آبی که هدر می‌رود

افزایش سه برابری بارندگی در کرمان / آب‌ها راهی کویر می‌شوند

افزایش سه برابری بارندگی در کرمان / آب‌ها راهی کویر می‌شوند
بارندگی در کرمان در حالی با سیر صعودی و خیره‌کننده رو به افزایش است که عدم اختصاص اعتبار مناسب و اجرای کند طرح‌های استحصال باعث می‌شود حجم قابل توجهی از آب‌ها راهی کویر شود.
پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۸
ساعت ۱۰:۲۹
کد مطلب: ۲۵۵۵۹
Share
اسان نیوز: استان کرمان ۲۰ سال است با بی آبی و کمبود شدید منابع آبی دست‌وپنجه نرم می‌کند، بخش قابل توجهی از باغ‌ها و مزارع کشاورزی استان خشک شده و آب بسیاری از دشت‌های استان تا ۷ متر پایین آمده و یا به کلی خشکیده است.

بسیاری از رودخانه‌ها و تالاب‌ها خشک شده است و کانون‌های محلی طوفان شن هر روز بیشتر می‌شود، طی دو روز گذشته طوفان شن بار دیگر شرق استان را فرا گرفته و مردم ریگان و فهرج زیر طوفان سهمگین شن زندگی شأن مختل شده است.

۸۰ درصد آب‌ها در کرمان هدر می‌رود

در چنین شرایطی استان کرمان جزو سه استان کم بارش تا مهر ماه سال جاری قرار گرفته بود و نگرانی‌های فزاینده از بی‌آبی استان رو به گسترش بود.

اما از ابتدا سال آبی جدید بارندگی در استان سه برابر افزایش یافته است و بیش از نیمی از حجم سدهای محدود موجود در استان آبگیری شده است.

اما طبق بررسی‌های  ۸۰ درصد روان آب‌های استان کرمان هر سال هدر می‌رود و قابل استحصال نیست.

خشکسالی‌های متوالی بسیاری از سدهای کوچک موجود در استان را سال‌ها از چرخه استحصال دور کرده و این سازه‌ها آسیب جدی دیده‌اند، بودجه قابل توجه و مناسبی نیز برای استحصال این آب‌ها در سطح ملی در اختیار استان کرمان قرار نگرفته است و علیرغم شعارهای مسئولان ملی در خصوص مدیریت آب در استان کرمان اما عملاً امکانات مالی و تجهیزاتی مناسب در اختیار استان قرار نگرفته است.

حالا آب ارزشمندی که می‌تواند کرمان را از بحران نجات دهد نه تنها مورد بهره برداری قرار نمی‌گیرد بلکه خسارت‌های جدی نیز به زیرساخت‌های استان وارد می‌کند.۱۸۰ میلیمتر بارندگی در استان

حمیده حبیبی، رئیس مرکز پیش بینی هواشناسی استان کرمان اظهار کرد: استان کرمان در سال آبی جاری در مجموع شاهد ۱۸۰ میلیمتر بارندگی بوده است که در مقایسه با سال گذشته شاهد بیش از سه برابر بارندگی در استانی هستیم که با چالش کمبود بارندگی طی دو دهه گذشته مواجه بوده است.

وی تصریح کرد: تعداد ایام سرد سال نسبت به سال قبل افزایش یافته اما برآیند دمایی نشان می‌دهد همچنان استان کرمان در بررسی دمای بلند مدت روند گرم شدن را طی می‌کند.

حبیبی گفت: مطابق با آمارها در بلند مدت شاهد افزایش ۱۰۰ درصدی بارندگی هستیم و بارندگی‌های قابل توجه در برخی از شهرستانهای جنوبی و غربی روی داده است اما در شهرستان‌های شرق استان کمت رین میزان بارش‌ها روی داده است.

وی گفت: به صورت سنتی اما بیشترین میزان بارندگی در استان کرمان در بهمن، اسفند و فروردین و اردیبهشت روی می‌دهد و پیش بینی می‌کنیم وضعیت بارندگی بسیار بهتر از سال گذشته خواهد شد.

با این وجود؛ تبخیر و یا وارد شوره زار شدن سرنوشت نهایی بسیاری از آب‌های ناشی از بارندگی در استان است و دلیل این امر هم عدم برنامه ریزی و نبود امکانات لازم برای ذخیره سازی این آب‌ها می‌باشد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان کرمان می‌گوید: خشکسالی در سالهای اخیر صدمه بسیار جدی به منابع آبی استان کرمان وارد کرده است.

رشیدی گفت: باید از منابع آب موجود در استان کرمان به صورت بهینه استفاده کنیم و در این زمینه باید مطالعات لازم انجام شود.

وی بیان کرد: استان کرمان سال‌ها با خشکسالی مواجه است و یک سال بارندگی که مطابق با روال عادی بارندگی‌های استان بوده است نمی‌تواند استان را از تبعات خشکسالی شدید دور کند.

وی اظهارکرد: متاسفانه درصد قابل توجهی از آب‌های بارندگی در کرمان تبخیر و یا روانه پهنه کویر می‌شود و هیچ تاثیری بر روی منابع آبی استان ندارد.

رشیدی افزود: تعداد سدهای موجود در استان کرمان محدود است و باید برای استحصال آب‌ها اقدامات جدی تری انجام شود.

وی بیان کرد: منابع آب‌های زیر زمینی ذخیره‌هایی هستند که باید برای آیندگان حفظ شوند.

۶۵ درصد از سدهای کرمان پر شد

وی گفت: خوشبختانه هم اکنون ۶۵ درصد ظرفیت سدهای استان کرمان آبگیری شده است.

وی حجم آب سدها را ۵۸۲ میلیون مترمکعب دانست و بیان کرد: باید از این ظرفیت استفاده بیشتری انجام شود.

این در حالی است که از بیش از میلیاردها مترمکعب بارندگی در استان کرمان تنها ۲۰ درصد استحصال می‌شود و بقیه به راحتی هدر می‌رود و دلیل عمده هم نبود ابزار لازم برای ذخیره این آب‌ها است.

این در حالی است که منابع طبیعی استان کرمان تا کنون ۷ هزار و ۵۰۰ سازه در استان کرمان ایجاد کرده است که نسبت به ظرفیت‌های موجود در استان بسیار اندک است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان می‌گوید: این میزان کار با توجه به اعتبارات اندک انجام شده است و باید برای توسعه آبخیزداری اعتبار بیشتری هم اختصاص یابد.

رجبی زاده بیان کرد: استان کرمان سیل خیز است و هر سال شاهد خسارت‌های زیادی هستیم که در صورت احداث سدهای کوچک زمینه تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی و امکان کنترل این سیل آب‌ها نیز مهیا می‌شود.

وی گفت: برای این‌که بتوانیم کار را توسعه دهیم در یک دهه باید ۱۳ هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص یابد که با توجه به شرایط کنونی بسیار بعید است.

وی تنها راه جلوگیری از سیلاب را احداث این سدها دانست و بیان کرد: اگر این مشکل رفع شود سالانه ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب استحصال و مشکل آب کرمان برای همیشه رفع می‌شود.
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.