کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

تذکر به اقدامات غیرقانونی در شوراهای معماری مناطق

24 شهريور 1398 ساعت 12:50


به گزارش اسکان نیوز، علی اعطا با اشاره به بررسی مسیر منتهی شده به این اتفاقات توضیح داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد در این موارد این اقدامات از کانال شورای معماری مناطق گذشته است و مشخص نیست چه سازوکاری منجر به این موضوع شده، هم‌اکنون شاهد این هستیم لایه‌ای از افراد که در واقعیت دلال هستند در پوشش کارشناس به عنوان مشاور عمل می‌کنند و دست به این اقدامات می‌زنند. در برخی از موارد وقتی پرونده ساخت‌وساز به شورای معماری مناطق می‌رود شاهد مجوزهای فراقانونی یا غیرقانونی هستیم.

 عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در این اقدام، رقم‌های عمده مالی بین دلال و مالک و سرمایه‌گذار جابجا می‌شود اضافه کرد: تعداد اين پرونده ها زياد نيست اما همين مقدار هم قابل پذيرش نيست و مجوز اضافه‌بنا در قالب اضافه طبقه و سطح اشغال مازاد داده می‌شود و با توجه به ارقام بالاى ساختمان، احتمالا ارقام زيادى جابجا مى شود.

 اعطا با بیان اینکه شهرداری ملزم شد در این باره لایحه‌ای را به شورای شهر بیاورد تا حدود صلاحيت شوراهای معماری مناطق مشخص شود گفت: اگرچه این لایحه هنوز تصویب نشده اما معنايش اين نيست كه تا قبل از تصويب لايحه شوراهای معماری مناطق مى تواند خلاف طرح تفصيلى عمل كند. چرا روی این موضوع کنترلی اعمال نمی‌شود؟ سؤال اینجاست که اگر به یک عده اجازه اضافه‌بنا داده می‌شود چرا به همسايه اش نمى دهيم؟چرا به به ساختمان آنطرف تر اضافه بنا نمى دهيم؟ روشن است كه اين رانت و تبعيض است.

 رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران با اشاره به بررسی سه پرونده در مناطق مختلف که بر مبنای گزارش‌های مردمی اعلام شده است عنوان کرد: این پرونده‌ها را به شهرداران مناطق اعلام کردم و همزمان در سامانه نیز بررسی‌های لازم را انجام دادم و متوجه شدم در دو مورد از این سه پرونده شوراهای معماری مناطق تصمیم‌گیر بوده‌اند و مجوزی خلاف طرح تفصیلی داده‌اند. شهرداری باید نسبت به این موضوع در ستاد واکنش نشان دهد. این کار به واقع فسادزاست و یک لایه دلالی پیرامون مناطق شکل می‌دهد که تدریجاً غیرقابل کنترل می‌شود. شهرداری باید در ستاد نسبت به این موضوع حساسیت ویژه نشان دهد.

@alietamedia


کد مطلب: 22636

آدرس مطلب :
http://www.eskannews.com/report/22636/تذکر-اقدامات-غیرقانونی-شوراهای-معماری-مناطق

اسکان
  http://www.eskannews.com