یادآوری یک روایت از چمران به گزینه پیشنهادی سازمان فرهنگی و هنری

ماجرای شکست پروژه ۴۰۰ میلیاردی امرودی

ماجرای شکست پروژه ۴۰۰ میلیاردی امرودی
می گویند میثم امرودی قرار است به زودی به ریاست سازمان فرهنگی و هنری برسد اما در پرونده او برگه ای هست که نشان می دهد از سوی مدیرکل منابع انسانی در سال 96 درخواست بازنشستگی وی مطرح شده است .
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸
ساعت ۲۲:۳۰
کد مطلب: ۲۳۲۹۳
Share
به گزارش اسکان نيوز ،14 مرداد سال 95 بود که محمد باقر قالیباف در یک تصمیم ناگهانی ساعت 6 و نیم صبح در مراسمی 4 معاون خود را تغییر داد . میثم امرودی از معاونت اجتماعی رفت و جایگزین وی مجتبی عبدالهی معاونت خدمات شهری شهرداری تهران شد .

این تغییرات آنقدر ناگهانی بود که برخی از اعضای شورای شهروقت  هم چند ساعتی مانده به مراسم از برخی از تغییرات خبردار شده بودند . این گونه سلام و خداحافظی ها در آن دوران مرسوم بود .

امرودی با وجود آن که در مراسم خداحافظی خود اعلام کرد که به شهرداری چی بودن خود افتخار می کند و مدت ها است که از شهردار خواسته است که جایگزینی برای وی انتخاب کند ،نتوانست دلخوری خود را از انتخاب جانشین اش پنهان کند و در کنایه ای به روایتی از شهید چمران اشاره کرد که بر اساس آن فردی که صلاحیت و تخصص پستی را ندارد خیانت است که سمتی را قبول کند. مثالی که شاید خود او نیز باید از آن پند بگیرد .

کارنامه حوزه فرهنگی و اجتماعی محمد باقر قالیباف ،کارنامه قابل قبولی نبود . تلاش های او برای آن که پروژه ای بزرگ در حوزه اجتماعی را به سرانجام برساند در تمام سال های حضورش در شهرداری به در بسته خورد . اما بزرگ ترین پروژه که درسال های پایانی حضور او در شهرداری و در زمان معاونت میثم امرودی کلید خورد ،پاکسازی و ساماندهی محله هرندی بود . پروژه ای که مخالفان زیادی داشت . پروژه 400 میلیاردی که از همان ابتدا همه می دانستند سرانجامی نخواهد داشت .

خبرنگاران حوزه شهری به خاطر دارند سیلی که امرودی به صورت خود زد واز شدت سیلی عینک اش چند متر آن طرف تر پرتاب شد و بعد از این سیلی قول داد هرندی را تا نوروز 95 پاکسازی کند و پروژه ساماندهی هرندی را به نقطه پایان برساند و اگر نتوانست از شهرداری خداحافظی کند .

امروز در مهر سال 98 چهره هرندی همان است که درگذشته بود . معتادانی که آن زمان به محله های همسایه کوچ کرده بودند به همان محله سابق خود بازگشتند  .

چند روز پیش که رییس پلیس پایتخت در صحن شورای شهر تهران گزارش عملکرد می داد خبر داد که باز هم محله های هرندی و شوش را پاکسازی و خانه هایی که گمان می کرده پاتوق خلاف کاران است را پلمب کرده است .

ساماندهی هرندی با اعتبار چند صد میلیاردی یکی از شکست های مهم قالیباف در حوزه اجتماعی بود .

حالا همان معاونی که به خود سیلی زد و نتوانست هرندی را ساماندهی کند و استعفایی هم نداد قرار است به سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران بیاید .

همان معاونی که در زمان حضورش در شهرداری تهران به عنوان معاون شهردار در کویت دستگیر شد و برخی رسانه ها  اعلام کردند مشکل ویزای وی فعالیت هایی بوده که گذشته در کویت انجام داده است .

او در یک قدمی ریاست سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران است . هرچند حکم رییس این سازمان را شهردار تهران امضا می کند اما رییس آن توسط هیات امنای سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران انتخاب می شود و شهردار تهران نقش چندانی در انتخاب آن ندارد .  

شهردار تهران، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان صدا و سیما، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان،مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی،وزیر آموزش و پرورش،ئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور،رئیس شورای فرهنگی اجتماعی در شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای شهر تهران اعضای هیات امنای این سازمان هستند .
 
در تمام این سال ها سازمان فرهنگی و هنری جزیره ای جدا از شهرداری تهران بوده است . تا آنجا که محمد علی نجفی زمانی که گزارش وضعیت تهرانی که تحویل گرفته است را درصحن شورا ارائه کرد  به وضعیت سازمان فرهنگی هنری شهرداری نیز اشاره می کند و می گوید: «بزرگ ترین چالش ما این است که مدیریت شهری نقش تعیین کننده ای بر مدیریت سازمان فرهنگی و هنری ندارد» ،این سازمان یک هیات امنای 11 نفره دارد که شهردار تهران و رئیس شورای شهر تنها دو عضو این هیات امنا هستند. در حال حاضر اگر سازمان فرهنگی و هنری هر کاری کند، بلافاصله یقه شهردار و شورای شهر را می گیرند و کسی نمی گوید شش نفر دیگری که در هیات مدیره تصمیم می گیرند چه می شود؟

  از این جنس انتقادها به سازمان فرهنگی از سوی اعضای شورای شهر تهران نیز بارها مطرح شده است .
پیش از این حجت نظری در مصاحبه ای گفته بود: متاسفانه سازمان فرهنگی و هنری نه درآمدهایش برای ما شفاف است و نه هزینه هایی که انجام می دهد. امیدواریم که اگر کسی ادعای تشرع و دینداری دارد  با مردم صادقانه صحبت کند و به مردم بگوید که در طول سال چه میزان از تمام امکانات  و درآمد کم نظیری که در اختیار دارد را در زیر مجموعه سازمان هزینه می کند و توامان چه میزان از مدیریت شهری بودجه دریافت می کند.

او ادامه داد:  من فکر می کنم که به هیچ وجه با منطق و عقل همخوانی ندارد که مدیریت شهری معاونتی به اسم معاونت فرهنگی و اجتماعی داشته باشد و توامان بیاید به سازمانی به نام سازمان فرهنگی و هنری پول پرداخت کند و این پول که عددی بالغ بر دویست میلیارد تومان در طول سال است و بسیار بزرگ کاملا غیر شفاف و بی‌حساب هزینه شود.

 چالش های شورا ،شهرداری و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری طی این سال ها ادامه داشت تا آنجا که سعید اوحدی ترجیح داد از سمت خود کناره گیری کند .

منتقدان به وضعیت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری انتظار داشتند از فرصت خداحافظی اوحدی برای انتخاب فردی که با سیاست های فرهنگی مدیریت شهری همراه تر است ، استفاده شود .

محمد جواد حق شناس در خصوص تصمیم مشترک شورا و شهرداری که تنها دو رای در هیات امنا این سازمان دارند به یکی از سایت های خبری می گوید :  پس از استعفای اوحدی رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، حناچی در جلسه هم‌اندیشی با شورای شهر اعلام کرد که با توجه به وضعیت نامطلوب این سازمان طی یک سال و نیم گذشته در نظر دارد فردی را به عنوان سرپرست سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران انتخاب کنند تا انتخاب ریاست سازمان با طمأینه و بررسی‌های بیشتری انجام شود تا از تکرار مسائل در زمان اوحدی که منجر به تعطیلی فرهنگسرا‌ها و کار فرهنگی شد، جلوگیری شود.

 او می‌افزاید: در این جلسه که با حضور اعضای کمیسیون تلفیق شورای شهر تهران و روسای کمیسیون‌های شورا و هیات رئیسه برگزار شد این طرح مورد استقبال قرار گرفته و اعضا پیشنهاد کردند که فعلا جوادی یگانه که رئیس هیات مدیره این سازمان بوده و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری را نیز برعهده دارد به دلیل نزدیکی کاری به عنوان سرپرست سازمان انتخاب شود.

 عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: عصر همان روز حناچی در جلسه هیات امنای سازمان رفته و در حالیکه انتخاب سرپرست از اختیارات وی بود و با وجود تاکید و نظر شورا از حق خود استفاده نکرد و موضوع را به نتیجه مشورت با هیات امنا منوط کرد که در آن جلسه نظر حناچی و معاونان او که هر دو عضو هیات مدیره سازمان هستند نیز نادیده گرفته شد و در نهایت فردی به جز یگانه [فاطمیان پور] به عنوان سرپرست سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران انتخاب شد.

اما منابع مطلع از جلسه هیات امنای سازمان فرهنگی می گویند شهردار تهران پیشنهاد تفاهم شده را مطرح کرده است اما با مخالفت اعضای هیات امنا رو به رو شده است.

اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران معتقدند امرودی گزینه انتخابی شهردار تهران است و حجت نظری در توییتی اعلام کرد:«شهردار تهران بنا دارد گزینه‌هایی را برای تصدی ریاست سازمان فرهنگی هنری به هیأت امنا پیشنهاد کند که هیچ کدام سنخیتی با رای مردم و نگاه مدیریت شهری ندارند. حتی شنیده ام یکی از جدی‌ترین گزینه‌ها پرونده مفتوح در هیأت تخلفات دارد که همین موضوع پیشنهاد دکتر حناچی را عجیبتر می‌کند.»

او غیر از این پرونده مفتوح که گفته می شود در آن تبرئه شده است . یک چالش اساسی دارد. در اسفند سال 96 از سوی مدیرکل منابع انسانی درخواست شده وی بازنشسته و روند پرداخت پاداش پایان خدمت وی پرداخت شود.

هرچند در سایت شفافیت نام وی هنوز در لیست شاغلان دفتر شهرداری بدون هیچ اطلاعات دیگری از جمله آغاز به کار و پایان کار ثبت شده است.

در این سال ها دو رای شورا و شهرداری چندان در انتخاب گزینه سازمان فرهنگی و هنری تاثیر گذار نبوده است و باید دید آیا موانع قانونی می تواند باعث شود شهردار تهران در صدور حکم وی تامل بیشتری کند.

او امروز به رسانه ها درباره حواشی انتخاب رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری گفته است: امیدورام به زودی به صورت رسمی حکم اعلام شود. برای اینکه بدانید چه کسی به این سمت انتخاب شده است تا آن روز منتظر باشید.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۱
غیر قابل انتشار : ۰