وعده "بیمه حوادث" داوطلبان اطفای حریق جنگل توسط منابع طبیعی خوزستان برای نخستین بار

همت جوانان "قلعه سرد"، جنگل ها ومراتع "کوه سفید دهدز" را نجات داد/ 100 اصله "بلوط" و"بنه" در آتش سوختند

همت جوانان "قلعه سرد"، جنگل ها ومراتع "کوه سفید دهدز" را نجات داد/ 100 اصله "بلوط" و"بنه" در آتش سوختند
هژیر کیانی دبیر "انجمن دوستداران طبیعت ومحیط زیست خوزستان" گفت:« آتش جنگل های "کوه سفید دهدز" در شمال خوزستان به همت جوانان روستای "قلعه سرد" و بعد از 8 ساعت نبرد جانانه مهار شد. اگر این جوانان نبودند چندهزار هکتار از جنگل ها و مراتع کوه سفید نابود می شد.»
شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۹
ساعت ۱۲:۱۶
کد مطلب: ۲۸۰۶۵
Share
به گزارش اسکان نيوز، بلوط ها در سرتاسر زاگرس همچنان در حال سوختن هستند؛ اما مردم و نیروهای داوطلب نیز بیکار ننشسته اند و دوش به دوش نیروهای منابع طبیعی، محیط زیست و دیگر نیروها، در حال نبرد با آتش هستند.

آخرین یافته های علمی در محیط زیست با تاکید بر "مشارکت جوامع محلی" در حفاظت زیست بوم ها می گویند که با آموزش و تجهیز این جوامع، به بهترین شکلی می توان این اکوسیستم ها را حفاظت وحراست کرد. اتفاقی که اینروزها در سراسر زاگرس شاهدش هستیم. زاگرسی که با دست های خالی جنگل بان ها ومحیط بان ها و کمک های گسترده جوامع بومی و جوانان منطقه در برابر غول آتش، ایستادگی می کند.  

حالا هژیر کیانی دبیر "انجمن دوستداران طبیعت ومحیط زیست خوزستان" به اسکان نيوز می گوید که اگر جوانان روستای "قلعه سرد" نبودند آتش خاموش نمی شد و هزاران هکتار از جنگل ها ومراتع منطقه را به خاکستر تبدیل می کرد.

او درباره شروع حادثه گفت:« حدود ساعت 14 روز جمعه، کشاورزانی که آتش را از دور دیده بودند حادثه را به ما اطلاع دادند. بلافاصله، جوانانی که در منطقه بودند از طریق تلفن، موضوع را به یکدیگر خبر دادند و به منطقه عزیمت کردند.»

کیانی درباره اقدام جوانان منطقه "قلعه سرد" برای نجات جنگل ها ومراتع "کوه سفید دهدز" گفت:« ابتدا مسیر 16 کیلومتری تا نقطه آتش را با خودرو رفتیم و از آنجا حدود 1 کیلومتر را از لابه لای صخره ها و مناطق صعب العبور، وارد آن دره عمیق شدیم تا به نقطه آتش رسیده و تلاش کنیم خاموش شود.»

دبیر "انجمن دوستداران طبیعت ومحیط زیست خوزستان" درباره علت آتش سوزی یادآوری کرد:« عامل این آتش سوزی نیز مانند بسیاری دیگر از موارد مشابه، انسانی بوده است. منطقه بسیار صعب العبور و پوشش گیاهی آن نیز بسیار غنی بود. احتمالا دامداری که در آن منطقه حضور داشت، سهوا موفق نشد آتشی را که روشن کرده بود، مهار کند. البته این موضوع نیاز به بررسی داشت؛ اما چون فرد دیگری به جز آن دامدار در انجا حضور نداشت، احتمال دادیم موضوع از این قرار باشد.»

کیانی در پاسخ به این پرسش اسکان که آیا تجهیزات و ابزار لازم را برای اطفای حریق در اختیار داشتند یا نه" نیز پاسخ داد:« متاسفانه ابزار خاصی نداشتیم و ناگزیر بودیم برای مقابله با آتش در آن منطقه کوهستانی و صخره ای با اره، سرشاخه ها را بِبُریم و جلوی گسترش آتش را گرفته و از سوختن بیشتر مراتع و درختان بلوط، جلوگیری کنیم. شدت وزش باد خیلی بالا بود؛ بادهای غالب منطقه عصر شروع می شود و با کوچکترین جرقه ای آتش پیشروی می کند. من برآورد کرده ام گاهی باد با سرعت 5 متر بر ثانیه باعث گسترش و پیشروی آتش می شد.»

او درباره همت عالی جوانانی که داوطلبانه برای مهار آتش سوزی تلاش کردند تاکید کرد:« آتش با همت 25 نفر از جوانان روستای "قلعه سرد" و بعد از 8 ساعت نبرد، جانانه مهار شد. اگر این جوانان نبودند چندهزار هکتار از جنگل ها و مراتع "کوه سفید" نابود می شد. خوشبختانه با تلاش و همراهی این دوستان که در سه جبهه توانستند آتش را کنترل کنند آتش مهار شد.»

دبیر "انجمن دوستداران طبیعت ومحیط زیست خوزستان"  درباره میزان خسارت وارده به جنگل ها ومراتع منطقه گفت:« در دایره این محوطه و میدان حریق، حدود 20 هکتار طعمه آتش شد و  بالغ بر 100 اصله درخت "بلوط" و"بنه" را از دست دادیم و گیاهانی مانند "گون" ها و گونه های دارویی مثل آویشن، سوختند و از بین رفتند. اگر آتش کنترل نمی شد یقینا بالای چند هزارهکتار، طعمه حریق می شد؛ چرا که اگر آتش از یک جایی عبور می کرد با توجه به پرتگاه ها و دره ای با عمق 200 متر که در آن محدوده وجود دارد، دیگر از دسترس و کنترل ما خارج می شد. امکان حضور حتی هلی کوپتر در آن دره و منطقه به سختی بود؛ اما اگر بود می توانست کمک زیادی باشد و دست کم با آبرسانی، بخشی از درختانی را که می سوختند نجات بدهیم.»

او افزود: « این سرمایه های اجتماعی امروز نشان دادند که اگر جوامع محلی آموزش ببینند و نیز اگر دهیاری ها تجهیز شوند و اگر همین جوان ها به مهارت و ابزار و تجهیزاتی ابتدایی مانند کوله پشتی، بیلچه، چراغ قوه، ماسک، لباس ایمنی و مخصوص کار مجهز شوند می توانند بسیار موثر باشند و آتش را اطفا کنند.»

کیانی همچنین گفت:« خوشبختانه هفته گذشته مذاکراتی با اداره کل منابع طبیعی استان داشتیم درباره اینکه ما اسامی حدود 50 نفر دوستان داوطلبی که آتش را خاموش کردند به آنها بدهیم. جوانانی که در محدوده روستای "قلعه سر" که عرصه ای عرفی حدود 10 هزارهکتار دارند داوطلب شده اند که در این دوره شرکت کنند و تجهیزات تحویل بگیرند. مسوولان قول دادند بحث "بیمه حوادث" را نیز برای نخستین بار در این طرح، اجرایی کنند.»
 
این فعال محیط زیست خوزستان در ادامه با تاکید بر نقش موثر مشارکت جوامع محلی در حفاظت منابع طبیعی گفت:« ما تیم ها را در سه گروه "اطفای حریقِ یا پیشران"، "پشتیبانی و تامین" و "امداد ونجات" تقسیم بندی کردیم تا آموزش های لازم را ببینند و بتوانیم از این پس در زمان طلایی، آتش را مهار و اطفا کنیم و از سوختن گسترده طبیعت جلوگیری کنیم. یقینا اگر امروز ما تجهیزات داشتیم اجازه نمی دادیم سرعت و شدت آتش بتواند در این سطح، آسیب برساند و این همه جنگل از بین برود.»

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.