معما افزایش آلودگی هوا اصفهان در شب‌ها

معما افزایش آلودگی هوا اصفهان در شب‌ها
آلودگی هوا معضلی است که هر سال گریبان کلانشهر اصفهان و شهرهای صنعتی اطراف اصفهان را گرفته، این معضل اما این روزها با افزایش شاخص آلایندگی در شب‌ها، پیچیده‌تر شده است.
چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸
ساعت ۱۴:۴۰
کد مطلب: ۲۵۵۴۷
Share
اسکان نيوز: در برخی از روزهای سال جاری، شاخص آلایندگی هوا در ساعات ابتدایی روز بالا رفت، اما این شاخص به مرور در ساعات بعدی روز و با شروع تردد خودروها در سطح شهر، ترافیک و فعالیت واحدهای صنعتی و تولیدی پایین آمد.

بالا بودن شاخص آلایندگی در ساعات اولیه روز درحالی رقم می‌خورد که پس از پایان روز و تعطیلی صنایع و تردد خودروها باید شاهد کاهش آلودگی هوا باشیم، اما گویا تاریکی شب، فرصتی مغتنمی را برای سواستفاده‌هایی فراهم می‌کند و با روشنایی روز، تاثیر خود را نشان می‌دهد.

ارائه صحیح، کامل و به هنگام اطلاعات، شرط اول مبارزه با آلودگی هوا

جمشید نادرتهرانی، عضو هیات مدیره جمعیت امید دوستداران زاینده رود با اشاره به افزایش آلودگی شبانه در اصفهان، اظهارکرد: اگرچه افزایش حالت وارونگی هوا در شب‌ها به عنوان یکی از علت‌های آلودگی شبانه در اصفهان مطرح می‌شود، اما در تهران و اغلب کلان شهرها این‌گونه نیست و به نظر می‌رسد استقرار صنایع آلاینده بی‌شمار در کنار شهر اصفهان مانند نیروگاه، پالایشگاه و کوره‌های آجرپزی و گچ قطعا در این شکل متفاوت از آلودگی هوا در اصفهان بی‌تاثیر نباشند.

این فعال محیط زیست گفت: علاوه بر فعالیت صنایع آلاینده، دودکش‌های کارخانجاتی که با سوءاستفاده از تاریکی شب به کار می‌افتند، می‌توانند در این افزایش آلودگی شبانه مؤثر باشند.

وی با تاکید بر لزوم شفافیت و پاسخگویی مسئولان در این زمینه، گفت: این بررسی‌ها ضمن ارایه یک برنامه زمان‌بندی مشخص و کنترل آن با حضور نمایندگان مردم و سمن‌ها باید انجام شود، در غیر این صورت در سال‌های گذشته این کار بدون حضور مردم انجام شده و بی‌نتیجه بوده، چراکه اگر نتیجه‌ای داشت امروز نباید اصفهان آلوده‌ترین شهر ایران باشد.

نادر تهرانی با بیان این‌که آلودگی هوا سالانه جان ۲۹ هزار تن از شهروندان ایران را می‌گیرد، اظهار کرد: ۵.۷ میلیارد دلار خسارت ناشی از آلودگی هوا را در ایران متحمل می‌شویم و به عبارتی خسارت آن به کلان شهر اصفهان بیش از نیم میلیارد دلار است.

این فعال محیط زیست با یادآوری این‌که اصفهان از 10 کلان شهر با آلودگی هوای بالا در کشور است و امسال آلوده‌ترین هوا را داشته، افزود: جا مردم و سمن‌ها در بررسی و حل این معضل در کنار مسئولان خالی است.

 وی با بیان این‌که حضور شهروندان در کنار مسئولان برای بررسی و حل معضل آلودگی هوا دو فایده را در پی دارد، تصریح کرد: فایده اول فرهنگ‌سازی و تکمیل اطلاعات شهروندان در آلودگی هواست، به طوری که شهروندان با منابع آلاینده هوا و سهم آن‌ها در آلایندگی هوا آشنا می شوند. همچنین با مخاطرات و عوارض آلودگی هوا آشنا شده و می‌دانند در هنگام آلودگی هوا چه باید بکنند.

این فعال محیط زیست خاطرنشان کرد: هم اکنون بیشتر مردم در شرایط آلودگی هوا، عکس‌العمل مناسبی ندارند و این موضوع در شدت آسیب و خسارت موثر است.

نادرتهرانی دومین فایده حضور و مشارکت مردم را مطالبه‌گری برای کاهش آلودگی هوا دانست و تاکید کرد: امروز به این مطالبه‌گری برای توجه مناسب مسئولان نیاز است.

عضو هیات مدیره جمعیت امید دوستداران زاینده رود با بیان این‌که نبود اطلاعات کافی در زمینه آلودگی هوا اصفهان، این موضوع را تشدید می‌کند، تصریح کرد: تا چندی پیش اطلاعات مربوط به شاخص کیفیت هوا منتشر نمی‌شد و علت آن بدهی اداره کل حفاظت محیط زیست به ایرانسل عنوان شد! البته بعد از این پرسش از مسئولان، اطلاعات سایت به روز شد، ولی هنوز اطلاعات بعضی از ایستگاه‌ها مثل بختیار دشت منتشر نمی‌ شود و منتظر پاسخگویی مسئولان هستیم.

نادرتهرانی تاکید کرد: ارائه صحیح، کامل و به هنگام اطلاعات، شرط اول مبارزه با آلودگی هوا است و فرهنگسازی در این خصوص بسیار حائز اهمیت است.

عوامل طبیعی بر آلودگی شبانه تاثیرگذار هستند، نه عوامل انسان‌زا

محمود مزارع، کارشناس مسئول آزمایشگاه هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اما در خصوص آلودگی شبانه، گفت: در چند شب گذشته شاهد آلودگی شبانه نبوده‌ایم، ولی به طور کلی آلودگی شبانه در مواقعی که شاهد سکون و سرمای هوای هستیم، رخ می‌دهد، چراکه سردی و سنگینی هوا باعث انباشت آلاینده‌ها شده و افزایش آلودگی در نیمه شب رخ می‌دهد.

 وی تصریح کرد: اگر شرایط پایداری هوا را داشته باشیم و جابه‌جایی افقی نباشد، سرما باعث سنگینی هوا می‌شود. در این شرایط آلاینده‌ها مانند این‌که درون قفس بمانند به سطوح پایین‌تر می‌آیند، این درحالی است که در طول روز تخلیه عمودی بیشتر است و هوا منبسط می‌شود، به همین خاطر آلاینده‌ها بالاتر می‌روند.

این کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست استان با بیان اینکه عوامل طبیعی بر آلودگی شبانه تاثیرگذار هستند و نه عوامل انسان‌زا، ادامه داد: نیروگاه‌ها همان مصرفی که در روز دارند، در شب هم دارند و در طول شب آلاینده جدیدی اضافه نمی‌شود.
همچنین منصور شیشه فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، در این باره به ایسنا گفت: مسئولیت آلودگی شبانه به عهده اداره کل حفاظت محیط زیست استان است که باید به صورت پایش شبانه‌روزی فعالیت نیروگاه‌ها، صنایع و پالایشگاه‌ها را رصد و گزارش کند.

وی همچنین تاکید کرد: پیگیری و نظارت عدم استفاده از مازوت نیز بر عهده این اداره کل است و باید موارد احتمالی را گزارش کند تا برخورد قانونی صورت گیرد.

قرار است تعین سهم هر عامل آلاینده در گازهای منتشر شده در شهر اصفهان در قالب تحقیقی علمی، با عنوان سیاهه آلودگی هوی اصفهان، شفاف‌سازی شود. انجام این تحقیق علمی و راهبردی به عهده دانشگاه‌های اصفهان و صنعتی گذاشته شده است، اما باید امیدوار بود این پالایش علمی نیز در عمل به سرنوشت طرح های قبلی دچار نشود.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.