برجی مارپیچ که از پرندگان در یخبندان محافظت می‌کند

يکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۹ | کد مطلب: ۲۵۲۰۷
برجی مارپیچ که از پرندگان در یخبندان محافظت می‌کند
بخش های مهم خبر
  • در جنگل تاریخی گیس‌فِلد دانمارک فضاهایی وجود دارد که یخبندان بوده و به دلیل نوع دریاچه و مرتع آن، شرایط زیست‌محیطی پرندگان و حیوانات کمی سخت است. به همین دلیل این پروژه نوین معماری با هدف حفاظت از این پرندگان و حیوانات در جگل فوق به اجرا درآمده است.
اسکان نيوز- سرویس بین الملل- شیما نصیری: تغییر فصول در این منطقه از دانمارک تاثیر بسیاری بر روی زندگی انواع پرندگان می‌گذارد و بسیاری از آن‌ها را با مشکلات جدی زیست‌محیطی مواجه می‌کند. اما هم اکنون یکی از معماران دانمارکی اقدام به طراحی و اجرای این پروژه در سال 2019 میلادی کرده است که توانسته به بهترین پروژه سال زیست‌محیطی در کشور دانمارک تبدیل شود.


در واقع این پروژه علاوه بر آنکه هنر معماری تلفیقی مدرن و کلاسیک را به زیبایی به نمایش درآورده، کاملا با هدف حفظ محیط زیست و نگهداری از پرندگان و حیوانات اجرایی شده است. بنابراین علاوه بر معماران، توجه بسیاری از فعالان محیط زیست نیز به سوی این پروژه جلب شده است.


این پروژه دارای یک برج مارپیچ فلزی-چوبی به همراه مسیر چوبی مشخصی است که به گونه ای طراحی شده تا بتواند هم از پرندگان در برابر تغییرات آب و هوایی و محیطی محافظت کند و هم فضای آرام و مناسبی را برای گردشگران به ارمغان آورد.


این برج 45 متری دارای یک سطح شیب‌دار مارپیچی 650 متری در داخل خود است که منظره پانورامای نفس‌گیری را میان طبیعت زیبای این جنگل به نمایش می‌گذارد.


ایده پشت تالاب مرتفع که به برج منتهی می‌شود، این است که جنگل را بدون ایجاد اختلالی در محیط طبیعی آن، در دسترس همگان قرار دهند. در واقع اینجا زیستگاه انواع مختلفی از گونه‌هاست که با هماهنگی با طبیعت جنگل زندگی می‌کنند و این نظم نباید از بین برود. از این رو برای دستیابی به این هدف بزرگ، برج مارپیچ از فولاد خیس و بلوط محلی ساخته شده تا بتواند به راحتی با طبیعت آمیخته شود و اختلالی در آن به وجود نیاورد.


رمپ مارپیچ این برج نیز از شکل هایپربولیک بهره می‌برد و هندسه آن یک انحنای متناسبی را ایجاد کرده است. همچنین سطح شیب‌دار آن بازدیدکنندگان را به نوعی به اوج می‌رساند و حس قدرت را در آن‌ها زنده می‌دارد.