نابودی زیستگاه حیات وحش به جای مقابله با کانون‌های ریزگرد

محیط‌بان خوزستانی:مالچ پاشان تهدیدم کردند؛ خانواده ام امنیت جانی ندارند!

محیط‌بان خوزستانی:مالچ پاشان تهدیدم کردند؛ خانواده ام امنیت جانی ندارند!
محیط بانی که گزارش آسیب های مالچ پاشی برای گونه های گیاهی و جانوری منطقه "بیت کوصر" خوزستان و اهمیت اکولوژیک منطقه را به مردم و سازمان مطبوعش می داد و چند روزی توانست آغاز این عملیات را به تاخیر بیندازد به اسکان می گوید که از سوی مالچ پاشان تهدید شده و خود و خانواده اش امنیت جانی ندارند.
جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸
ساعت ۱۳:۴۳
کد مطلب: ۲۵۹۵۸
Share
اسکان نيوز- الهه موسوی: پول و منفعت طلبی شخصی؛ نکته ای که در تمام دنیا محیط زیست و چرخه حیات را به شدت به خطر انداخته و باعث شده منابع طبیعی زمین و محیط زیست کشورها مورد سواستفاده و دست درازی آدم ها قرار بگیرد. یکروز دست این طمع از آستین پیمانکاران چوب در جنگل های هیرکانی بیرون می آید و یکروز از آستین سدسازی و تله کابین سازی در عرصه های ملی و اکوسیستم های ارزشمند. حالا در استان خوزستان، این دست از آستین مالچ پاشی در طبیعت بیرون آمده است؛ آنهم در مناطقی که نه تنها کانون های گردوخاک نیستند؛ بلکه خود زیستگاه حیات وحش بوده و با مالچ پاشی در خطر آسیب و تخریب قرار خواهند گرفت.

این منفعت طلبی شخصی و نادیده گرفتن منافع ملی تا آنجا پیش می رود که ماموران دولت و محیط بان ها که بر اساس قانون، "ضابط قضایی" محسوب می شوند، مورد تهدید و ضرب و شتم منفعت طلبان باجواز و بی جواز حوزه محیط زیست قرار می گیرند؛ در این راستا 141 شهید محیط بان، شاهدی بر این مدعا هستند و نشانگر عمق و گستره این منفعت طلبی و قانون شکنی.

این آمار در سطح جهان نیز بسیار تکان دهنده است. بر اساس گزارش گروه های حقوق بشری، تنها در سال 2018، تعداد فعالان محیط زیست که در حوادث گوناگون در دنیا کشته شده اند 164 نفر بوده است؛ این افراد به دلیل تلاش برای نجات زیست کره و محیط زیست، جان خود را از دست داده و توسط شکارچیان، شرکت های تجاری بزرگ، پیمانکاران و دیگر دست اندرکاران تصرف های اراضی ملی و منابع طبیعی بوده است.

سیدباقر موسوی محیط بان پرسابقه خوزستانی نیز یکی از این افراد است که پس از اطلاع رسانی درباره منطقه "بیت کوصر" و فعالیت جهت شناساندن ارزش ها و پوشش گیاهی-جانوری منطقه حالا از سوی مالچ پاشان مورد تهدید قرار گرفته است. او به اسکان نيوز می گوید:« خودم و خانواده ام از سوی افرادی که در حال فعالیت برای مالچ پاشی هستند شدیدا مورد تهدید قرار گرفته ام. صاحب کارگاه نیز دو روز پیش مرا تهدید به قتل کرده است. به همین دلیل من و خانواده ام احساس امنیت جانی نداریم .»

 موسوی افزود:« دو روز پیش به همراه یکی از همکاران به محل کارگاه پیمانکار مالچ پاشی منطقه "بیت کوصر" رفتم و ابلاغ دادستان را به آنها دادم. سپس به آنها اطلاع دادم که بر طبق حکم دادستان، حق هیچگونه آماده سازی و مالچ پاشی را ندارید. وقتی این ها را گفتم به من حمله کردند و می خواستند موبایلم را که با آن، در حال ضبط کردن تهدیدهای آنها بودم بگیرند. پیمانکار کارگاه مالچ پاشی در منطقه "بیت کوصر" مرا تهدید کرد که من و برادرانم را خواهد کشت؛ می گفتند سرت را خواهیم بُرید.»

این محیط بان درباره دلایل مخالفتش با مالچ پاشی در منطقه "بیت کوصر" در فاصله 8 کیلومتری بستان گفت:« منطقه بیت کوصر کانون گرد وغبار نیست؛ من محیط بان این منطقه هستم و به هیچ عنوان آثار گردوغبار را در اینجا ندیده ام. برخی دوستان که اطلاعاتی از این مسائل ندارند فکر می کنند ماسه زار همان کانون گردوخاک است؛ در حالی که این دو از زمین تا آسمان با هم تفاوت دارند.»

موسوی در ادامه گفت:« منطقه "بیت کوصر" زیستگاه گونه های ارزشمند و کمیابی چون "هوبره"، "آهوی شنی ایرانی"، "افعی شاخدار عربی"، "آگامای سروزغی اهوازی" و صدها گونه جانوری و گیاهی دیگر است؛ اما برخی مسوولان آنرا با کانون های بی آب و علف گرد وخاک اشتباه گرفته اند و برای مبارزه با ریزگرد آنها را مالچ پاشی می کنند و زیستگاه حیات وحش را نابود می سازند.»

این محیط بان خوزستانی در ادامه گفت:« زیستگاه منحصر به فرد با پوشش گیاهی غنی "بیت کوصر" نه ماسه های روان دارد و نه کانون ریزگرد است. در هیچ نقطه ای از دنیا ماسه زارها و شن زارها ریزگرد تولید نمی کند.»

موسوی افزود:« اوایل که من خبر از وجود گونه های جانوری و گیاهی در این منطقه دادم برخی می گفتند این ها شایعه است و این فیلم ها نیز مال سال های گذشته است. اما حضور فعالان محیط زیست باعث شد که ادعای من مورد تاییدقرار بگیرد.»                                                                                                                                                                                                                                                                                               این محیط بان پرسابقه افزود:« بودجه های ریزگرد، خوزستان را بدبخت کرد. عده ای برای جذب بودجه های مبارزه با ریزگرد، حاضرند زیستگاه های ما را نابود کنند.»

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.