ناگفته های مدیرکل اسبق محیط زیست گلستان در گفت وگو با اسکان نیوز:

جلوی واگذاری پارک ملی گلستان را در دولت نهم گرفتیم

رد پای یزدانی همسر خانم واعظ جوادی رییس وقت سازمان حفاظت محیط زیست در واگذاری پارک ملی گلستان
جلوی واگذاری پارک ملی گلستان را در دولت نهم گرفتیم
هر چند مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست به صراحت اعلام کرده اند که برنامه ای برای واگذاری نخستین پارک ملی ایران به استان خراسان شمالی ندارند؛ اما اسماعیل مهاجر مدیرکل سابق محیط زیست استان می گوید که مساله واگذاری این پارک به استان همسایه، امری دیرینه و ریشه دار است که عده ای در سازمان حفاظت محیط زیست و البته استان های گلستان و خراسان شمالی، پیگیر آن هستند. همان مافیای قاچاق حیات وحش و شکار، که فکر می کنند با واگذاری پارک به استان همسایه، می توانند برای خود حیات خلوتی درست کنند تا از همین طریق به تجارت پرسود خود بپردازند.
چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶
ساعت ۱۴:۰۲
کد مطلب: ۷۰۲۱
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: اسماعیل مهاجر به اسکان می گوید: «به نظر من هیات امنایی شدن مدیریت پارک
ایرادی ندارد و حتی ما نیز خیلی وقت ها به همین شیوه پیش می رفتیم و جلساتی داشتیم که مسوولان دو استان در آن دعوت می شدند ومشورت می گرفتیم. این تعامل تا آنجا پیش رفت که مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان، عضو شورای اداری استان خراسان شمالی بود و الان نیزهست. ما هماهنگی ها و همکاری های بسیاری با نیروی انتظامی، دستگاه قضایی منطقه و محیط بانی های استان همسایه داشتیم و این روش چندان جدیدی نیست. اما اغلب مشکلات پارک در داخل خودش است که باید به حال آنها فکری شود.»

او گفت: «به نظر می رسد پارک ملی گلستان را می خواهند تحت یک فرایندی به خراسان شمالی واگذار کنند تا برای مافیای شکار و قاچاق حیات وحش و پرندگان شکاری حیات خلوت و گوشه امنی فراهم کنند. این نیز مساله تازه ای نیست و اسناد و مدارک تخلف های این عده در دوره های مختلف نیز موجود است. وگرنه رییس سازمانی که خودش اقرار می کند از ارکان و عناصر چیزی نمی داند چگونه می خواهد از راه دور پارک ملی را مدیریت کند و برای آن، رییس انتخاب کند؟  اساسا از دور نمی توان برای یک منطقه حفاظت شده تصمیم سازی کرد.»

مهاجر با اشاره به اتفاقاتی که در سال 1384 و در زمان احمدی نژاد افتاد گفت: «مجموعه رخدادهایی در همین راستا باعث شد برای من پرونده درست کنند. همان وقت بحث واگذاری پارک ملی گلستان به استان خراسان شمالی عنوان شد و اصلا درگیری ما با مدیریت وقت، از همین جا شروع شد. سال 84 که من مدیرکل محیط زیست گلستان بودم، همسر خانم واعظ جوادی رییس وقت سازمان حفاظت محیط زیست از من خواست تا برای این واگذاری با آنها همکاری کنم.

خاطرم هست در سفری که به گرگان داشتند در اتاق من در اداره کل دراین باره صحبت کردند. همان زمانی بود که خراسان شمالی می خواست استان مستقلی بشود و در پی موقعیت سرزمینی به عنوان یک پتانسیل بودند. آنروز آقای یزدانی از من خواست که نامه ای با این مضمون بنویسم که ما حاضریم پارک ملی گلستان در اختیار بجنورد قرار بگیرد. من این درخواست را رد کردم؛ چرا که نام استان گلستان از این پارک گرفته شده و چقدر آقای قندهاری نماینده وقت گرگان که در حادثه یاک 40 همراه با دکتر دادمان به شهادت رسید و دیگر دوستان در مجلس، برای گذاردن این نام بر استان زحمت کشیده شده بود.»

 او با اشاره به غیرقانونی بودن این درخواست گفت: «طبق قانون مدیریت مناطق حفاظت شده در دست هر استانی است که مساحت بیشتری از مناطق در آن قرار گرفته باشد. بر اساس اسناد و مدارک و نقشه های رسمی، نزدیک به 75 درصد پارک ملی گلستان در استان گلستان قرار گرفته است. من همانجا به آقای یزدانی این قانون را شرح دادم و همچنین گوشزد کردم که این کار نه قانونی است و نه کارشناسی و نباید این پارک پرارزش را قربانی مسائل قومی کنیم. من اینکار را انجام نمی دهم و تا زمانی که اینجا هستم نیز اجازه انجام آنرا نخواهم داد.»

مهاجر در ادامه گفت: «در نهایت وقتی پیشنهاد آقای یزدانی را قبول نکردم ایشان بسیار ناراحت و برافروخته شد و بنده را تهدید کرد که اگرمی خواهی با ما بجنگی، نتیجه اش را خواهی دید. این در حالی بود که من هدفم جنگیدن با آنها نبود واساسا مشکل شخصی با ایشان یا همسرشان نداشتم. من فقط واقعیت ها و مسائل حقوقی را به آنها گفتم و خودم هم موظف بودم در همین راستا حرکت کنم. اما آقای یزدانی، گوشش بدهکار نبود و می خواست به هر قیمتی، پارک ملی گلستان را به خراسان شمالی ضمیمه کند.»

مدیرکل سابق و اسبق محیط زیست گلستان از مجادله ای گفت که پس از آن گفت وگو و رد پیشنهاد بین آنها پیش آمد. او گفت:«در نهایت مجبور شدم ایشان را از اتاق خودم بیرون کردم. ایشان با اینکه ادعا می کردند بازرس سازمان حفاظت محیط زیست هستند اما درخواست کار غیرقانونی از مدیرکل همسرشان داشتند.

آخرین هشداری که من به آقای یزدانی دادم این بود که اگر شما واقعا بازرس سازمان هستید پس نباید اجازه بدهید عده ای کار غیرقانونی کرده و پارک را دست آویز گرایشات و درخواست های قومی کنند؛ نه اینکه خودتان هم پرچمدار این کار شوید. بعد از آن، چه قصه ها و سناریوهایی در دولت نهم برای من پیش آوردند که البته در نهایت بعد از عزل بنده در سال 84 می خواستند مجددا اینکار را عملی کنند که با تلاش کارشناسان و رسانه ها متوقف شد.»

مهاجر یادآوری کرد که پنجاه سال است ما داریم از این پارک حفاظت می کنیم و هیچ مشکل خاصی هم نداشته ایم. درست است که مشکل صید وشکار و قاچاق و آتش سوزی داشته ایم؛ اما این مشکلات، مختص پارک ملی گلستان نیست و در سراسر مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست و دیگر پارک های ملی در کشور بوده و هست.»

او مشکل پارک ملی گلستان را در درجه نخست "کمبود بودجه، پرسنل وتجهیزات" عنوان کرد و گفت: «90 هزار هکتار مساحت این پارک، با 130 ردیف پستی، فقط با 40 نیروی شیفتی اداره می شود. محیط بان ها با حداقل حقوق و مزایا، تجهیزات وامکاناتی که طی سال های گذشته فرسوده شده و بودجه لازم برای تهیه دوباره آن وجود ندارد و با چنگ ودندان و دور از خانه و خانواده و کاشانه، از پارک ملی گلستان حفاظت می کنند. از 14 پاسگاهی که در پارک هست به دلیل نداشتن نیروی کافی و پرسنل، 6 تای آن تعطیل است. آقایان اگر واقعا دلسوز پارک ملی گلستان هستند برای تامین بودجه آن، قدمی بردارند و به پاک کردن صورت مساله نپردازند و یا به شعار دادن نیز اکتفا نکنند.»

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.