انگلستان مجموعه آثار جنگجویان باستانی اسپانیا را برگرداند

انگلستان مجموعه آثار جنگجویان باستانی اسپانیا را برگرداند
یک کلکسیونر بریتانیایی مجموعه‌ای از آثار جنگجویان اسپانیا که شامل اقلام جنگ این کشور می‌شود را از سال 2012 میلادی دراختیار داشته که دستور برای بازگرداندن این مجموعه تاریخی به کشور اسپانیا صادر شد.
دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸
ساعت ۰۹:۴۵
کد مطلب: ۲۶۳۱۵
Share
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: طبق قوانین جدید میراث فرهنگی مبنی بر بازگرداندن آثار تاریخی و فرهنگی به کشورهای مبدا و صاحبان آن‌ها، مجموعه ارزشمند جنگجویان اسپانیا که وسایل جنگ آن‌ها همچون کلاه‌های ایمنی منحصربه‌فرد را تشکیل می‌دهد، از انگلستان به این کشور بازگردانده شد.

در سال 2012 میلادی یکی از فعالان حوزه میراث فرهنگی بریتانیا که در بخش خصوصی فعالیت دارد و مجموعه‌های تاریخی را جمع‌آوری می‌کند، یک مجموعه کامل از آثار باستانی جنگی اسپانیا را از طریق یکی از سایت‌های باستان‌شناسی خریداری کرد که پس از چندین سال تحقیق، کاشف به عمل آمد که این مجموعه به‌صورت غیرقانونی فروخته شده و باید هرچه سریع‌تر به اسپانیا بازگردانده شود.

ابتدا اخباری مبنی بر غارت میراث فرهنگی اسپانیا در رسانه‌های این کشور منتشر شد که مسئولان انگلستان را وادار به واکنش کرد، اما چندی نگذشت که این کلکسیونر بریانیایی به‌طور رسمی از خرید این مجموعه از یک سایت باستان‌شناسی اسپانیایی خبر داد. سرانجام پس از مذاکرات مختلف میان مسئولان میراث باستانی انگلستان و اسپانیا، تصمیم برآن گرفته شد که این مجموعه هرچه سریع‌تر به کشور مبدا یعنی اسپانیا بازگردانده شود.

این در حالی است که کلاه ایمنی جنگی از مهمترین اقلام این مجموعه به‌شمار می‌رود که این کلکسیونر بریتانیایی تنها 250 هزار پوند برای خرید آن پرداخت کرده است. طی سال‌های اخیر این مجموعه در گالری شخصی این کلکسیونر به نمایش درآمده و توانسته درآمد قابل‌توجهی از آن به دست آورد. اما با برگرداندن این مجموعه باستانی به اسپانیا، هم‌اکنون هیچ مسئول یا سازمانی پاسخگوی خسارت وارد شده به خریدار آن نیست و تنها حکم بازگرداندن آن صادر شده است.

با تمام این اوصاف بسیاری از کارشناسان میراث فرهنگی اسپانیا معتقدند که این مجموعه از میراث کشور غارت شد و مسئولان انگلستان به هیچ عنوان نمی‌خواستند این موضوع را بپذیرند و اگر پیگیری‌های جدی مسئولان اسپانیا نبود، این مجموعه باستانی و تاریخی به هیچ وجه به کشور بازگردانده نمی‌شد.

در حال حاضر اسپانیا یکی از کشورهایی است که برنامه‌های جدی را برای شناسایی میراث خود در سایر کشورهای جهان به اجرا درمی‌آورد و تاکنون موفق به کشف بیش از 600 مورد از این آثار و مجموعه‌های باستانی شده است. از این رو تلاش خود را می‌کند تا هر چه سریع‌تر این آثار فرهنگی را به کشور خود بازگرداند.
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.