میدان کپنهاگ، پروژه‌ای برای پاکسازی هوا

میدان کپنهاگ، پروژه‌ای برای پاکسازی هوا
یکی از بزرگترین میادین عمومی شهر کپنهاگ دانمارک هم اکنون به فضایی تبدیل شده که هم حمل‌ونقل سبز را ترویج می‌دهد و هم از قابلیت تنوع زیستی و سازگاری با محیط‌زیست برخوردار است.
سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸
ساعت ۱۵:۰۳
کد مطلب: ۲۴۷۲۶
Share
اسکان نيوز-سرویس بین الملل- شیما نصیری: کارن بلوکسنز یکی از معماران شاخص دانمارکی با در اختیار گرفتن فضایی به مساحت بیش از 20 هزار مترمربع توانسته میدان چندمنظوره‌ای را طراحی کند که هم سازگای با تغییرات آب و هوا داشته و هم به توسعه سیستم حمل و نقل سبز کمک شایانی می‌کند.

این میدان بین دانشگاه کپنهاگ و ساختمان‌های رویال دانمارک واقع در پردیس جنوبی دانشگاه است که فضای بسیار بازی را برای رفت‌وآمد راحت و بدون ذغدغه دانشجویان و سایر شهروندان فراهم آورده است. معماری خلاقانه این میدان باعث شده تا حس آرامش و سکون را در آن به خوبی احساس کرد.


همچنین پارکینگ دوچرخه این میدان بسیار خلاقانه طراحی شده است، به‌طوریکه در زیر میدان اصلی فضایی باز و مدور برای قرار دادن دوچرخه‌ها درنظر گرفته شده و سطوح خارجی متنوع و مدوری هم به دوچرخه‌سواری افراد اختصاص داده شده است.


ساختار این میدان از پوسته‌های بتنی چدنی تشکیل شده و با کاشی‌های دستباف پوشانده شده است. این کاشی‌ها رنگ‌های متنوعی را در نمای خارجی این پروژه ایجاد کرده‌اند که از دور توجه هر بیننده‌ای را به سوی خود جلب می‌کند.


این در حالی است که سقف بتنی این میدان قابلیت ذخیره انرژی خورشید را داشته و در فصل سرما، فضای بسیار گرمی را برای رفت‌وآمد دوچرخه‌سوران فراهم می‌آورد. این پروژه همچون یک فرش طراحی شده که دارای تپه‌های کوچک و بزرگ با طرح و نقش‌های متفاوت است. این تپه‌ها نمای گنبدهایی را دارند که نقش و نگارهای آن جذابیت میدان را دوچندان کرده است.
 

این میدان علاوه بر خدمت‌رسانی به عنوان یک مکان فعال برای دانش‌آموزان، کارمندان و افراد محلی، دارای فضای پارکینگ دوچرخه با ظرفیت بالا برای بسیاری از کاربران دانشگاه از جمله 16 هزار دانشجو و 2 هزار کارمند است.   

این گنبدهای بتنی همگی با طرح‌های سه‌بعدی شکل گرفته‌اند و ساختار پوسته‌ای آن، ساختار باربری و تحمل وزن بالا را تداعی می‌کند.
 

ضلع شمالی میدان به سه ورودی اصلی دانشگاه راه دارد و قسمت جنوبی آن فضاهای مرتفع سبزی را به سوی پردیس دانشگاه باز می‌کند. همچنین این پروژه دارای ظرفیت اداره آب‌ باران و آب‌های پخش شده ناشی از طوفان بوده که صددرصد با محیط‌زیست سازگار است. جذب این حجم آب باران بیوتیوپ‌های مرطوبی را ایجاد می‌کند که برای حفظ محیط‌زیست و پاکسازی هوا بسیار مفید هستند.

این بیوتیوپ‌ها رطوبتی را در هوا ایجاد می‌کنند که هم مطلوب بوده و هم کلیه آلاینده‌ها را در خود جذب می‌کنند. از این رو هوای پاک و سالمی در محیط ایجاد می‌شود که با تمام سنین سازگاری دارد.

همچنین این سیستم تبخیر آب باران را افزایش داده تا کانال‌های آب دچار مشکل نشوند و حجم بالای آب آن‌ها را از بین نبرد. ذخیره بخش اعظمی از آب و انتقال آن به بخش تصفیه آن نیز از دیگر قابلیت‌های این پروژه سبز به‌شمار می‌رود. از دیگر مزیت‌های طراحی این تپه‌ها، تنظیم نور در محیط است که هم برای مردم و هم برای گیاهان سبز محیط بسیار مفید و موثر خواهد بود.

فضاهای روباز این میدان دارای بیش از یک هزار صندلی است تا تمام مردم بتوانند به راحتی در آن استراحت کرده و از محیط پاکیزه و سبز ایجاد شده، بهره‌مند شوند. 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.