شورای‌عالی شهرسازی و وزارت کشور کوتاه آمدند

ادامه تخلف در پدیده شاندیز این‌بار با مجوز دولت

ادامه تخلف در پدیده شاندیز این‌بار با مجوز دولت
هتل32 طبقه پدیده شاندیز که در دولت یازدهم به دلیل تخلفات شهری و مالی پروژه و مجموعه اداره کننده آن در دولت یازدهم با مداخله قوه قضاییه و شورای عالی شهرسازی و معماری متوقف شده بود، مجدد با مجوز شورای عالی شهرسازی و معماری و وزارت کشور در دولت دوازدهم امکان ساخت یافت.
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶
ساعت ۱۷:۲۶
کد مطلب: ۷۹۲۲
Share
 اسکان نيوز- لیلا حسینی: از ارزش‌ها و وعده‌های دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه شهرسازی، مقابله با تراکم فروشی، تغییر کاربری غیرمجاز و ساخت‌وساز بدون نظارت و ضوابط فنی بوده است. در این راستا سعی شد تا علی رغم فشارهای متعدد در حوزه برج‌سازی، زمین‌خواری و تخریب باغات مقابله شود. از نمونه‌های این مقابله و مقاومت، پروژه هتل پدیده شاندیز بوده است.

شرکت ابنیه پدیده شاندیز که یکی از هلدینگ های شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز(شرکت سرمایه‌گذاری کاوشگران سهام سابق) است از شهریور 1388 فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد.  از جمله فعالیتهای چالش برانگیز این هلدینگ، پروژه شهر پدیده شاندیز و  مجموعه هتل و المان شرکت بوده است.

در خصوص فعالیت‌های این مجموعه از سال 1388 تذکراتی توسط رئیس سازمان مسکن و شهرسازی خراسان رضوی و معاون شهرسازی و معماری سازمان شهرسازی مشهد به دادستانی مشهد و دادستانی کل کشور و سازمان صدا و سیما در زمینه منع تبلیغات غیرمجاز داده شد. نهایت در دی و بهمن 1392 شورایعالی شهرسازی و معماری به پروژه‌های مجموعه در شهر شاندیز ورود کرد و دستور توقف آن را تا بررسی های شورای عالی و تهیه ارزیابی زیست محیطی صادر کرد.

اما تخلفات مجموعه پدیده شاندیز فقط به موارد شهری که بنابر گزارش‌های سازمان امور اراضی وزارت جهاد کشاوزی و شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران شامل تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغی و ساخت‌وساز بدون دریافت مجوز منطبق بر طرح های فرادست(طرح جامع) محدود نبوده است. تخلفات این مجموعه در حیطه نحوه ارائه سهام و دست‌کاری در قیمت سهام نیز بوده است.

تخلفات شهری و مالی مجموعه پدیده شاندیز موجب شد تا با حکم قوه قضاییه و وزارت دادگستری، دفاتر پدیده در مشهد و چند شهر دیگر پلمب شده ، تبلیغات آن ممنوع گردد و از فروش سهامش جلوگیری شود.

همین وقایع موجب شد تا تجمع ها و اعتراض‌های سهام داران پدیده به راه افتاد و در کنار اعتراض‌های مال باختگان موسسات مالی و اعتباری به یکی از بحرانهای اقتصادی و سیاسی کشور بدل شود.

اما این پایان ماجرا نبود. با فشارهای سرمایه‌گذاران مجموعه پدیده شاندیز، اعتراضات سهام‌داران و لابی‌های برخی نمایندگان، موضوع در سطح شورای امنیت کشور مطرح شد و وزیر کشور مامور پیگیری و حل موضوع شد.

سرانجام در سال 1395 پس از دو سال توقف فعالیت‌های پدیده، فعالیت‌های آن با پیگیری وزارت کشور مجدد آغاز شد و تبلیغات آن از سر گرفته شد.

آخرین گام در جواز تداوم تخلفات مجموعه پدیده با صدور مجوز شورای عالی شهرسازی و معماری برای هتل 32 طبقه‌ای پدیده برداشته شد. با اعلام این خبر، بلافاصله مدیرعامل پدیده از افزایش سرمایه و قیمت سهام مجموعه و رایزنی با سرمایه‌گذاران برای جذب سرمایه خبر داد و در اولین گام نیز مدیران پدیده در 18 دی ماه با قاضی پور نماینده ارومیه دیدار کردند که به نظر می‌رسد در راستا لابی‌های نمایندگان برای آزادساری فعالیت‌های پدیده باشد. قاضی‌پور، نماینده‌ای بود که در مجلس پیگیر لغو توقف فعالیت‌های این مجموعه بود.

با توجه به گزارش‌ها و مصوبات پیشین شورایعالی شهرسازی و معماری باید پرسید که چه اتفاقی افتاده است که بدون ارائه گزارش جدید و ارزیابی زیست محیطی، مجوز برج هتل پدیده توسط شورایعالی شهرسازی و معماری صادر شده است؟

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۱
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
 
 
حسن
سلام . تمام جنگلها را نابود کردن تو چسبیدی به یه زمین بایر لم یزرع