تکذیب ادعای عیسی کلانتری از جانب رییس سابق محیط زیست دریایی سازمان

فرشچی: دولت یازدهم با "انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه" مخالفت کرد!

فرشچی: دولت یازدهم با "انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه" مخالفت کرد!
ادعاهای خلاف واقع و غیرمستند از سوی مدیران سازمان حافظ تنوع زیستی کشور همچنان ادامه دارد و ظاهرا مرجعی برای بررسی و تذکر به این مدیران نیز وجود ندارد. در حالی که اخیرا عیسی کلانتری ضمن "سیاسی خواندن" مخالفت ها و اعتراض های مدنی با "طرح انتقال آب خزر به سمنان"، به رسانه ها گفته که « سازمان حفاظت محیط زیست دولت یازدهم با طرح انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه موافقت کرده بود» حالا نه تنها اسناد و اخبار ثبت شده این ادعا را رد می کنند که رییس سابق محیط زیست دریایی سازمان نیز در گفت وگو با اسکان، آنرا تکذیب کرده است.
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸
ساعت ۱۶:۳۹
کد مطلب: ۲۳۷۹۲
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: پروین فرشچی رییس سابق محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در پاسخ به اظهارات عیسی کلانتری درباره موافقت دولت یازدهم برای انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه" گفت:« سازمان حفاظت محیط زیست دولت یازدهم هرگز با "انتقال آب خزر" به هیچ نقطه ای، چه دریاچه ارومیه، چه سمنان موافقت نکرده و همواره به صراحت در اینباره مخالفت خود را اعلام کردیم؛ اما وزارت نیرو با وجود این مخالفت، برای مطالعه این طرح بودجه گرفت.»

او افزود:« در دولت یازدهم با پیشنهاد "انتقال آـب خزر به دریاچه ارومیه" مخالفت کردیم؛ علاوه بر اینکه از اساس با هر انتقال آب بین حوضه ای مخالف بوده و هستیم و انتقال آب خزر به هر نقطه، از جمله به سمنان، شاهرود، ارومیه و ... را نادرست و غیرعلمی دانسته و مخالفت کرده ایم.»

فرشچی گفت:« اما با اینکه سازمان حفاظت محیط زیست دولت یازدهم، از همان ابتدا که چنین درخواستی مطرح شد تاکید کرد که بر اساس تمام استانداردها و ضوابط اکولوژیک، هر گونه انتقال آب بین حوضه ای نادرست و غیرعلمی بوده و همراه با تخریب های فراوان است و به صراحت با آن مخالفت کرد؛ وزارت نیرو برای "مطالعه مدل ارزیابی کلی" از دولت بودجه گرفت تا طرح "انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه" را مطالعه کند.»
 
رییس سابق محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست مهم تریم دلایل مخالفت با "طرح انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه" در دولت قبل را، از بین بردن اکوسیستم جنگل، شوری خاک، بازگرداندن املاح به دریا، آلودگی حرارتی و ... اعلام کرد و گفت:« در پاییز سال 1392 وزارت نیرو بر این طرح اصرار می کرد و مطالعات آن نیز توسط "آب نیرو" انجام شد؛ ولی ما هم به طور شفاهی و هم کتبی با این طرح، به صراحت مخالفت کردیم.»

اخیرا عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست در جمع خبرنگاران گفته که « سازمان محیط زیست دولت یازدهم با "طرح انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه" موافقت کرد؛ اما از فعالان و کنشگران محیط زیستی هیچ صدا و اعتراضی شنیده نشد. او مانند همیشه منتقدان را سیاسی و مغرض . استدلال های آنان را غیرعلمی خوانده است. این در حالی است که جامعه مهندسان استان های شمالی، انجمن علمی جنگل بانی ایران، پروفسور علی یخکشی بنیانگزار دانش محیط زیست در دانشگاه های ایران، پروفسور عطاالله قبادیان فوق دكتراي علوم زمين متمركز در آب و خاك و بسیاری از دیگر استاتید و کارشناسان دانشگاهی با این طرح، مخالفت کرده اند.

همچنین "معاونت امور جنگل سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری" کشور و "کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی مازندران" نیز طی نامه ای رسمی و اداری، مخالفت صریح خود را با "طرح شیرین سازی و انتقال اب دریای خزر" به علت تخریب بالای جنگل، خاک، زمین های کشاورزی و دیگر تخریب های بی شمار اعلام کرده اند.

یکی از دلایل برکناری دکتر پروین فرشچی در دولت دوازدهم  و به دست عیسی کلانتری، مخالفت صریح او با "طرح شیرین سازی و انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی ایران" بود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۲
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۲
غیر قابل انتشار : ۰