کشف آثار پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی در مازندران/ ظروف سفالی گلابه‌ای منقوش رنگارنگ در محوطه معصومی پیدا شد

کشف آثار پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی در مازندران/ ظروف سفالی گلابه‌ای منقوش رنگارنگ در محوطه معصومی پیدا شد
گمانه‌زنی‌ها در محوطه معصومی مازندران به کشف سه قطعه از گونه ظروف سفالی گلابه‌ای منقوش رنگارنگ متعلق به قرون اولیه اسلامی منجر شد که این یافته‌ها به عنوان قدیمی‌ترین آثار دوره اسلامی منطقه می‌تواند نقش ارزشمندی را در ترسیم توالی فرهنگی و خوانش وقایع ادوار مختلف اسلامی در پیوند با مرکز اولیه اسلام در مناطق همجوار نظیر جرجان، ساری و آمل ایفا کند.
سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸
ساعت ۱۳:۳۹
کد مطلب: ۲۴۷۲۲
Share
اسکان نيوز: سراله قاسمی‌گرجی، سرپرست هیئت باستان‌شناسی با اعلام خبر کشف آثار پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی در مازندران، گفت: محوطه معصومی واقع در روستای آسیابسر از توابع شهرستان بهشهر در استان مازندران با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مورد گمانه‌زنی قرار گرفته و طی آن ۱۶ گمانه در داخل و پیرامون محوطه ایجاد شد.

این باستان‌شناس با بیان این‌که از این تعداد، ۷ گمانه بدون آثار بود افزود: در ۹ گمانه آثار غیرمنقول به صورت معماری و آثار منقول شامل قطعات سفال، ظروف سفالی کامل یا ناقص، تکه‌های شیشه، اشیای آهنی و مفرغی، تیغه سنگی و دوک نخریسی به دست آمد.

 او اظهار کرد: این محوطه، پیشتر در زمستان ۹۷ طی انجام تسطیح و خاکبرداری از یک قطعه باغ و گزارش‌های مردمی مبنی بر تخریب آثار فرهنگی توسط مالکین، مورد بازدید و شناسایی قرار گرفت و بلافاصله از ادامه این فعالیت جلوگیری شد.

این باستان‌شناس با بیان اینکه در مجموع با وجود اینکه بخش زیادی از این محوطه تخریب شده، خاطرنشان کرد: شواهدی از آثار پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی در این محوطه مورد شناسایی قرار گرفته است.

سرپرست هیات باستان شناسی، آثار و شواهد پیش از تاریخی بدست آمده از این محوطه را مربوط به گمانه شماره ۱۰ دانست که شامل بقایای معماری سنگی، اجاق، قطعات سفال خاکستری تیره و روشن و همچنین یک نمونه تیغه سنگی بوده که با توجه به مجموعه یافته‌های سفالی در سطح محوطه به دوره آهن تعلق دارند.

او گفت: یافته‌های تاریخی نیز متعلق به بقایای تدفین بوده که آثار و شواهد آن در اثر خاکبرداری و همچنین حفاری‌های غیر مجاز در قسمت سطح و دامنه‌های شرقی و شمالی پراکنده شده است.

قاسمی افزود: آثار و شواهد بدست آمده از دوران اسلامی نیز از بقایای خاکبرداری و همچنین تعدادی گمانه شناسایی شده شامل آثار معماری و مواد فرهنگی منقول است.

وی خاطرنشان کرد: از دوره اسلامی علاوه بر آثار دوران صفوی تا قاجار، شواهد قابل توجهی نیز از قرون اولیه اسلامی (قرن ۴ تا ۵ ه. ق) و همچنین دوره ایلخانی بدست آمده است.

این باستان‌شناس از میان یافته‌های قرون اولیه اسلامی به کشف سه قطعه از گونه ظروف سفالی گلابه‌ای منقوش رنگارنگ با نقش پرنده، گل و نقوش شبه کتیبه‌ای اشاره کرد و گفت: این یافته‌ها به همراه آثار شیشه‌ای و فلزی از این نظر حائز اهمیت است که تاکنون تمرکز مطالعات باستان‌شناسی حوزه اسلامی در بهشهر عمدتاً روی آثار معماری دوره صفوی بوده و از سطح تکنولوژیکی صنایع مختلف ازجمله سفالگری، شیشه گری و فلزکاری به ویژه از قرون اولیه اسلامی اطلاع چندانی در دست نبوده است.

سرپرست هیات باستان‌شناسی اظهار کرد: این یافته‌ها به عنوان قدیمی‌ترین آثار دوره اسلامی منطقه، علاوه بر شناخت ابعاد تکنولوژیکی، تجاری و اقتصادی، می‌تواند نقش ارزشمندی را در ترسیم توالی فرهنگی و خوانش وقایع ادوار مختلف اسلامی در پیوند با مرکز اولیه اسلام در مناطق همجوار نظیر جرجان، ساری و آمل ایفا کند.

وی در پایان تصریح کرد: ماهیت برنامه کاوش جهت پاسخگویی به استعلام درخواستی مالک و در حد گمانه‌زنی با بودجه محدود بوده و شناخت و نجات بخشی آثار باقیمانده نیازمند به انجام کاوش گسترده علمی است.


 
مرجع: ایلنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.