به بهانه کرونا کارگران پومر ساوه را اخراج می‌کنند؟!

به بهانه کرونا کارگران پومر ساوه را اخراج می‌کنند؟!
جمعی از کارگران یک واحد تولیدی در شهر صنعتی کاوه شهرستان ساوه نسبت به عدم پرداخت حقوق و دستمزد خود و نیز آن‌چه اخراج از کار عنوان می‌کنند، اعتراض کردند.
سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸
ساعت ۱۱:۵۸
کد مطلب: ۲۶۱۸۶
Share
اسکان نيوز: بالغ بر ۴۰ نفر از کارگران این واحد تولیدی و صنعتی پس عدم پرداخت مطالبات شان، روز گذشته دوشنبه ۱۹ اسفندماه در مقابل فرمانداری ویژه شهرستان ساوه تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند.

به گفته کارگران، با برگزاری این تجمع پس از ساعاتی یکی از مقامات فرمانداری ساوه از آن‌ها می‌خواهد که این تجمع اعتراضی را پایان دهند تا مطالبات آن‌ها پس از بررسی و پیگیری‌های لازم پیگیری و برآورده شود.

این کارگران در ادامه این اعتراض، خواستار پیگیری این مهم شدند.

یکی از کارگران این شرکت گفت: طی دو سال اخیر کارگران بارها و بارها به نهادهای مختلف اعم از فرمانداری، اداره کار، دفتر نماینده مجلس، خانه کارگر و دفتر امام جمعه مراجعه کرده‌اند و بخاطر مشکلات شدید خانوادگی و مالی و تنگنای اقتصادی تقاضای کمک کرده اند ولی تاکنون‌ هیچ  حمایتی از آنها صورت نگرفته است.

وی افزود: کارفرمایان به راحتی نسبت به وضعیت اسفبار ما بی تفاوت هستند. بارها با نامه‌نگاری‌های صورت گرفته خواستار احقاق حقوق خود و مطالبات مان شده ایم، اما هیچ توجهی از سوی مسئولان صورت نگرفته است.

وی مدعی است که آن‌ها در روزهای اخیر به بهانه شیوع ویروس کرونا از کار اخراج شده‌اند.

یکی دیگر از کارگران شرکت پومر اظهار کرد: ما حدود چهل نفر هستیم که متاسفانه بخاطر عدم توجه کارفرما و حمایت نشدن از طرف نهادهای مختلف حدود دو سال است که با مشکلات بسیار شدید اقتصادی بخاطر پرداخت نشدن مطالبات‌مان که همان حداقل حقوق کارگری است مواجه هستیم و شرایط اقتصادی دشواری را سپری می‌کنیم تا آنجاکه مشکلات اقتصادی بعضا منجر به اختلافات خانوادگی شده است.

یکی دیگر از کارگران این شرکت نیز گفت: بسیاری از کارگران این شرکت دارای سابقه کار بالا ۱۵ الی ۲۰ سال هستند و ماه‌ها حقوق معوقه دارند، به گونه‌ای  که سه سال است عیدی دریافت نکرده‌ایم و در مجموع ۱۵ ماه حقوق و دستمزد ماهانه از شرکت طلب داریم که مربوط به دوسال اخیر است.

وی بیان کرد: متاسفانه کارفرمای شرکت لیست بیمه ماهانه کارگران را در سازمان تامین اجتماعی ثبت نکرده است و این در حالی است که تا ۱۴ اسفند ما مشغول به کار بوده‌ایم و تولید در کارخانه جریان داشته است. کارفرما بارها به ما قول و وعده پرداخت حقوق را داده اما عملی نشده است.

یکی دیگر از کارگران از طرح شکایت به دستگاه قضائی گفت و افزود: در همین رابطه شکایتی در دادگستری شهرستان مطرح شده و در حال رسیدگی است.

او نیز مدعی است که کارفرما پس از اطلاع از این اقدام قضائی به یکباره آن‌ها را از شرکت اخراج کرده است.

وی افزود: با اعلام کارفرما قرار است تا ۳۰ بهمن ماه پایان کار کارگران صادر و بطور قطعی اخراج شویم در حالی که تا هفته قبل مدعی بود که بخشی از مطالبات(به میزان چهارماه حقوق) پرداخت خواهد شد و اصلا مسئله اخراج و پایان کار نیز مطرح نبود.

وی در پایان گفت: اخراج کارگران به خاطر شیوع ویروس کرونا بهانه‌ای بیش نیست چرا که هیچ واحد تولیدی و صنعتی در ساوه به خاطر کرونا تعطیل نشده و کارگران آن اخراج نشده اند.

به گزارش ایسنا، با وجود این‌که کارگران شرکت پومر عنوان می کنند که ۱۵ ماه است حقوق معوقه دارند، اما رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید که مطالبات این کارگران تنها مربوط به چهار ماه از سال جاری است.

حسن حق‌پرست در این خصوص گفت: شکایت کارگران پومر در مراجع حل اختلاف کار مورد رسیدگی قرار گرفته و تا پایان ۳۱ خردادماه سال ۱۳۹۸ با توجه به دادخواست کارگران اقدام به صدور رای شده و کارفرمای شرکت پومر محکوم به پرداخت کلیه مطالبات تا تاریخ فوق شده است.

وی بیان کرد: به دلیل عدم تمکین کارفرما شرکت پومر و با توجه به تقاضای کارگران آرای صادره به اجرای احکام دادگستری ساوه ارجاع شده است که ظاهرا بنا به گفته کارگران، اجرائیه صادره از مرجع حل اختلاف کار از سوی آنان به دستگاه قضائی ساوه ارائه نشده است تا آن‌ها بتوانند مطالبات معوق تا تاریخ فوق را دریافت کنند.

حق‌پرست افزود: از ابتدا تیرماه سال جاری تاکنون نیز کارفرما اقدام به پرداخت ۵.۵ ماه حقوق ماهانه کارگران کرده است و تنها چهارماه حقوق معوقه دارند.

وی افزود: کارگران این شرکت باید با طرح شکایت مجدد در مراجع حل اختلاف کار پیگیر مطالبات خود از طریق مجاری قانونی باشند، گرچه قرار است بزودی کمیسیون کارگری شهرستان نیز برای بررسی و پیگیری مشکلات این شرکت تشکیل شود.

 تجمع کارگران این شرکت به روز دوم کشیده شده است و آن‌ها از دقایقی پیش پس از تجمع کوتاهی در مقابل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مقابل فرمانداری ساوه تجمع اعتراضی کردند.

شرکت پومر تولیدکننده  مبلمان و تجهیزات اداری، سیستم‌های ریلی و قفسه بندی انبار و همچنین ملزومات دفتری و پروپیلن است و در شهر صنعتی کاوه شهرستان ساوه فعالیت می کند.

آن‌چه علاوه بر وضعیت کارگران این شرکت و احقاق حقوق آن‌ها قابلیت پیگیری دارد، ادعا این کارگران در این خصوص است که مدیران شرکت کرونا را بهانه اخراج آن‌ها کرده‌اند! مساله‌ای عجیب که اگر واقعیت داشته باشد مدیران شرکت باید در خصوص آن پاسخگو بوده و مسئولان شهرستان و استان به سرعت به آن رسیدگی کنند چرا که شیوع یک بیماری قابل درمان و کنترل، قطعا نباید دستاویزی برای کارفرمایان برای وارد کردن فشار به کارگران و اخراج آنان شود.  جهت بررسی این ادعا پیگیر گفت‌وگو با مدیران این شرکت شدیم، اما هنوز موفق به گفت‌وگو با آنان نشده‌ایم.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.