ناگفته های مجید فراهانی با اسکان نیوز درباره پروژه مصلی تهران

مصلی به کدام صراط مستقیم خواهد شد؟

مصلی به کدام صراط مستقیم خواهد شد؟
مجید فراهانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران به همراه ریاست شورا محسن هاشمی، محمود میرلوحی دیگر عضو کمیسیون برنامه و بودجه و افشین حبیب زاده عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل و ترافیک، صبح شنبه 2 دی ماه طی بازدیدی از مجموعه مصلی با مدیران آن جلسه­‌ای برگزار کردند
يکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۳۶
کد مطلب: ۷۳۴۳
Share
مجید فراهانی در گفتگوی اختصاصی با اسکان نيوز هدف از جلسه را تعامل مدیریت شهری با مدیریت مصلی اعلام می­‌کند و مجری پروژه مصلی را وزارت راه و شهرسازی و به طور مشخص سازمان مجری ساختمان‌ها و تأسیسات عمومی ذکر می­‌کند.

پیشرفت فیزیکی و هزینه های مصلی

 فراهانی می­‌گوید : در حال حاضر مصلی 67 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. مجموعه مرکزی مصلی 63 هکتار مساحت دارد.

وی در خصوص هزینه های مصلی توضیح می‌دهد : در مجموع 1000 میلیارد تومان نیاز هست که کل پروژه مصلی به اتمام برسد. تاکنون برای کل پروژه مصلی 600 میلیارد تومان هزینه شده است.

هویت و کارکرد مصلی

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه بر اهمیت نقش هویتی مصلی تأکید کرده و بیان می­‌کند: 10­گنبد در سازه های مصلی تعبیه شده است. هر­گنبد نشان دهنده دوره­ای از معماری ­ایرانی اسلامی هست و مجموعه متعدی از فعالیت‌های فرهنگی و هنری می‌­تواند در این مکان مستقر شود، به ویژه محراب اصلی مجموعه و ایوان آن با توجه به طراحی ­انجام شده قابلیت­ آن را دارد که به عنوان یکی از نمادهای اصلی تهران در کنار برج آزادی و برج میلاد قرارگیرد، به همین دلیل آنچه برای ما اهمیت دارد ضرورت اتمام هرچه سریعتر پروژه مصلی و تکمیل آن است.

نقش شهرداری در تکمیل مصلی

وی به نقش شهرداری در ادامه پروژه مصلی نیز اشاره می کند : مجموعه شهرداری تهران در چهار بخش می‌­تواند با مجموعه مصلی همکاری داشته باشد.­ نخست بحث  تملک اراضی پیرامون گنبد که در خیابان پاکستان است و بالغ بر 7.5 هکتار می­‌شود که فضای سبز شود و میدان بزرگی بزرگتر از میدان نقش جهان اصفهان در آنجا ایجاد شود. دوم اجرای پروژه زیرگذر رسالت و الحاق بخش شمالی اش به مجموعه مرکزی مصلی است، سوم پل عابرپیاده در بزرگراه مدرس و چهارم ایجاد پارکینگ طبقاتی در ضلع جنوب شرقی پروژه.

مصلی نیازمند شفافیت

فراهانی خواهان شفافیت مدیران مصلی است و می­‌گوید : شورا از مدیریت مصلی­ خواسته است که در خصوص پیشرفت فیزیکی، برنامه زمان بندی، هزینه های انجام شده و هزینه های باقی مانده شفاف سازی­ کند.

مطالبه شفاف سازی درآمدهای مصلی از محل نمایشگاه ها و سایر فعالیت‌ها و حسابرسی های آن نیز از مطالبات شوراست و این مساله به دلیل آنکه هزینه مصلی از محل بودجه عمومی­ کشور انجام می­‌شود،حائز اهمیت است.، مجموعه مصلی فاقد اساسنامه است که این نیز باید تعیین تکلیف شود.

بحران مدیریت بحران در مصلی

فراهانی نگران بحران زلزله نیز هست و کارکرد مصلی برای مدیریت بحران را یادآور می­­‌شود: مصلی با توجه به موقعیت، وسعت و سازه های مستحکم، فضای مناسبی برای پشتیبانی مدیریت بحران است که در مواقع مختلفی چون سیل و زلزله بتواند مورد استفاده مردم واقع شود. وقتی در این خصوص از مدیریت پروژه مصلی پرسش شد که در زلزله اخیر تهران آیا درهای مصلی به روی مردم­ گشوده شد،پاسخ قانع ­کننده ­ای نداشتند که لازم است به آن اهتمام شود و شورا باید برای­آن برنامه­ ای تدوین نماید. 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.