آیا طرح پیشنهادی توسعه دانشگاه تهران ثبت جهانی آن در یونسکو را به مخاطره میاندازد؟

آیا طرح پیشنهادی توسعه دانشگاه تهران ثبت جهانی آن در یونسکو را به مخاطره میاندازد؟
دانشگاه تهران جزء میراث ارزشمندی است که در آثار ملی ثبت شده است و اخیرا تلاش‌های در جهت ثبت آن در میراث جهانی یونسکو هم انجام می‌شود
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۲۲:۲۷
کد مطلب: ۸۳۹۸
Share
 اسکان نيوز- لیلا حسینی: از آنجایی که برای ثبت آثار در یونسکو معیارهایی وجود دارد لذا یک طرف بحث دارا بودن معیارهای قرارادادی یونسکو است و از طرف دیگر لروم نگهداری اثر ثبت شده در یونسکو نسبت به خطرهای احتمالی از جمله خطرهای قطعی مانند؛ خرابی شدید ساختار و یا ویژگی های تزیینیانحطاط شدید انسجام معماری یا شهرسازی، انحطاط وخیم موقعیت مواد ساختاری، انحطاط شدید فضای شهری یا روستایی یا محیط طبیعی، از دست رفتن چشم گیر اصالت تاریخی و از دست رفتن معنای فرهنگی اثر و خطرهای بالقوه مانند؛ تغییر وضعیت حقوقی ملک که موجب کاهش سطح حفاظت از آن می باشد، نبود خط مشی حفاظت، تاثیرات تهدید کننده طرح های برنامه ریزی محلی،  تاثیرات تهدید کننده شهرسازی، وقوع یا خطر وقوع درگیری مسلحانه و  تغییرات تدریجی ناشی از عوامل زمین شناسی، جوی و یا دیگر عوامل محیط ضروری به نظر می‌رسد.

از این رو تنها آثاری در فهرست آثار یونسکو ثبت می‌شوند که ارزش بسیار بالای تاریخی و فرهنگی داشته و به عنوان میراث مشترک بشری مورد حمایت و حفاظت یونسکو قرار بگیرند در اینصورت یونسکو هر ساله مبلغ قابل توجهی را به کشور موردنظر جهت حفظ و نگهداری اثر ثبت شده اختصاص می‌دهد و به طور مداوم به وضعیت اثر نظارت دارد در غیر اینصورت امکان حذف اثر از فهرست میراث جهانی وجود دارد.

بنابراین دانشگاه تهران به عنوان اولین دانشگاه تهران با نقش مهمی که در اتفاقات تاریخ معاصر ایفا کرده، قابلیت ثبت در فهرست آثار جهانی را دارد لذا با این طرح پیشنهادی به نظر میرسد شانس خود را برای ثبت جهانی از دست بدهد. چرا که طرح پیشنهادی مغایر با قوانین یونسکو برای ثبت اثر مانند درنظر گرفتن حریم برای اثر ثبت شده و عدم فعالیت برخی کاربری‍‎‌ها مانند برج‌سازی در محدوده به نظر می‌رسد. حالا سوال این است که دانشگاه تهران تا چه اندازه به استانداردهای یونسکو در طرح جدید اندیشیده است؟

در مورد بافت منطقه محدوده دانشگاه هم همین مشکل مطرح است؛ در این محدوده چندین خانه تاریخی مربوط به دهه های سی و چهل وجود دارد که همه آنها قابلیت حفظ و ثبت آثار ملی را دارند لذا ثبت در آثار ملی هم نیازمند رعایت یک سری اصول و قوانین است. مثلا برای آثار ملی این امکان وجود ندارد که یک اثر تاریخی بین دو آپارتمان چند طبقه قرار گیرد چرا که به حریم درجه یک و حریم منظر آن اثر تجاوز میشود. 

حال آن که دست اندرکاران طرح ادعا دارند که در هر زمینه ای نظر متخصصین را دخالت داده‌اند سوال اینجاست که چرا نظر حتی یکی از اساتید باستانشناسی را در مورد طرح نپرسیدند که بعضی از آنها سالها تجربه اجرایی و مدیریتی در سطح ملی و بین‌الملی دارند و حتی عضو یونسکو بوده و هستند. چگونه در این طرح به مساله میراث فرهنگی پرداخته شده؟ آیا غیر از این است که به دانشگاه به چشم یک پاساژ نگاه کرده‌اند؟
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.