چگونه یک میدان 17 ساله جز میراث فرهنگی شد؟

چگونه یک میدان 17 ساله جز میراث فرهنگی شد؟
زمانی‌که سخن از میراث فرهنگی به میان می‌آید، تصور یک بنا یا آثار تاریخی چند هزار ساله به ذهن خطور می‌کند. اما وقتی یک میدان 17 ساله عنوان میراث فرهنگی را به خود اختصاص می‌دهد، باید دلایل و شرایط آن را سنجید.
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸
ساعت ۱۰:۳۸
کد مطلب: ۲۴۹۸۹
Share
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: میدان فدرال در شهر ملبورن استرالیا یکی از میادین فرهنگی و اجتماعی در این کشور به شمار می‌رود که قدمتی 17 ساله دارد. نکته جالب توجه این‌جاست که در اواخر سال 2019 میلادی این میدان به فهرست میراث دولتی و فرهنگی ویکتوریا اضافه شد و به ثبت رسمی رسید.

در این میان بسیاری از کارشناسان و محافظان میراث فرهنگی جهان به این ثبت جهانی واکنش نشان داده و علت این اقدام را جویا شدند. در سال 2018 میلادی یکی از کارشناسان برجسته استرالیایی این میدان را به میراث ویکتوریا معرفی کرد و دلایل خود را برای ثبت میراثی این بنا نیز اعلام نمود. اما حدود 2 سال به طول انجامید تا تحقیق و تفحص‌ها در این زمینه به نتیجه رسید و سرانجام این میدان به ثبت میراث فرهنگی ویکتوریا درآمد.

در واقع هدف اصلی از این اقدام محافظت از این میدان فرهنگی و اجتماعی عنوان شده تا بتوانند آن را برای نسل‌های آینده تکامل دهند. لازم به ذکر است که اماکن و اشیا ذکر شده در ثبت میراث ویکتوریا از حمایت‌های قانونی برخوردار هستند. میدان فدرال ملبورن نیز با برخورداری از 2 هزار و 500 مورد در بخش‌های مناظر و باغ‌ها گرفته تا ساختمان‌ها، یادبودها و آثار باستانی توانسته پیوند ایده‌الی را میان آن‌ها برقرار کند.برای ایجاد یک تغییر اساسی در چنین مکان‌هایی، مالک و متولی آن باید برای دریافت مجوز به میراث ویکتوریا مراجعه کنند. میراث ویکتوریا بر هرگونه تغییر حتی بسیار جزئی نظارت خواهد داشت و اجازه تغییر هویت آن میراث را نمی‌دهد. از این رو به دلیل اهمیتی که میدان فدرال ملبورن از لحاظ فرهنگی و اجتماعی برای این کشور داشته، ضرورت حفظ و نگهداری از آن احساس شده و درنتیجه به ثبت رسمی میراث ویکتوریا درآمده است.

البته باید یادآور شد که میراث ویکتوریا چند وقت گذشته تغییراتی در زمینه تونل مترو و وضعیت رفت‌وآمد شهروندان را برای این میدان درنظر گرفته، اما این تغییرات هیچ‌گونه آسیبی به این بنا وارد نمی‌کند و کاملا از آن حفاظت خواهد کرد. بنابراین می‌توان گفت که از مدت‌ها قبل حمایت موقت از این میدان از سوی میراث ویکتوریا آغاز شده بود.همچنین میدان فدرال ملبورن در بالای ایستگاه تاریخی پرینس واقع شده است که برای حفاظت از این اثر تاریخی می‌بایست به نگهداری و حفظ میدان فدرال نیز توجه ویژه‌ای داشت.

لازم به ذکر است که میراث فرهنگی ویکتوریا یک مشاوره عمومی را با حضور متخصصان و کارشناسان خبره این حوزه برگزار کرد که از 754 نفر تنها 3 نفر با این ثبت ملی مخالفت کردند و همگان حمایت خود را از این بنای فرهنگی و اجتماعی اعلام داشتند.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.