پنجمین دور رسیدگی به پرونده بانک سرمایه؛

"داریوش امان" ۶٩ میلیارد تومان از بانک سرمایه بدون اعتبارسنجی تسهیلات گرفته است

"داریوش امان" ۶٩ میلیارد تومان از بانک سرمایه بدون اعتبارسنجی تسهیلات گرفته است
دادگاه رسیدگی به اتهامات «داریوش امان کی یکانی» و چهار متهم دیگر، از متهمان پرونده بانک سرمایه که موفق به دریافت ۶٩ میلیارد تومان تسهیلات بدون اعتبارسنجی شده اند، در شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی برگزار شد.
شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
ساعت ۱۱:۲۹
کد مطلب: ۲۵۵۷۰
Share
اسکان نيوز: جلسه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه از ۲۵ دی ماه ۹۷ در شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی و به ریاست قاضی اسدالله مسعودی مقام آغاز شد. به گفته رئیس دادگاه در این بانک تخلف ١۴ هزار میلیارد ریالی با عنوان خیانت در امانت صورت گرفته است. 

پرونده بانک سرمایه که مرتبط با صندوق ذخیره فرهنگیان است بیش از ۷۰ متهم دارد و هر یک از افراد، به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی متهم هستند.

تاکنون به این پرونده در چهار بخش با متهمان متعدد رسیدگی و برای متهمان حکم صادر شده که پرونده داریوش امان کی در بخش پنجم رسیدگی می شود. 

قاضی اسداله مسعودی مقام روز شنبه در نخستین جلسه دور پنجم دادگاه رسیدگی به تخلفات بانک سرمایه گفت: جلسه دادرسی به پرونده داریوش امان کی یکانی مشهور به حبیب امانی رسیدگی می‌شود.

وی ادامه داد: متهمان دیگر این پرونده مرتضی فتحی، سید رسول ذکاوت خوی و سیدعباس زکاوت خوی، مصطفی کفیلی هستند.

قاضی دادگاه اضافه کرد: این افراد به اخلال در نظام اقتصادی متهم هستند.

پس از آن قاضی مسعودی مقام از امیر رسول قهرمانی نماینده دادستان خواست تا کیفرخواست پرونده را قرائت کند.

قهرمانی در جایگاه قرار گرفت و گفت: حد فاصل سالهای ٩١ تا ٩۵ مدیران بانک سرمایه، ششمین بانک خصوصی و اولین بانک خصوصی به لحاظ میزان سرمایه، با تبانی برخی اشخاص سودجو و دریافت حق حساب و در قبال وثایقی چند صد میلیارد تومان به برخی مشتریان تسهیلات داده است.

وی ادامه داد: یکی از این مشتریان داریوش امان است که از طریق غیر قانونی سال ٩٢ تا ٩٣ موفق به دریافت ۶٩ میلیارد تومان شده است.

نماینده دادستان افزود: میزان خسارت این متهمان به بانک سرمایه ١١٣ میلیارد و ٧١۶ میلیون و ٧٢١ هزار ریال است.

قهرمانی ادامه داد: متهمان به نام شرکت پایه سازان اریس پول دریافت کردند و با هزینه یک میلیارد ریالی که البته ٣۵ میلیون تومان آن تامین شده بود، این شرکت تاسیس شد.

وی اظهار داشت: آقایان سید عباس ذکاوت خوی و سیدرسول ذکاوت خوی و خانم کفایت همسر عباس ذکاوت خوی به صورت خانوادگی این شرکت را افتتاح کردند و این شرکت، بدون اینکه مشتری بانک باشد با همکاری علی بخشایش برای ساخت پروژه برج ابریشم درخواست تسهیلات کرد.

قهرمانی اضافه کرد: این شرکت فاقد هرگونه صورتهای مالی حسابرسی شده بود بنابراین پرداخت هر تسهیلات به آن پرخطر و پرریسک بود اما طبق مصوبه نهم آذر ماه سال ٩٢ به امضای آقایان بخشایش کاظمی و توسلی مبلغ ٨٠ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرد.

نماینده دادستان اضافه کرد: متهمان برای تودیع وثیقه املاکی را معرفی کردند اما نکته قابل توجه این است که این ملک ها به آن میزانی که گفته شد نبودند و گران نمایی کردند و علی رغم مخالفت کارشناسان این املاک و زمین ها در رهن بانک قرار گرفتند و پس از آن پرداخت مرحله‌ای تسهیلات آغاز شد.

وی ادامه داد: متهم ضمن تبانی با کارشناسان دادگستری ملک را بسیار بیشتر از میزان واقعی به عنوان بدهی در اختیار بانک قرار داد.

نماینده دادستان اظهار داشت: همچنین تعدادی آپارتمان هم در بخش‌های مختلفی از اصفهان و زمین های در محمد شهر کرج به عنوان اضافه جریمه پولی که باید به بانک داده می‌شد از سوی متهم معرفی شد.

قهرمانی گفت: اما پس از آنکه ملک به صورت غیر واقعی و بیشتر از میزان اصلیش قیمت‌گذاری شد متهم از بانک طلبکار شد.
 
 
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.