ساخت‌وسازهای غیرمجاز در قزوین از سوی راه و شهرسازی و شهرداری‌ها کنترل شود

چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۸ | کد مطلب: ۲۴۸۹۸
ساخت‌وسازهای غیرمجاز در قزوین از سوی راه و شهرسازی و شهرداری‌ها کنترل شود
بخش های مهم خبر
  • معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین بر کنترل و نظارت بیشتر ساخت و سازهای غیرمجاز از سوی راه و شهرسازی و شهرداری‌های استان تاکید کرد.
اسکان نيوز: علی فرخزاد، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین در جلسه کمیته ذیل شورای مسکن که در استانداری برگزار شد، افزود: گزارش هرگونه ساخت‌وساز غیرمجاز از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط باید به شورای مسکن اعلام و افراد متخلف علاوه بر معرفی به مراجع قضایی، به شورای تخلفات اداری نیز ارجاع داده شوند.

وی یکی از مشکلات موجود شهرداری‌ها را وجود ساخت‌وسازهای صورت گرفته در اراضی قولنامه‌ای دانست و اظهار کرد: با توجه به این مساله و این‌که برای چنین ساخت‌وسازهایی نمی‌شود سند صادر کرد، در گذشته دستورالعملی مبنی بر ارسال این نوع پرونده‌ها به کمیسیون ماده ۵ بود که برای برخی از آن‌ها تصمیمات لازم صادر می‌گردید.

به گفته وی، شهرداری‌های استان برای آن دسته از پرونده‌های قولنامه‌ای که مشکل حادی ندارند، می‌توانند تا اطلاع ثانوی آن‌ها را به کمیسیون ماده ۵ ارسال تا در جلسات مطرح و تصمیمات لازم اخذ شود.

فرخزاد با اشاره به مشکل اراضی باغ عمران شهر اقبالیه، اظهار کرد: در عین حالی که اداره کل راه و شهرسازی سهم ۱۰ درصدی خود از اراضی ۱۱۴ هکتاری این مجموعه را باید به شهرداری واگذار کند، شهرداری نیز باید تمام تلاش خود مبنی بر جلوگیری از گسترش ساخت و سازهای صورت گرفته در اکبرآباد را به انجام برساند تا از توسعه آن جلوگیری به عمل آید.

بیشترین اراضی قولنامه‌ای استان قزوین مربوط به شهر اقبالیه است

ابراهیم مبارک‌قدم، مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین در این جلسه گفت: اقبالیه در حوزه سند رسمی یکی از شهرهایی است که بیشترین اراضی قولنامه‌ای را به خود اختصاص داده و از نظر ساختار اجتماعی نیز شهری است که از ابتدا این مساله در آن جا افتاده است.

وی به مشکلات موجود در حوزه باغ عمران این شهر پرداخت و تصریح کرد: مساله سهم ۱۰ درصدی اراضی این محدوده به شهرداری باید از سوی اداره کل راه و شهرسازی پیگیری و روند اداری آن انجام شود، ضمن آنکه این اداره کل آمادگی خود را برای ایجاد زیرساخت‌های آن با مشارکت شهرداری را نیز دارد.

در ادامه این جلسه شهرداران سه شهرستان استان شامل محمودآباد، کوهین، رازمیان، معلم کلایه، سیردان، بویین زهرا، شال، دانسفهان، سگزآباد، ارداق، تاکستان، اسفرورین، ضیاءآباد، خرمدشت و نرجه برای بیان مشکلات و ارایه راهکارهای موجود در جلسه کمیته ذیل شورای مسکن حاضر بودند.
 
مرجع: ایرنا