رونمایی یاشار سلطانی از بودجه های نجومی در شهرداری تهران

رونمایی یاشار سلطانی از بودجه های نجومی در شهرداری تهران
در معاونت اجتماعی شهرداری تهران، صدها ميليارد تومان پولشويی می شود، در مابقی معاونت‌ها هم بودجه فرهنگی كلانی برای مسايل خاص از جمله صدها میلیارد تومان به مساجد و حسینیه ها داده می‌شود.
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۵
کد مطلب: ۸۰۷۳
Share
به گزارش اسکان نيوز  نشست «اصلاح بودجه به نفع مردم» عصر روز سه شنبه توسط انجمن اندیشه و قلم، برگزار شد، در این نشست فیلم مستند «جدول 17»، ساخته محسن ماندگاری پخش شد؛ فیلمی که درباره لايحه بودجه در ايران ساخته شده و به موضوع بودجه کمکی در برخی موسسات خاص پرداخته است در این مستند با برخی از مسوولان این مراکز خاص همچون دانشگاه عدالت، آیت الله هاشمی شاهرودی، موسسه آیت الله مدرسی، عضو شورای نگهبان و بنیاد صدرا تحت مدیریت آیت الله سید محمد خامنه ای مصاحبه و درباره عدم شفافيت‌هاي لايحه بودجه و اعتبارات دراین مراکز پرس‌وجو شده است.

نکته جالب‌تر این که این مستند موسساتی را معرفی می‌کند که وجود خارجی ندارند، اما بودجه به آنها اختصاص یافته است.

در این برنامه بعد از پخش مستند، میزگردی با حضور دکتر حسین راغفر و یاشار سلطانی برگزار شد.

دکتر راغفر در سخنانی با بیان این که بي سابقه ترين فسادهای تاريخ معاصر ايران در دولت های نهم ودهم از طريق چپاول منابع عمومی انجام شده گفت:  يكدستي سه قوه وقت موجب عدم نظارت بر دولت شد و در مواردی هرچه دولت آورده، مجلس تصویب کرده است. به عنوان نمونه بودجه 16 میلیارد تومانی که در روزهای آخر تصدی رئیس جمهور سابق به دانشگاه ایرانیان منتقل شد، هر چند در مقابل ارقام دیگر رقم ناچیزی بود، اما منشا آن  مجلس بوده که تصویب کرده است، یعنی رئیس دولت به هرکه بخواهد می تواند بودجه اختصاص دهد.

وی با اشاره به این که بودجه ناشی از منابع عمومی است، گفت: دولت‌ها باید نسبت به نحوه هزینه کرد بودجه پاسخگو باشند، اما پاسخگو نبوده اند. به عنوان نمونه بودجه ای برای بنیاد مولانا مقرر کردند که تصور میشد مخصوص بنیادی مربوط به مولوی است، اما بودجه برای بنیاد دکتر حمید مولانا، مشاور مطبوعاتی آقای احمدی نژاد بود که در دانشگاه رسمی سازمان CIA  حضور داشت.

این اقتصادان بابیان اینکه بودجه 97 نیز دارای برخی ابهامات است گفت: دلیل اینکه رئیس جمهور این بودجه را شفاف‌ترین بودجه عنوان کردند، این است که پیش ازین قبل از این که بودجه به مجلس برود، محرمانه بود و به کسی داده نمی شد، اما امسال آن را روی سایت و در معرض دید عموم گذاشتند و البته همین باعث برخی اطلاعات و نارضایتی ناشی از آنها هم شد.

راغفر درباره برخی ابهامات بودجه 97 به اختصاص 14.5 درصد درآمد نفتی برای اکتشاف نفت، 5 میلیارد دلار صادرات نفت گاز که در هیچ جا ثبت نمی شود و نامشخص بودن مجموع یارانه هزینه شده در کشور اشاره کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود يكی از ريشه های مشكلات را شکل گیری نهادهای فراقانونی و ورود نهادهای نظامی و امنيتی و قضايی به اقتصاد دانست و گفت: همه باید توجه کنیم که امنیت هزینه دارد و باید تامین شود، اما نوع تامین آن مهم است. آیا نظامی ها باید خود وارد اقتصاد شوند یا نظام اقتصادی و مالیاتی ما کار کند و منابع مورد نیاز آنها را هم تامین کند؟ شکل اول می تواند منجر به بحرانهای متعددی شود که در ناآرامی های اخير هم نتيجه آن را شاهد بوديم و به نظر می رسد دولت بيرونی بر دولت رسمی نفوذ جدی دارد.

راغفر ادامه داد: درهمين دولت چند ماه قبل بابت طلب ما از کره جنوبی، طبق آنچه اظهار شد، ١٣٠ هزار خودرو لوكس از كره وارد و سپس خودروی خارجی يكباره گران شد. بانك مركزی هم با روش مافيايی دلار را گران كرد. اينها تورم، نارضايتی و اغتشاش به وجود می‌آورد.

وی در پایان در پاسخ به سوال حاضران اظهار کرد: راه انتقال مطالبات رسانه ها هستند و در نبود رسانه‌های فعال داخلی، ارائه مطالبات عمومی بسيار پرهزينه شده است. البته مشكل با دادن آمارهای غلط رشد و اشتغال توسط رييس جمهور حل نمی شود، اما در عین حال اعتراض هم نبايد خارج از قانون باشد.

پولشویی صدها میلیاردی در بودجه شهرداری تهران

در این نشست ياشار سلطانی، روزنامه نگار و مدیر سایت معماری نیوز با بیان این که شهامت برخورد با جریانهای ویژه خوار در دولت وجود ندارد، با اشاره به سخنان پخش شده از رئیس جمهوری گفت: باید از آقای رئیس جمهور پرسید ایشان رئیس جمهور است یا ما؟ وقتی ایشان می گوید یک سری مراکز بودجه می گیرند و توضیح نمی دهند، باید پرسید پس چرا به آنها بودجه می دهید؟

وی با بیان این که اگر سرنوشت بودجه را نمی توانیم تغییر دهیم، دست کم می توانیم شفاف سازی کنیم، اظهار کرد: در معاونت اجتماعی شهرداری تهران، صدها ميليارد تومان پولشويی می شود. در مابقی معاونتها هم بودجه فرهنگی كلانی برای مسايل خاص ( از جمله ده ها میلیارد تومان به مساجد و حسینیه ها) داده می‌شود.

این روزنامه نگار گفت: در دوره آقای نجفی، شهردار منطه ۵ يك ونيم ميليارد تومان به هيات يك مداح مشهور كمك کرده، وقتی بودجه فرهنگی سازمان بازرسی سه برابر بودجه مبارزه با فساد است، یا وقتی شهرداری برای قوه قضائیه دادسرا می سازد و به فرمانداری و بنیاد شهید کمک می کند، یعنی هماهنگی بسيار خوبی بین دستگاه ها برای تغذيه يكديگر وجود دارد و عزم جدی برای مبارزه با فساد وجود ندارد. از این رو مطالبه عمومی مردم بايد با فساد مبارزه كند. چون مسئولان ازفسادها مطلع هستنند اما اقدامی برای مقابله نمی بينيم.

وی همچنین با تاکید بر فریاد زدن مطالبات اظهار کرد: اگر نگوییم نتیجه رای ما چه شد، خیانت کرده ایم.  تا زمانی که شهروندان برای حفظ و نگهداشت سرمایه ملی خود مطالبه گری نکنند، اصلاح رخ نمی دهد و بودجه ها نیز با اشکال بسته و هزینه می شود.

وی در پایان از انتشار کامل بودجه چند سال اخیر شهرداری تهران خبر داد و افزود: با شفاف سازی و مطالبه گری از طرف مردم باید به سمت کاهش هزینه ها و تعدیل بودجه شهرداری حرکت کرد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۱
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
 
 
ای کاش این مستند جدول 17 در فضای مجازی هم پخش میشد