مدیرکل محیط زیست وتوسعه پایدار شهرداری تهران در گفت وگو با اسکان نیوز:

نگران تک دلفین دوم برج میلاد هستیم/ احتمال مرگ "کاسیا"در اثر افسردگی

نگران تک دلفین دوم برج میلاد هستیم/ احتمال مرگ "کاسیا"در اثر افسردگی
دلفیناریوم برج میلاد، همچنان خبرساز است؛ اگر چه نه متولی صدور مجوز یعنی سازمان حفاظت محیط زیست درباره ازسرگیری فعالیت مجدد آن اظهارنظری می کند و نه مسوولان دلفیناریوم. اما پس از مرگ دلفین ماده، طبق مصوبه ای که مدیران دلفیناریوم با سازمان محیط زیست امضا کرده اند، قرار بود دلفیناریوم تا مشخص شدن قطعی علت مرگ، تعطیل باشد؛ با این حال، آنها فقط یک روز کار را تعطیل کرده و پس از آن به طور غیرقانونی کار خود را با یک دلفین و یک شیر دریایی از سر گرفته اند. اکنون برخی مسوولان شهرداری تهران نگران سلامتی تک دلفین دلفیناریوم برج میلاد هستند. باغ وحش های آبی خط قرمزها را رد می کنند!
شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸
ساعت ۱۳:۵۲
کد مطلب: ۲۵۳۳۰
Share
 شینا انصاری مدیرکل محیط زیست وتوسعه پایدار شهرداری تهران با اظهار نگرانی از وضعیت تک  دلفین باقی مانده در "دلفیناریوم برج میلاد" به اسکان نيوز گفت:« نگران بیمار شدن و از دست رفتن دلفین دوم دلفیناریوم برج میلاد هستیم.»

او افزود:« نگرانی ما این است از آنجایی که دلفین حیوانی اجتماعی است و وقتی تنها باشد افسردگی گرفته و ممکن است همین موضوع، او را بیمار کرده و منجر به مرگ او شود، دلفین تنهای برج میلاد دچار همین پدیده شده و بمیرد.»

پس از مرگ "آلفا" دلفین ماده برج میلاد در هفته های اخیر به دلایلی که هنوز روشن و قطعی نشده است؛ حالا مسوولان و فعالان حقوق حیوانات، نگران کپ"کاسیا" دلفین دوم هستند که با مرگ آلفا حالا به تنهایی زندگی می کند.
 
فعالان می گویند از آنجایی که مجموعه برج میلاد نیز خودش را ملزم به پاسخگویی به هیچ مرجعی نمی داند خطر از دست رفتن کاسیا بسیار جدی است؛ اما هیچ مرجعی این موضوع را پیگیری نمی کند.

گفته می شود مدیران دلفیناریوم نیز به مسوولان محیط زیست شهرداری تهران پاسخگو نیستند و حتی با مراجعان این مرکز در قضیه مرگ "آلفا" ، برخورد اداری شایسته ای نداشته و به سختی آنها را راه داده اند.

دلفین حیوانی اجتماعی است که به سرعت در معرض افسردگی و سپس خودکشی قرار می گیرد. به گفته کارشناسان، مفهوم خودکشی برای دلفین‌ها و وال‌ها با آنچه برای ما آدم هاست به شدت متفاوت است. ما انسان‌ها حتی در شرایط نامطلوب زندگی نیز به طور ناخودآگاه نفس می کشیم؛ درحالی که نفس کشیدن برای دلفین‌ها یک تلاش آگاهانه و دل بخواهی است و به محض اینکه در غیرعادی و نامطلوب قرار بگیرند با حبس کردن نفس، به زندگی خود پایان داده و خودشان را می کُشند.

شاید بپرسید شرایط نامطلوب چیست؟ مسلما شرایط نامطلوب برای دلفین ها با آنچه ما آدم ها فکر می کنیم بسیار متفاوت است. استخرهای بتونی که با رنگ ولعاب پوشیده شده اند و به نظر ما زیبا و دلپسند می آیند از نظر دلفین ها قفس های طلایی هستند که آنها را در اسارت گرفته اند.

مربیان کارازموده دلفین بر این باورند که جیغ و شادی آدم ها در حین تماشای حرکات دلفین ها در دلفیناریوم نیز برای دلفین ها نه تنها آرامش بخش و شادی آفرین نیست که عامل ایجاد استرس و بیماری های بعدی تا مرز افسردگی و بیماری های دیگر و سپس مرگ است؛ چرا که حس اصلی دلفین‌ها "شنوایی" است و با این حجم سروصدا در دلفیناریوم ها نمی توانند آرامش زندگی طبیعی در اقیانوس را که محل زندگی آنهاست تجربه کنند.

بر این اساس به نظر می رسد سازمان حفاظت محیط زیست هم به عنوان صادرکنده مجوز فعالیت دلفیناریوم و هم حافظ حقوق حیوانات وحشی، باید به این قضیه ورود کرده و از بیماری و مرگ تک دلفین باقی مانده برج میلاد جلوگیری کند.
 
شهرداری تهران نیز بنابر وظیفه قانونی اش به عنوان ارگانی که اجاره دلفیناریوم را در اختیار دارد باید نظارت دقیق تر و بیشتری بر اجرای قوانین از جمله تعطیلی دلفیناریوم میلاد و از سر گیری دوباره فعالیت غیرقانونی آن داشته باشد. چرا که به نظر می رسد این تاسیسات تنها از شهرداری حرف شنوی داشته و به دستورات قانونی هیچ ارگان یا سازمان دیگری از جمله سازمان حفاظت محیط زیست تمکین نکرده و ورود این سازمان را به محوطه مرگ "آلفا" به سختی پذیرفته و مسولان محیط زیست را تا مدتی به محوطه دلفیناریوم راه هم نمی داده است.  

خوب است نهادهای مستقل قضایی به ماجرای دلفیناریوم برج میلاد ورود کرده و روشن کنند چه بخشی از قوانین در این میان زیرپا گذارده شده است؟ قوانینی که منجر به مرگ یک دلفین و دو شیر دریایی در این مجموعه شده است. وضعیت باغ وحش های آبی، بهتر از باغ وحش های معمولی نیست. حالا باغ وحش های آبی خط قرمزها را رد می کنند!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.