چگونه ویروس کرونا به اقتصاد جهان آسیب می‌رساند؟

چگونه ویروس کرونا به اقتصاد جهان آسیب می‌رساند؟
با شیوع گسترده ویروس کرونا در سراسر جهان، طیف وسیعی از بانک‌ها و موسسات مالی سناریوهای وضعیت بحرانی خود را تا پایان سال 2020 میلادی منتشر کرده‌اند که می‌تواند متلاشی شدن بسیاری از بازارهای مالی و بازارهای نوظهور اقتصادی را به دنبال داشته باشد.
پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸
ساعت ۱۲:۱۶
کد مطلب: ۲۶۲۳۰
Share
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: ویروس کرونا طی چند ماه گذشته توانست بسیاری از معاملات و فعالیت‌های کلان تجاری را به نوعی متوفق کند و همین امر موجب شد تا موسسه‌های مالی و اعتباری و بانک‌ها، آینده درخشانی را برای اقتصاد جهان تا پایان سال جاری میلادی پیش‌بینی نکنند.

انستیتوی بین‌المللی دارایی (IIF) اعلام کرده که کاهش جهانی تولید ناخالص داخلی در سال 2020 میلادی تا بیش از یک درصد هم پیش خواهد رفت، درصورتیکه این پیش‌بینی قبل از سقوط قیمت نفت طی دو روز گذشته بوده و چه بسا که این روند نزولی بتواند تاثیر بسیار بیشتری بر کاهش تولید جهانی ناخالص داخلی تا پایان سال جاری میلادی شود.

در حالیکه طبق برآوردهای صندوق بین‌المللی پول، در سال 2019 میلادی اقتصاد جهان حدود 2.9 درصد رشد داشته، اما شیوع گسترده ویروس کرونا قطعا جلوی این رشد را در سال 2020 میلادی خواهد گرفت و حتی کاهش روند روبه رشد جهانی را به دنبال خواهد داشت.

از آنجائیکه تعداد مبتلاییان به ویروس کرونا در سطح جهان از مرز 114 هزار نفر گذشته است، از این رو بسیاری از فعالیت‌های بزرگ تجاری متوقف شده و عواقب آن تا پایان سال 2020 میلادی بیشتر نمایان خواهد شد.

این در حالی است که سازمان همکاری و توسعه اقتصادی نیز در گزارشی رسمی تخمین زده است که تا پایان سال 2020 میلادی تولید ناخالص داخلی جهان 2.4 درصد خواهد بود که این رقم از پیش‌بینی‌های انجام شده حدود 5 دهم درصد کمتر است.

برخی از کارشناسان صندوق بین‌المللی پول نیز معتقدند که این شوک بزرگ ناشی از شیوع ویروس کرونا، باعث افزایش تقاضای داخلی در سطح جهان می‌شود که این امر بر طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های غیرمعاملاتی به طور همزمان در کشورهای مختلف جهان تاثیر خواهد گذاشت. از این رو پیش‌بینی رشد جهانی سال 2020 میلادی می تواند تا بیش از 3 درصد هم کاهش پیدا کند.

یک اقتصاددام صندوق بین‌المللی پول در اینباره می‌گوید: دو راه اصلی وجود دارد که ممکن است خسارت را بزرگتر از آنچه انتظار داریم، پیش رویمان قرار دهد. نخست، خود ویروس ممکن است گسترده‌تر از آنچه تصور کردیم شیوع پیدا کند. و دوم آنکه، حتی اگر فرضیات ما در مورد ویروس کاملا درست باشد، ممکن است عواقب اقتصادی بزرگتر از آنچه فکر می کنیم، به وجود آید.

کاهش بیش از 20 درصدی قیمت نفت با شیوع ویروس کرونا

طی دو روز گذشته، قیمت نفت با کاهش بیش از 20 درصد مواجه شد که این امر می‌تواند فشار بیشتری را به اقتصاد جهانی وارد کند و بسیاری از معادلات پیش‌بینی شده را برهم زند.

کاهش جهانی قیمت نفت قطعا به تولیدکنندگان آسیب جدی وارد می‌کند و از این رو تولید ناخالص داخلی کشورها تحت شعاع قرار می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت کاهش قیمت نفت بسته به اینکه یک کشور وارد کننده خالص نفت باشد یا صادر کننده خالص نفت، برنده و بازنده خواهد داشت. با این حال، شیوع این ویروس اثرات اقتصادی مثبت را برای واردکنندگان خالص نفت به دنبال دارد، در حالی که اثرات منفی اقتصادی برای صادرکنندگان خالص نفت را تشدید می‌کند.
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.