به بهانه پرورش میگو به بهترین سواحل هرمزگان دست‌درازی می‌کنند

افزایش تب زمین‌خواری در استان/ بکرترین ساحل خلیج فارس در خطر نابودی

افزایش تب زمین‌خواری در استان/ بکرترین ساحل خلیج فارس در خطر نابودی
زمین‌خواری بلایی که سواحل هرمزگان را در معرض خطر قرار داده است و افراد به بهانه‌هایی مانند ساخت مرکز پرورش میگو به تصاحب بکرترین سواحل استان می پردازند که این مسئله موجب نگرانی ساکنان محلی و دوستداران محیط زیست شده است.
يکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸
ساعت ۱۲:۳۳
کد مطلب: ۲۵۵۹۷
Share
اسکان نيوز: هنوز زمان زیادی از واگذاری اراضی در محدوده غار نمکی قشم و سواحل بندرمقام نگذشته است که اخبار نگران کننده ای در خصوص واگذاری سواحل جزیره هرمز به گوش می‌رسد، گویا تب زمین‌خواری قصد رها کردن سواحل استان را ندارد.

زمین‌خوارانی که به بهانه ساخت مراکز پرورش میگو به بهترین سواحل منطقه دست درازی می‌کنند؛ ساحل تک درخت جزیره هرمز یکی از این مناطق است که مورد تخریب قرار گرفته است.

زمین‌خواری به بهانه پرورش میگو

محمود هرمزی، یکی از فعالان محیط زیست جزیره هرمز با اشاره به طبیعت ساحل تک درخت، اظهار کرد: این منطقه یکی از بکرترین و زیباترین سواحل جزیره هرمز است که یکی از مقاصد گردشگری در هرمز و مکانی مناسب برای عکاسی است.

این فعال محیط زیست با تاکید بر وضعیت کنونی این ساحل، تصریح کرد: هجوم لودرها به منطقه به بهانه احداث مراکز پرورش میگو این ساحل را دستخوش تغییر کرده کرده است که این موضوع نگرانی فعالان محیط زیست را در پی داشته است.

هرمزی با بیان سابقه زمین‌خواری در جزایر، عنوان کرد: پیش از این نیز شاهد زمین‌خواری در جزایر بوده‌ایم که به نام ساخت مراکز پرورشی ثبت شده اند و بعد از آن به ویلاسازی تغییر کاربری داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: پیش از این نیز کوه کلاه رستم جزیره هرمز به بهانه ساخت بلوار ساحلی و موج شکن مورد هجوم قرار گرفت که این اقدام بازخورد فعالان محیط زیست قرار گرفت و برای جلوگیری از تخریب آن زنجیره انسانی تشکیل داده شد که منجربه توقف پروژه شد اما بعد از مدتی مجددا به تخریب این منطقه تاریخی پرداختند.زمین‌خواران به مقامات قضایی معرفی شده‌اند

سیدمجدالدین حسینی، بخشدار هرمز با اشاره به ساز و کار اداری در ساخت‌وساز، اظهار کرد: تمامی درخواست های عمرانی، ساخت‌وساز در سطح شهر در کمیسیون شهرداری مورد بررسی قرار می‌گیرند اما ساخت‌وسازهای عمرانی حاشیه شهر به بخشداری مربوط می‌شود.

بخشدار هرمز در ادامه افزود: ساحل تک درخت در خارج از شهر قرار دارد و صدور پروانه ساخت‌وساز در آن بر عهده بخشداری است و در حال حاضر هیچ پروانه‌ای از سوی بخشداری برای ساخت مرکز پرورش میگو در این ساحل صادر نشده است.

حسینی با تاکید بر این‌که اجازه ساخت‌وساز در این منطقه داده نمی‌شود، بیان کرد: تخریب ساحل تک درخت  با شکایت بخشداری و با ورود نیروهای انتظامی متوقف شده  و عوامل مرتبط با این زمین‌خواری به مقامات قضایی معرفی شده‌اند.

 
مرجع: ایلنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.