موزه‌های ملی اروپا با هماهنگی یونسکو بازسازی می‌شوند

موزه‌های ملی اروپا با هماهنگی یونسکو بازسازی می‌شوند
اخیرا یونسکو با دانشگاه فدرال ریو دوژانیرو (UFRJ)، توافقنامه‌ همکاری فنی را برای بازسازی موزه‌های ملی در اروپا امضا کرده است که برپایه این تفاهمنامه از این پس هر موزه ملی در اروپا که نیاز به بازسازی داشته باشد، باید با هماهنگی یونسکو پیش رود.
سه شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹
ساعت ۱۱:۰۶
کد مطلب: ۲۶۵۴۳
Share
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این توافقنامه با هدف اصلی «موزه‌های ملی را باید زنده نگاه داشت»، به امضا رسیده است و مقرر شده از تیم‌های متخصص دانشگاه UFRL برای این کار استفاده شود. در واقع هر موزه ملی در اروپا که نیز به بازسازی پیدا می‌کند، باید در ابتدا هماهنگی‌های لازم با یونسکو صورت گیرد تا این بازسازی با حضور متخصصان دانشگاه فدرال ریو دوژانیرو انجام شود تا از این طریق بافت اصلی موزه حفظ شده و به ساختار تاریخی آن آسیبی وارد نشود.

هدف از امضا این تفاهمنامه آن است که دستورالعمل‌های استراتژیک، نظارت تخصصی، برنامه‌ریزی دقیق و بهینه‌سازی در بازسازی موزه‌های ملی اروپا رعایت شوند و همچنین از اجرای استاندارد فرآیندهای مرمت و نوسازی موزه‌ها اطمینان حاصل شود. این در حالی است که نوسازی کتابخانه‌های ملی و فرهنگی، باغات گیاه‌شناسی که اثرات فرهنگی و ملی اروپاییان را به نمایش درمی‌آورند و کاخ‌های قدیمی و تاریخی نیز شامل این توافقنامه می‌شوند که البته چارچوب و اصول مربوط به خود را خواهند داشت.

این نوع نظارت و انجام هماهنگی با یونسکو موجب می‌شود تا پروژه‌های بازسازی موزه‌های ملی اروپا با جدیت و دقت نظر بسیار بالاتری به اجرا درآیند و حاکمیت بر بخش مرمت آثار باستانی و تاریخی اروپا نیز محکم‌تر از گذشته باشد. حفظ هویت اصلی و تاریخی موزه‌های ملی اروپا از دیگر اهدافی‌ست که در این توافقنامه دوجانبه آمده و می‌تواند راهگشای بسیاری از همکاری‌های مشترک موزه‌ها با یکدیگر در سراسر اروپا باشد.

همچنین یونسکو اعلام کرده است با امضای این توافقنامه درنظر دارد نقش نهادهای علمی و دانشگاهی را در امور مربوط به میراث فرهنگی و موزه‌ها در کشورهای مختلف جهان حیاتی‌تر و پررنگ‌تر کند تا اهمیت و ارزش غیرقابل توصیف آثار باستانی و تاریخی برای بشریت بیشتر از گذشته نمایان شود. تجربه، علم و تخصص دانشگاهیان در امور میراث فرهنگی می‌تواند به ارتقای سطح فعالیت و مدیریت موزه‌های ملی جهان کمک کند که باید به این امر توجه بسیار زیادی داشت.

بنابراین یونسکو با هدف دستیابی به تمامی این موضوعات مهم و حیاتی این توافقنامه را امضا کرده و ابتدا آن را از اروپا شروع و سپس در سایر کشورهای جهان به پایان خواهد رساند. 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.