان غربی، "موته"، "قمصر" و "برزک" در استان اصفهان، "هلن"، "شیدا"، "تنگ"، "قیصری"، "سبزکوه" و "شیرستان" در استان چارمحال وبختیاری، "شاسکوه" و "درمیان- سربیشه" در استان خراسان جنوبی، "قرخود" در استان خراسان شمالی، "پوزک" و "گاندو" در استان سیستان و بلوچستان، "ماله گاله"، "میان جنگل" و "آبشار مارگون" در استان فارس، "کوسالان" و "شاهو" در استان کردستان، "روچون" در استان کرمان، "لیسار"، "لوندویل" و "چوکام" در استان گیلان ، "هرمد" در استان هرمزگان و "کالمند" در استان یزد ، ۲۸ منطقه مورد بازبینی قرارگرفته در ۱۲ استان به مساحت حدود ۷۷ هزارهکتار بوده است.»

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد:« در فرآیند بازنگری برای تعدادی از مناطق از جمله منطقه حفاظت شده "قرخود" در استان خراسان شمالی، منطقه حفاظت شده "لیسار" و "پناهگاه حیات وحش چوکام" در استان گیلان، مجموعاً حدود ۵ هزارهکتار افزایش سطح داشته است.»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، ظهرابی با اعلام اینکه مستندات مربوط به ارتقای سطح ۳۰ منطقه جدید نیز تهیه شده و در حال رایزنی برای اخذ مجوز از دستگاه های مرتبط برای ارتقای سطح این مناطق هستیم گفت: « بررسی ارتقای سطح این مناطق جدید از جمله دستور کارهای جلسه آتی شورای عالی محیط زیست است.»
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.