گزارش اسکان نیوز از وضعیت خودکشی در کشور:

افزایش خودکشی ها در ایران/ کرمانشاه، ایلام و لرستان در صدر اقدام به خودکشی

افزایش خودکشی ها در ایران/ کرمانشاه، ایلام و لرستان در صدر اقدام به خودکشی
پس از خودکشی دردآور دو دانش آموز اصفهانی بار دیگر خبر خودکشی در کشور جزو خبرهای مهم و هشدار آمیز قرار گرفته است. از آن روز تاکنون آسیب شناسی ها و تحلیل های متعدد روان شناختی و جامعه شناسی در خصوص این نوع از خودکشی با آرامش و نوع حرفهای دختران در فیلم ضبط شده پیش از اقدام به خودکشی و تنبیه اطرافیان منتشر شده است. اما همین اتفاق باعث شد نگاهی دیگر به روند خودکشی از سوی نوجوانان داشته باشیم.سال گذشته روند خودکشی در سنین دانش آموزی نیز روند رو به رشدی داشت اما به دلیل نوع خودکشی متفاوت دختران اصفهانی، امسال بیش از سال گذشته به این موضوع پرداخته شد.اما خودکشی نوجوانان فقط یک بعد از اقدام به خودکشی و خودکشی های منجر به مرگ در کشور است.
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۱
کد مطلب: ۶۷۷۵
Share
به گزارش "اسکان نيوز"،خودکشی در بزرگسالان بسیار بیشتر و وسیع تر از ابعاد دیگر است. طبق گزارش های اطلس مسائل اجتماعی ایران، که ابعاد جدیدی در خصوص آسیب های مختلف اجتماعی بیان کرده، خودکشی نیز یکی از مواردی است که مورد مداقه و بررسی آماری آن قرار گرفته است.

آمار تعداد و وضعیت خودکشی در کشور از سال 87 الی 93 در این پژوهش بررسی شده است. بر اساس تعریف اطلس، خودکشی اینگونه بیان شده است:"هر خودکشی یک تراژدی فردی محسوب می شود که به طور ناگهانی زندگی افراد را از آنها می گیرد و اثرات موجی و گسترده ای بر زندگی خانواده ها و جوامع می گذارد. در واقع، خودکشی نه تنها منجر به مرگ فرد می شود،بلکه طیف وسیعی از اطرافیان و دوستان افراد را نیز با چالش های متعدد رو به رو می کند".

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی،در سال 2014 نرخ جهانی مرگ و میر ناشی از خودکشی بین 11 و 12 در هر صد هزار نفر است و بیانگر این نکته است که در هر 30 الی 40 ثانیه یک نفر از بین می رود. طبق این آمار روسیه در مقام نخست بالاترین میزان خودکشی در دنیا،ژاپن در رتبه دوم و فنلاند در رتبه سوم، فرانسه در رتبه چهارم و آمریکا در رتبه پنجم قرار دارد. دراین بررسی، ایران در رتبه شانزدهم آمار خودکشی در دنیا قرار دارد. پیش از این رتبه ایران در دنیا هجدهم عنوان شده بود.
 

در همین زمینه،مرگ و میر ناشی از خودکشی در ایران در سال 93 حدود 5 مورد در هر صد هزار نفر گزارش شده است و این امر نشان می دهد به ازای هر دو ساعت و 9 دقیقه یک نفر به علت خودکشی جان خود را در کشور از دست می دهد.بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، خودکشی در ایران به نسبت بسیاری از کشورهای دنیا، در سال 2012 نرخ پایینی را به خود اختصاص داده است. این آمار البته برای 5 سال پیش است و مشخص نیست در سال 2017 وضعیت و نرخ خودکشی در ایران نسبت به کشورهای دنیا چگونه بوده است.

مرگ و میرهای مشکوک به خودکشی چه میزان بوده است؟

با این وجود گزارش های سازمان پزشکی قانونی و نیروی انتظامی،از رشد بی توقف نرخ اقدام به خودکشی و نرخ مرگ و میر مشکوک به خودکشی خبر می دهد.بر اساس گزارش پزشکی قانونی میزان مرگ و میر مشکوک به خودکشی در سال 93 در کشور3/5 مورد به ازای هر صد هزار نفر بوده است.این میزان طی پنج سال قبل از آن،روند فزاینده ای را تجربه کرده است. به گونه ای که میزان مرگ و میر مشکوک به خودکشی در سال 90، از 7/4 مورد به ازای هر صد هزار نفرجمعیت،(با نرخ رشد 4 درصدی) به 8/4 مورد در سال 91 رسیده است.این میزان در سال 92 ناگهان با رشد11 درصدی مواجه شد و به 2/5 مورد مرگ و میر به ازای هر صد هزار نفر افزایش یافت. این روند صعودی تا سال 93 به 3 درصد رشد ادامه داشته است.

کرمانشاه، ایلام و لرستان در صدر اقدام به خودکشی

در مهم ترین قسمت این گزارش،نرخ خودکشی به تفکیک استانها بر حسب میزان جمعیت عنوان شده است. امری حیاتی که نشان می دهد به لحاظ فرهنگی کدام استانها دارای بیشترین میزان و کدام استانها کمترین میزان خودکشی را داشته اند.بر همین اساس استانهای کرمانشاه، ایلام و لرستان، با اختلاف قابل توجهی سه استان ببیشترین میزان مرگ و میر مشکوک به خودکشی را دارا هستند.

اتفاقی که از سالهای گذشته در خصوص آن صحبت می شد و همیشه از نمایندگان مجلس تا مردم عادی و پژوهشگران این حوزه، به میزان بالای خودکشی و خودسوزی در میان ایلامی ها تاکید می کردند. در همین پژوهش نیز تایید شده ایلام جزء استانهایی با بیشترین میزان مرگ و میر مشکوک به خودکشی در کشور و بیشترین نرخ رشد این آسیب است. همچنین استانهای سیستان و بلوچستان، سمنان، خراسان جنوبی و رضوی و کرمان، پنج استان با کمترین میزان مرگ و میر مشکوک به خودکشی در کشور به شمار می روند.لازم به ذکر است استانهای یزد، قم، کرمان، مازندران و ایلام جزو پنج استانی هستند که شاهد نرخ رشد میزان مرگ و میر مشکوک به خودکشی در سال 93 به نسبت 92 بوده اند.


بیشترین نوع خودکشی در ایران حلق آویز شدن بوده است

بخش دیگری که در اخبار خودکشی موردتوجه و حتی پژوهش قرار می گیرد در خصوص نوع خودکشی و ابزارآلات به کار رفته در آنهاست. حتی گاهی بررسی می شود که مثلا خودکشی در سال 95 عمدتا با قرص بوده یا با پرت کردن از ارتفاع بلند یا از طریق حلق آویز کردن. در بررسی به عمل آمده توسط پژوهشگران اطلس مسائل اجتماعی ایران، بیشترین میزان خودکشی حلق آویز کردن به میزان 7/50 درصد خودکشی ها بوده است.مسمومیت با سم رتبه دوم را در میان ایرانیانی که اقدام به خودکشی می کنند داراست با 1/18 درصد. سوختگی یا همان خودسوزی معروف نیز 1/9 درصد را به خود اختصاص داده و رتبه سوم این جدول است. همچنین مسمومیت دارویی با 8 درصد و خودکشی با سلاح گرم با 9/6 درصد نیز رتبه های بعدی را در اختیار دارند و آمار نسبتا بالای 3/7 درصد به سایر موارد ناشناخته برای خودکشی اختصاص یافته است.

بیشترین رده سنی خودکشی کننده، افراد بسیار جوان زیر 24 سال

طبق گزارش سازمان پزشکی قانونی، در سال 93 بیشترین درصدمرگ و میرهای مربوط به خودکشی متعلق به گروه سنی زیر 24 سال با 1/33 درصد است.سهم این گروه از بین فوت شدگان خودکشی در سال 92 کاهش داشته است. بر اساس آمار اعلام شده در دو سال 92 و 93 میزان و میانگین سنی افرادی که اقدام به خودکشی کردند با یکدیگر متفاوت بوده است.در سال 92 و 93 بیشترین میانگین سنی در میان افرادی که خودکشی کرده اند، افراد زیر 24 سال، به ترتیب با 6/34 درصد و 1/33 درصد بوده اند. در واقع می توان گفت افزایش خودکشی در میان نوجوانان نیز در این رنج سنی قرار می گیرد.افراد بین 25 تا 29 سال، در واقع زیر 30 ساله ها در سال92، 17 و نیم درصد از میزان خودکشی را به خود اختصاص داده اند. همین طیف سنی در سال 93 به میزان 1/17 درصد خودکشی داشته اند.

اما بیشترین میزان آمار پس از رنج سنی زیر 24 ساله ها، از آن 30 تا 39 ساله ها و در واقع افراد زیر 40 سال هستند که در سال 92 ، 22 درصد از میزان خودکشی را به خود اختصاص داده اند و در سال 93 با افزایش حدود 3 درصدی در این طیف سنی، به 8/22 درصد افزایش یافته است.طیف سنی بعدی افراد 40 تا 49 ساله هستند که در سال 92، 9/12 درصد میزان خودکشی را داشته اند و در سال 93، با کمی کاهش به 3/12 درصد رسیده است.

آخرین طیف سنی نیز افراد بالای 50 سال هستند که در سال 92،رقمی بالغ بر 1/13 درصد را شامل می شوند و در سال 93، با افزایش حدود یک و نیم درصدی در این طیف، به 7/14 درصد افزایش رسیده است. بر اساس این بررسی های سنی، می توان عنوان کرد ییشترین میزان خودکشی در میان جوانان و نوجوانان رخ داده است. البته در این پژوهش آمارهای سال 88 الی 91 و 94 تا 95 بررسی نشده است که یکی از نقصان های بزرگ این اطلس محسوب می شود. مشخص نیست چرا فقط سال 92 و 93 مورد بررسی همه جانبه قرار گرفته است. در حالی که در سالهای 88 الی 91 بیشترین میزان تنش و چالش و یاس و ناامیدی در فضتی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور وجود داشته است.

از سویی دیگر نسبت جنسی نرخ خودکشی در میان مردان و زنان نیز یکسان نیست.بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال 2014، با وجود تفاوت شدید در برخی از کشورهای جهان، در عمده کشورهای دنیا نرخ خودکشی در میان زنان کمتر از نرخ خودکشی در میان مردان است و این میزان در میان جمعیت مردان ایران نیز،دو برابر زنان است. اما به طور دقیق مشخص نشده است تعداد مردان و زنانی که در ایران خودکشی می کنند چه تعداد است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.