تاکید اتحادیه اروپا بر دیجیتالی‌شدن و دسترسی آنلاین به میراث فرهنگی

تاکید اتحادیه اروپا بر دیجیتالی‌شدن و دسترسی آنلاین به میراث فرهنگی
کمیسیون میراث فرهنگی و بناهای تاریخی اتحادیه اروپا اخیرا گزارشی را در زمینه چگونگی حفظ و ارتقا میراث فرهنگی در کشورهای مختلف اروپایی منتشر کرده که در آن بر دیجیتالی شدن، دسترسی آنلاین و حفظ و نگهداری دیجیتالی آثار فرهنگی و میراث گرانقدر اروپا تاکید جدی داشته است.
دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸
ساعت ۱۲:۰۵
کد مطلب: ۲۶۱۶۹
Share
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: طی یک سال گذشته، دیجیتالی شدن و دسترسی آنلاین به میراث فرهنگی به یکی از اصلی‌ترین ابزارهای سیاست اتحادیه اروپا در زمینه حفظ و نگهداری از میراث فرهنگی کشورهای اروپایی تبدیل شده است که کمیسیون میراث فرهنگی و بناهای تاریخی در گزارش اختصاصی خود به این موضوع پرداخته است.

براساس این گزارش، نظارت و پیگیری های لازم به‌منظور اجرا رویکرد ایجاد چرخه دیجیتال برای میراث فرهنگی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا انجام می‌شود. همچنین کشورهای عضو اتحادیه اروپا دستورالعمل‌های مختلفی را در زمینه دیجیتالی کردن بخش میراث فرهنگی و ایجاد فضایی به‌منظور دسترسی آنلاین متقاضیان به این میراث گرانقدر دریافت می‌کنند که کمیسیون میراث فرهنگی و بناهای تاریخی اتحادیه اروپا، آن‌ها را موظف به اجرای این دستورالعمل‌ها می‌کند.  

کمیسیون میراث فرهنگی و بناهای تاریخی اتحادیه اروپا در این گزارش تاکید کرده است که اگر کشورهای عضو یک شیوه متحدالشکل و هم‌افزایی مناسبی در این زمینه داشته باشند، آنگاه می‌توان به پیشبرد هرچه بهتر دیجیتالی سازی میراث فرهنگی امیدوار بود.

در ادامه این گزارش آمده است که گالری‌ها، کتابخانه‌ها، بایگانی‌ها، موزه‌ها و بایگانی‌های سمعی و بصری اروپا دارای مجموعه‌های گسترده و غنی هستند که نه تنها نشانگر تنوع فرهنگ اروپا است، بلکه تاریخ و ارزش‌های مشترک کشورهای اروپایی را نمایش می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت اتحادیه اروپا میراث ارزشمند زیادی برای گرامی‌داشتن، اشتراک‌گذاری و پاسداری دارد و به همین دلیل دیجیتالی‌شدن، دسترسی آنلاین و حفظ دیجیتال میراث در کسب این اهداف بزرگ نقش بسزایی را ایفا خواهد کرد.

این در حالی است که علاوه بر دیجیتالی شدن مجموعه‌های موجود در موزه‌ها، کتابخانه‌ها و بایگانی‌ها که در مقیاس کوچک هستند، می‌توان برنامه‌های بودجه کلانی هم برای دیجیتالی‌سازی بناهای تاریخی، ساختمان‌های قدیمی و اماکن باستان‌شناسی در مقیاس بزرگ‌تر و در قالب دیجیتال سه‌بعدی هم درنظر گرفت.

در واقع می‌توان گفت که میراث فرهنگی غیرمنقول مانند بناهای تاریخی، ساختمان‌های تاریخی و اماکن باستان‌شناسی در معرض تهدیدات قابل پیش‌بینی هستند که باید از آسیب‌پذیری آن‌ها جلوگیری کرد؛ آتش‌سوزی نوتردام که در 15 آوریل سال 2019 میلادی رخ داد، یادآور این واقعیت بود. تهدیداتی از قبیل صدمات تصادفی و همچنین بلایای طبیعی، آلودگی، گردشگری گسترده و فرسایش ناشی از قرار گرفتن در معرض زمان، می‌تواند اماکن تاریخی اروپا را در معرض خطر قرار دهد که اجرای طرح دیجیتالی‌سازی در این زمینه و دسترسی آنلاین به میراث می‌تواند در حفظ این اماکن بسیار تاثیرگذار باشد.

در این زمینه، یازده کشور عضو اتحادیه اروپا برنامه‌های بودجه برای دیجیتالی‌کردن میراث فرهنگی غیرمنقول خود را گزارش داده‌اند که چهار مورد از آن‌ها به دیجیتالی کردن سه‌بعدی تاکید جدی داشته‌اند. این روند جدید نه تنها نشانگر آن است که کشورهای عضو به طور فزآینده‌ای در تلاش هستند تا از فناوری‌های دیجیتال برای ضبط، مستندسازی و حفظ میراث فرهنگی اروپا استفاده کنند و آن را به‌صورت آنلاین در دسترس قرار دهند، بلکه این میراث فرهنگی غیرمنقول بخش مهمی از منابع فرهنگی اروپا بوده و یک نیاز ملی برای توجه اتحادیه به این امر احساس شده است.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.