نم‌زدگی گنبد دوپوش ایوان جنوبی مسجد جامع اردستان/ مرمت غیرکارشناسی و عدم نگهداری تخصصی، آفت بناهای تاریخی

نم‌زدگی گنبد دوپوش ایوان جنوبی مسجد جامع اردستان/ مرمت غیرکارشناسی  و عدم نگهداری تخصصی، آفت بناهای تاریخی
بارندگی‌های اخیر باعث نم‌زدگی گنبد مسجد جامعه اردستان و تخریب بخشی از تزئینات داخلی این اثر معماری عهد ساسانی شده است.
يکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸
ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب: ۲۵۳۴۷
Share
اسکان نيوز- لیلا حسینی: مسجد جامع اردستان یکی از شاهکارهای معماری بوده که از عهد ساسانی به جا مانده اما گنبد دوپوش ایوان جنوبی ( شبستان جنوبی) آن براثر بارندگی گرفتار نم‌زدگی شده است.

به گفته یکی از کارشناسان مرمت، نم‌زدگی در مسجد جامع اردستان چندین سال است که به صورت مکرر اتفاق می‌افتد اما آن چیزی که در مورد این بنا و دیگر بناهای تاریخی باید مورد توجه باشد، نحوه مرمت و پس از آن نگهداری بنا است. به این معنا که بسیاری از بناهای تاریخی مرمت می‌شوند اما به دلیل این‌که پس از مرمت دیگر به نحوه نگهداری آن بنا هیچ توجهی نمی‌شود، در نتیجه آسیب‌ها به صورت مداوم تکرار و بناهای تاریخی تخریب می‌شود.

 


نم‌زدگی کنبد دوپوش ایوان جنوب مسجد جامع اردستان

این کارشناس مرمت بر این باور است که در یک بنا تاریخی تنها آسیب مهم نیست، طبیعتا آسیب نشانه یک درد بوده، اما آسیب و درد اصلی در بدنه سازمان میراث میراث فرهنگی از پایین‌ترین تا عالی‌ترین سطوح مدیریتی است؛ چرا که اولا مسئولانی انتخاب شده‌اند که کاربلد حوزه نیستند  و تازه در عرصه میراث فرهنگی تجربه کسب می‌کنند و این خودش بزرگترین آسیب  به بناهای تاریخی و میراث فرهنگی است.کارشناسان نه براساس ضابطه بلکه براساس رابطه انتخاب می‌شوند. در صورتی که مرمت بنا تاریخی از اهمیت بسزایی برخودار بوده  نیازمند کارشناسان دلسوز و متخصص است.

گام بعدی ارائه طرح مرمتی برای بنا است و  تنها نظارت پاسخگو نخواهد بود. برای مرمت و ارائه طرح مرمتی هم نیازمند مطالعه و کار کارشناسی است، که بازهم این مهم اتفاق نمی‌افتد و در نهایت پس از مرمت، مرحله نگهداری با مستندنگاری برای دوره‌های بعدی است که این مرحله هم در میراث فرهنگی اجرا نمی‌شود و مسجد جامع اردستان هم به عنوان یک بنا تاریخی از این امر مستثنی نبوده است.

به گزارش اسکان نيوز، آغاز ساخت مسجد جامع اردستان با شیوه خراسانی  با شبستان ستون‌دار بوده که  بعدها به شیوه رازی و اصفهانی و مسجد چهار ایوانی تغییر پیدا کرده. تاریخ این مسجد مربوطه به قبل از اسلام و دوره ساسانی است.

این بنا دارای چهار ایوان است، ایوان جنوبی، صفه صفا،  ایوان غربی یا صفه امام حسن و ایوان شرقی یا صفه امیر است و به دلیل وجود تزئینات خاص کچ‌بری و آجرکاری دارای اهمیت بسیار زیادی است، بخصوص در شبستان جنوبی که گرفتار نم‌زدگی شده این اهمیت بیشرت دیده می‌شود. همچنین این مسجد دارای سه کتیبه تاریخی بوده که برای مستندات تاریخی منبع خوبی بشمار می‌رود. کتیبه اول دارای 553 تا 555 ابوطاهر حسین به سرپرستی استاد محمد اصفهانی بنا را تعمیر کرده، صفه صفا هم یک کتیبه به تاربخ 946 دارد که به مرمت زمان شاه طهاسب صفوی را اشاره می‌کند و در ایوان جنوبی یک فرمان از شاه عباس به تاریخ 1024 است.
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.