متخصص آب وخاک در واکنش به مواضع رییس سازمان محیط زیست در گفت وگو با اسکان نیوز:

تضعیف نهاد دولت و نقض قانون اساسی توسط عیسی کلانتری

تضعیف نهاد دولت و نقض قانون اساسی توسط عیسی کلانتری
عیسی کلانتری در حاشیه جلسه هیات دولت در چهارشنبه ۱ آبان ۹۸ گفته است که « موضوع انتقال آب خزر در حیطه وزارت نیرو است و به هیچ کسی ربطی ندارد.» این سخنان کمتر از 48 ساعت پس از موضع گیری سخنگوی دولت و تاکید ربیعی بر اینکه حسن روحانی اصراری بر انتقال آب خزر ندارد و دولت در این مورد تابع مطالعات و روش ها و اظهارنظرهای علمی است از زبان معاون رییس جمهور بیان شده است. حالا کارشناسان در واکنش به این موضع گیری عیسی کلانتری درباره انتقال آب خزر تاکید می کنند که این مواضع، خلاف قانون اساسی بوده و موجب تضعیف دولت است.
جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸
ساعت ۱۰:۵۳
کد مطلب: ۲۳۴۴۵
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: سخنان خلاف قانون، درشت گویی با منتقادان و برخوردهای تمسخرآمیز و عجیب با مخالفان و همچنین حاشیه سازی ها و هزینه تراشی های این دولتمرد برای دولت اعتدال گرای حسن روحانی پایان ندارد. انگار عیسی کلانتری یک دولت مستقل برای خود، فراتر از دولت حسن روحانی دارد که نه تنها خلاف قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی و در تقابل با مواضع مقام معظم رهبری درباره جنگل و محیط زیست که خلاف اظهارنظر و موضع گیری صریح سخنگوی دولت نیز ابراز عقیده می کند. شاید کلانتری فراموش کرده که معاون رییس جمهور است و باید در جایگاه یک مدیر دولت و معاون رییس جمهور، تابع دولتی باشد که او را پُست داده و مجری قوانین است که قانونگذار به تصویب رسانده است.

این گونه سخن گفتن از سوی کسی که در دوره های مختلف، وزیر بوده نه تنها شگفت انگیز که ترسناک است، اینکه کلانتری بعد از اینهمه سال مسوولیت داشتن، هنوز معنای مجری قانون را نمی داند و می اندیشد هر مقام وزیر یا مسوولی، می تواند به صرف وزیر یا مدیر بودن، طرحی را هرچند با مغایرت های قانونی، به سلیقه خود بر تمام مردم و دولت تحمیل کند، خود نشان می دهد برخی مدیران هنوز با مجلس، قانون و تفکیک قوا چه مقدار نا آشنا هستند و انگار در عصر پیش از مشروطه به سر می برند.

حنیف رضا گلزار کارشناس ارشد آب وخاک در این باره به اسکان گفت :« زمستان سال گذشته طی یادداشتی در روزنامه قانون نسبت به جاماندگی عیسی کلانتری در ساختار ریاستی دهه ۷۰ مطلبی منتشر کردم. او هنوز از توانایی تفکیک "ریاست" و "مدیریت" برخوردار نیست. هیچ مدیری در هر سطحی که باشد برای گفت و گو با مخالفان خود از چنین روش و منشی استفاده نمی کند.»

این فعال محیط زیست افزود:« اظهارنظر تند و خارج از عرف دکتر کلانتری خطاب به مخالفان انتقال آب کاسپین در حالی صورت می گیرد که سخنگوی دولت از عدم اصرار رییس جمهور بر اجرای این طرح سخن گفته است؛ با این وصف معلوم نیست که چرا ایشان همچنان طی عملیات های پی در پی انتحاری تصمیم قاطع به تداوم بدنامی سازمان تحت ریاست خود و دولت دارد.»

گلزار در ادامه گفت:« از اعضای خردمند هیات دولت و ریش سفیدان می خواهیم به همکار خود یادآوری کنند که رییس سازمان حفاظت محیط زیست باید رییس سازمان حفاظت محیط زیست باشد نه وکیل مدافع یا سخنگوی وزارت نیرو. این شیوه صحبت آقای کلانتری همچون شیوه ریاست و برخی تصمیمات اخذ شده ی ایشان در سازمان محیط زیست، نقض آشکار قانون اساسی است. مگر می شود موضوعی به این مهمی به کسی جز وزیر نیرو ربطی نداشته باشد؟

اتفاقا به همه مربوط است و هرکس که تبعات این طرح را می داند و می تواند کاری کند ولی نمی کند یا سکوت پیشه کرده در برابر آینده کشور و مردم مسوول است. اگر موضع گیری ایشان درست است و فقط وزیر نیرو می تواند درباره طرح انتقال آب خزر تصمیم بگیرد، پس اساسا وجود دو سازمان حفاظت محیط زیست جنگل ها ومراتع  به عنوان دستگاه های نظارتی و حاکمیتی متولی طبیعت، ضروری نبوده و باید تعطیل شوند!»

این کارشناس ارشد آب وخاک  خطاب به مجمع نمایندگان استان های شمالی تاکید کرد:« به مجمع نمایندگان استان های شمالی پیشنهاد می کنیم در کنار پیگیری استیضاح وزیر نیرو همانند تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه، هرچه سریع تر طرح تبدیل سازمان حفاظت محیط زیست به وزارتخانه را تدوین و تصویب کنند. بی شک نظارت مجلس بر چنین ساختارهایی، مسیرهای درشت گویی و تصمیمات صرفا دستوری را مسدود خواهد ساخت.

آقای کلانتری ظاهرا در سایه معاونت ریاست جمهوری برای خود حاشیه امنی تصورکرده که تداوم این روش، هرگز به صلاح کشور نیست. ایشان آرامش کشور و قدرتمندی دولت را با اظهارات خاص و خارج از عرف مدیریتی و نامه نگاری هایی که حتی همکارانشان در هیات دولت هم آن را جدی نگرفته اند به بازی گرفته است و هر روز با تصمیمات و مصاحبه های نسنجیده خود برای کشور و دولت هزینه تراشی می کند.»

گلزار درباره شیوه برخورد با مخالف و زدن انگ سیاسی به تمام مخالفت های کارشناسی و فنی گفت:« این رسم زشت و ناپسند در حال تبدیل شدن به بدعت است که هر صدای مخالفی را با انگ سیاسی از میدان به در کنند.

اینکه مردم و کارشناسان و متخصصین و حتی کمیته فنی منابع طبیعی مازندران-ساری و معاونت امور جنگل سازمان جنگل های کشور در حوزه ای صرفا فنی، ابراز نگرانی کنند سیاسی است؟ اینکه ما می گوییم « با صرفه جویی تنها ۶ الی ۱۰ درصدی در مصرف آب استان سمنان بیش از ۱۲۰ میلیون مترمکعب آب مازاد تولید خواهد شد و دیگر نیازی به صرف هزینه های چندهزار میلیاردی و آن همه تخریب و نابودی نیست » سیاسی کاری است یا سخنان مدیرکل شما در جلسه ۱۸ مهر که می گفت « در دولت باید یک روز اینطرفی باشی و روز بعد آن طرفی؟»

گلزار همچنین گفت:« مصاحبه عیسی کلانتری پس از جلسه هیات دولت، حکایت از این دارد که خود ایشان هم مانند بسیاری دیگر از طرفداران طرح انتقال آب خزر، تصور مشخصی از شیوه و پیامدهای اجرای این طرح ندارند،
عمدا یا سهوا فقط روی حجم برداشت آب از کاسپین متمرکز می شوند و صدها آسیب دیگر را نمی بینند.»

این کارشناس ارشد آب وخاک تاکید کرد:« مشکل ما خشک شدن کاسپین نیست. موضوع اصلی پیش از ابعاد زیست محیطی طرح، چرایی ضرورت اجرای آن است؛ بحث سرمایه گزاری ناپایدار است. این طرح حتی اگر اجرا هم بشود 10 سال دیگر به پاشنه آشیل مناسبات ما با کشورهای همسایه تبدیل خواهد شد.»

گلزار درباره مشکلات طرح انتقال اب خزر برای کشورهای همسایه گفت:« ورود روزانه ۷ هزارتُن نمک به دریا عددی نیست که همسایگان و شرکای ما در کاسپین از آن چشم پوشی کنند. بیش از ۵۲ هزار درخت و درختچه تنها برای اجرای خط انتقال برق این پروژه باید قطع شود. چندین میلیون تُن خاک حاصلخیز درجه یک باید نابود شود. سیل گیری شهرهای پایین دست بی شک افزایش می یابد و دیگر مسایل که بارها گفته و نوشته شده است. چرا آقای کلانتری این آسیب ها را نمی بینند و تنها روی فرضیه خشک شدن دریاچه متمرکز می شوند و بعد آنرا نشانه نادانی و سیاسی کاری مخالفان عنوان می کند؟!»

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.