کرونا به موزه‌ها و میراث فرهنگی جهان هم رحم نکرد

کرونا به موزه‌ها و میراث فرهنگی جهان هم رحم نکرد
با شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، بخش موزه‌ها و میراث فرهنگی جهان هم نتوانستند خود را از این بحران جدی در امان نگاه دارند و برنامه‌های آن‌ها با مشکلات متعددی مواجه شد.
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸
ساعت ۱۲:۳۹
کد مطلب: ۲۵۹۱۳
Share
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: برخی از کارشناسان این حوزه از همان ابتدا که شیوع ویروس کرونا از ووهان چین آغاز شد، اعلام کردند که دنیای هنر، معماری و میراث جهانی می‌بایست در طول بحران ویروس کرونا از چین حمایت کند تا آسیب جدی به موزه‌ها، گالری‌ها و آثار هنری این کشور وارد نشود.

در واقع طی چند ماه گذشته اکثر برنامه‌ها، همایش‌ها، حراجی‌ها و سایر مراسم مرتبط با آثار فرهنگی و موزه‌های کشور چین لغو شدند و همین امر خسارت سنگینی را به این حوزه وارد کرد. چراکه بخش هنر، میراث و موزه‌ها از جمله حوزه‌هایی هستند که ارتباط مستقیم با مردم و مخاطبان داشته و از این روش درآمدهای لازم خود را به دست می‌آورد. حال این اتفاق بحران جدی است که می‌تواند شرایط نگهداری از موزه‌ها و آثار فرهنگی را دچار اختلال کند.

البته اخباری در زمینه حمایت مالی لندن و نیویورک از آثار فرهنگی و موزه‌های چین به گوش رسید که تا اندازه‌ای نور امید را در دل فعالان این حوزه روشن کرد. اما این روند شاید تا مدتی بتواند به موزه‌ها کمک کند و برای رفع این معضل باید بحران جدی ویروس کرونا از بین برود.

لازم به ذکر است که تا به امروز نه تنها آثار فرهنگی و موزه‌های چین، بلکه بخش میراث سایر کشورهای جهان نیز به دلیل ترس از شیوع ویروس کرونا، تحت تاثیر قرار گرفته و بالای 75 درصد آن‌ها موقتا تعطیل شده‌اند.

از این رو هم‌اکنون دیگر بحث کمک تنها به چین نیست، بلکه کلیه کشورها در این شرایط بحرانی قرار گرفته‌اند که نیازمند کمک و امداد خواهند بود. اکثر گالری‌های هنری که آثار فرهنگی خاصی را به نمایش می‌گذارند، توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شوند و ایچاد چنین بحرانی می‌تواند تاثیر مستقیم بر فعالیت‌های آن‌ها داشته باشد.

در این راستا برخی از کارشناسان حوزه معتقدند که چنین شرایط بحرانی امکان ایجاد فسادهای اداری را دوچندان می‌کند که عواقب ناخوشایندی در پشت این اتفاق نهفته خواهد بود. در واقع امکان دارد تعدادی از مجموعه‌های هنری برای جبران خسارت‌های وارد از این بحران جهانی، به سراغ لابی‌های اداری روند که برای بخش موزه و میراث فرهنگی جهان به هیچ عنوان خوشایند نخواهد بود و حتی موجبات انزوال این حوزه را نیز فراهم می‌آورد.   
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.