عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری:

بین قالیباف و دیگران فرقی نیست / مستندات باشد ردصلاحیت می‌شود

بین قالیباف و دیگران فرقی نیست / مستندات باشد ردصلاحیت می‌شود
سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز خود گفت: دوستان سیاسی در اظهارنظرها عجله نکنند. اجازه دهید تا تکلیف صلاحیت‌ها مشخص شود.
شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۸
ساعت ۱۳:۵۶
کد مطلب: ۲۵۴۴۷
Share
 
 
اعتمادآنلاین| نشست خبری عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، با موضوع انتخابات، بررسی صلاحیت‌ها، آخرین اخبار از مصوبات شورای نگهبان و... با حدود 40 دقیقه تاخیر شروع شد.
 
اسکان نيوز:  سخنگوی شورای نگهبان با عذرخواهی از خبرنگاران دلیل تاخیر در برگزاری نشست را مجمع عمومی شورای نگهبان درباره بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس یازدهم عنوان کرد.
 
کدخدایی گفت: دیروز مرحله بررسی صلاحیت شورای نگهبان اول به پایان رسید. از امروز وارد مرحله دوم شورای نگهبان می‌شویم و شکایت‌ها که در یک مهلت سه روزه انجام شود در یک مهلت 10 روزه بررسی می‌شود.
 
سخنگوی شورای نگهبان افزود: دوستان سیاسی در اظهارنظرها عجله نکنند. اجازه دهید تا تکلیف صلاحیت‌ها مشخص شود.
 
کدخدایی گفت: بحث تحقیقات محلی مورد ایراد است. اما بسیاری از افرادی که تایید نشده بودند از طریق همین تحقیقات محلی به صلاحیت بازگشته‌اند.
 
وی درباره انتقادات رئیس‌جمهوری و دولتی‌ها از جریان بررسی صلاحیت‌ها، گفت: بین ما و دولت را بیشتر از این شکراب نکنید. ما تلاش می‌کنیم با توضیح موضوعات را بر طرف کنیم.
 
کدخدایی گفت: ما اهل شکایت نیستیم اما از دوستان گلایه داریم که در جریان کار ما هستند ولی به گونه ای حرف می‌زنند که گویا بی‌اطلاع هستند. البته شورای نگهبان حق خود می‌داند که حتی از طریق قوه قضاییه حق خود را پیگیری کند.
 
وی افزود: ما همه نهادها را زیر مجموعه نظام می‌دانیم. انتظار داریم که بقیه نهادها هم همین طور ببینند.
 
کدخدایی گفت: بنای اولیه ما این نیست که بخواهیم پیگیری دولتی داشته باشیم. گلایه داریم از افرادی که می‌گویند صلاحیت یک فرد به دلیل حمایت از دولت رد شده است. من به آن نماینده زنگ زدم و تکذیب کرد. خوب است که دوستان تکذیبیه را هم مطرح کنند.
 
سخنگوی شورای نگهبان افزود: برخی اظهارات دوستان در دولت اجحاف در حق شورای نگهبان است.
 
وی افزود: بیش از دوهزار داوطلب نمایندگی مجلس به شمار تایید صلاحیت‌شدگان پیشین افزوده شد.
 
کدخدایی در خصوص قالیباف و مفاسد اقتصادی اطرافیان او گفت: هیچ تفاوتی بین اشخاص نیست. تخلف اگر در مستندات پرونده و در چارچوب قانون باشد هیچ فرقی بین افراد نیست.
 
وی افزود: اگر مدرکی دارید ارسال کنید، در همین مرحله هم بررسی می‌شود. اصالت اسناد مهم است. باید آقایان به این مرحله برسند که چنین تخلفاتی انجام شده است. وظیفه قانونی خود می‌دانیم که بر اساس قانون عمل کنیم. ملاک ما اظهارات مطرح شده در فضای مجازی نیست. 
 
کدخدایی ادامه داد: نهادهای چهارگانه یا مراجع مرتبط باید اسناد ارایه دهند. حدود 7 تا 8 نفر از نمایندگان ردصلاحیت‌شده در میان حدود 2 هزار نفر از تاییدشده‌ها در این مرحله هستند.
 
وی افزود: این یک روند است که اگر مدارک جدیدی به شورای نگهبان برسد، صلاحیت افراد دوباره بررسی شود. حتی ممکن است رد شوند.
 
کدخدایی درباره ردصلاحیت بیش از 93 درصد نمایندگان اصلاح‌طلب در انتخابات و حضور 153 داوطلب در جناح مقابل گفت: شورای نگهبان عینک سیاسی ندارد. شما سوال و تحلیل سیاسی مطرح می‌کنید اما من می‌توانم صریح به شما بگویم ما تحلیل شما را قبول نداریم.
 
سخنگوی شورای نگهبان در خصوص راهکار اجرایی شدن قانون انتخابات گفت: ما بارها تاکید کرده‌ایم که قانون انتخابات نیاز به اصلاح دارد.
 
وی درباره جانبداری مجریان انتخابات از یک جناح خاص گفت: گرایش افراد نباید در اجرای وظیفه تاثیرگذار باشد. اگر قرار باشد شورای نگهبان متهم شود ابتدا مجریان انتخابات باید در این باره توضیح دهند.
 
کدخدایی ادامه داد: دوستانی که اتهام می‌زنند و وقتی می‌آیند از دلایل ردصلاحیت مطلع می‌شوند، درخواست داریم که آن موضوع را هم به رسانه‌ها بگویند.
 
کدخدایی در پاسخ به این سوال که آیا رئیس‌جمهوری برای رد صلاحیت داماد خود با شورای نگهبان نامه‌نگاری کرده است، گفت: در مورد یک فرد خاص نامه‌نگاری صورت نگرفته است.
 
کدخدایی در پاسخ به اظهارات هادی غفاری که گفته بود با 9 متر عمامه ردصلاحیت شده‌ام، گفت: به ایشان با شوخی گفتم که اگر این متراژ از پارچه را استفاده می‌کنید نماد اسراف است و اسراف در اسلام ناپسند است و از گناهان کبیره محسوب می‌شود و از موارد عدم التزام به اسلام است.
 
مرجع: اعتمادآنلاین

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.