قانون شکنی در طرح "نسیم شمال" از سوی متولیان در قزوین

فراموشی مصوبه شورایعالی شهرسازی بر ایجاد "کمربندی جنوبی شهر" بدون صدمه به باغستان

فراموشی مصوبه شورایعالی شهرسازی بر ایجاد "کمربندی جنوبی شهر" بدون صدمه به باغستان
از سرگیری دوباره ساخت محور "نسیم شمال" که از قلب "باغستان کهن وتاریخی قزوین" می‌گذرد و آسیب های جبران ناپذیری را به این ذخیره گاه بی نظیر و سیل گیر طبیعی شهر وارد می کند اینروزها فعالان محیط زیست قزوین را نگران کرده است. آنها می پرسند چرا "طرح کنارگذر جنوبی" شهر که طبق مصوبه شورایعالی شهرسازی-معماری قرار بوده در جنوب باغستان و در بیرون آن احداث شود، از سوی مدیران نادیده گرفته می شود؟!
يکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹
ساعت ۲۰:۱۷
کد مطلب: ۲۸۰۸۶
Share
اسکان نيوز- الهه موسوی: عبور لولهٔ گاز از دل باغستان، بزرگ‌ترین بلایی است که تا امروز بر سر باغستان سنتی قزوین آمده است؛ اما می‌شد و می‌شود این تهدید را به فرصتی بزرگ و بی‌نظیر برای شهر قزوین و بخش جنوبی آن، و حتی کشور تبدیل کرد. با اینحال مسوولان شهری قزوین ترجیح می دهند این فرصت را نادیده بگیرند؛ فرصتی که مصوبه "شوراعالی شهرسازی ومعماری بر آن تاکید دارد. راستی چرا "طرح کنارگذر جنوبی" شهر که قرار بوده در جنوب باغستان و در بیرون آن احداث شود، از سوی مدیران نادیده گرفته شده است؟!

دکتر شکوه کرمانشاهانی فعال محیط زیست و مدیرعامل "انجمن توسعه حیات شهر قزوین" (انجمن تخصصی باغستان سنتی قزوین) معتقد است که اگرچه "نسیم شمال" این ظرفیت را دارد که به یکی از زیباترین محورهای گردشگری تبدیل شود؛ اما مهم‌تر و حیاتی‌تر این موضوع است که مسیر مذکور از دل باغستان کهن و تاریخی شهر قزوین می‌گذرد و آسیب های جبران ناپذیری را به این ذخیره گاه بی نظیر و سیل گیر طبیعی شهر وارد می کند. آسیب هایی که یقینا بعدها باید جبران آن از بودجه ملی صورت گیرد و خسارت به اصل منابع طبیعی نیز غیرقابل جبران است.

او به اسکان می گوید:« بی‌گمان "نسیم شمال" ظرفیت این را دارد که به یکی از زیباترین محورهای گردشگری تبدیل شود؛ اما در آن سوی ماجرا، استانداردهای لازم یک کمربندی را ندارد و از آنجایی که دقیقا بر روی خط لوله گازی واقع شده خود دارای حریم است، شانهٔ خاکی ندارد و نمی‌تواند داشته باشد.»

‌مدیرعامل "انجمن توسعه حیات شهر قزوین" در ادامه می گوید:« در تمام این سال‌ها که شهروندان با تحمل خطر و مشکلاتِ بسیار، به ناچار مسیر عبوری خود را از "نسیم شمال" باز می‌کردند، و در تمام این سال‌ها که از منابع مردم شهر برای ساخت بزرگراه‌ها و پل‌های غلط و مخرب در میان باغستان - مانند پل امام رضا - هزینه می‌شد، طرح مسیری در جنوب نقشهٔ شهر قزوین، روی میز مسئولان خاک خورده است؛ طرحی که تاکنون هیچ مدیری همتی بر اجرای آن نگماشته است. طرح "کنارگذر جنوبی" که در تصویر مشاهده می‌کنید.

تصویر شماره یک – طرح کنارگذر جنوبی  

مصوبه ای فراموش شده

به گفته دکتر کرمانشاهانی "شورایعالی شهرسازی ومعماری" به عنوان عالی‌ترین نهاد تصمیم‌گیر در طرح‌های توسعه، در بند ۳ مصوبهٔ مورخ ۱۳۹۸/٠۹/۲۷، در اظهارنظری مهم، ضمن تأکید بر خروج تدریجی ترافیک عبوری از معبر "نسیم شمال"، تعریض این محور را ممنوع اعلام کرده است و تکلیف می‌کند تا در میان‌مدت، این مسیر به محور گردشگری با غلبهٔ حرکت پیاده تبدیل شود.

‌او تاکید کرد:« همچنین در بند ۶ این مصوبه آمده است: "مناسب‌ترین ایده جهت سامان‌دهی ترافیک برون‌شهری شهر قزوین، کنارگذر پیشنهادی در طرح مجموعهٔ شهری در بخش جنوبی با فاصلهٔ مناسب از باغستان است. همین بند از مصوبه مقرر می‌کند که این کنارگذر در اولویت پروژه‌های اداره کل راه وشهرسازی استان قرار گیرد. مفهوم این دو بند مصوبه شورایعالی شهرسازی ومعماری آن است که "نسیم شمال" راهکار ترافیک شهر قزوین نیست و نباید اقدامی صورت گیرد که بار ترافیکی روی آن باقی بماند و یا حتی افزایش یابد و به جای پرداختن و صرف منابع شهر برای پروژه‌های ابتر ترافیک، "کنارگذر جنوبی" در اولویت قرار گیرد و یک بار و برای درازمدت، مسئله‌ای به نام "کمربندی شهر"، بدون صدمه به باغستان حل شود.» از سوی دیگر باغستان سد راه "ریزگرد"هایی است که همراه با باد شدید "مه" از کانون ریزگرد منطقه در "بویین زهرا" به سمت قزوین می آیند. حذف باغستان نه تنها قزوین، بلکه شهرهای اطراف ازجمله "پایتخت" را در معرض آسیب گردوغبار قرار خواهد داد و به معضلی جدی، مانند ریزگرد استان های جنوبی تبدیل خواهد شد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.