دبیر شبکه سازمان های مردم نهاد محیط زیست ومنابع طبیعی کشور در گفت وگو با اسکان نیوز گفت:

"ترویج گفت‌وگو" مهم‌ترین محور نشست دهم شبکه / کنشگران محیط زیست و تعامل و پرسشگری با مسوولان

"ترویج گفت‌وگو" مهم‌ترین محور نشست دهم شبکه / کنشگران محیط زیست و تعامل و پرسشگری با مسوولان
دهمین نشست شبکه سازمان های مردم نهاد محیط زیست ومنابع طبیعی کشور در حالی در اردبیل برگزار شد که یک تفاوت بنیادی با دیگر نشست های شبکه داشت. "گفت وگو محوری" مهم ترین اصلی بود که در این نشست مورد توجه قرار گرفت. گفت وگو برای حل مسائل از مهم ترین راه هایی است که امروزه همه کشورها برای حل اصلی ترین مسائل داخلی و خارجی خود انتخاب می کنند. چرا یک نهاد مدنی که هدفش بهبود شرایط محیط زیست در جای جای کشور است باید از آن غافل بماند؟ً بر این اساس، نشست دهم بر محور گفت وگو شکل گرفت؛ گفت وگویی که در تمام بخش های این نشست به طور برجسته ای خودنمایی می کرد و نمونه بارز آن، گفت وگوی 4 ساعته روسای دو سازمان متولی طبیعت کشور با کنشگران محیط زیست در دو روز جداگانه بود.
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۵:۳۹
کد مطلب: ۲۲۰۱۶
Share
اسکان نيوز- الهه موسوی: محمد الموتی دبیر شبکه سازمان های مردم نهاد محیط زیست ومنابع طبیعی کشور در گفت وگو با اسکان، درباره نتایج و دستاوردهای نشست دهم شبکه تشکل های مردم نهاد کشور در اردبیل گفت:« نشست دهم، نخستین گفت وگوی بی‌واسطه و صریح کنشگران محیط زیست و منابع طبیعی کشور با رؤسای دو سازمان متولی این حوزه بود که دستاوردهای فراوانی را در حوزه های مختلف بین المللی، پیشگیری از جرم و تعامل با ادارات کل منابع طبیعی استان ها به دنبال داشت.»   

او در تشریح این دستاوردها گفت:« توافق بر سر تدوین چارچوب فعالیت ان.جی.اوها در حوزه‌های بین‌المللی با مشارکت وزارت کشور و وزارت امور خارجه یکی دیگر از دستاوردهای این نشست بود.

همچنین توافق بر سر تفاهم‌نامه همکاری ان.جی.اوهای عضو شبکه و معاونت پیشگیری جرم قوه قضاییه، یکی دیگر از نتایج نشست دهم به شمار می آید.»

الموتی در ادامه افزود:« همچنین توافق بر سر امضای سند اقدام دبیرخانه‌های تخصصی منابع طبیعی در استان ها و تصویب برگزاری جلسات منظم هم‌اندیشی ادارات کل منابع طبیعی استان ها با ان.جی.اوهای هر استان و جلسات منظم شورای هماهنگی شبکه ملی با ریاست "سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشو ر" از دیگر دستاوردهای این نشست محسوب می شود.»

دبیر شبکه سازمان های مردم نهاد محیط زیست ومنابع طبیعی کشور درباره نشست دهم نیز گفت:« دهمین نشست شبکه سازمان های غیردولتی محیط زیستی و منابع طبیعی کشور، پس از برگزاری 9 نشست موفق در استان های گلستان، آذربایجان شرقی، سمنان، بوشهر، خراسان رضوی، همدان، تهران و گیلان در ایستگاه دهم به اردبیل رسید.

این نشست های علمی دوره ای از سال 94 شروع شده و با حضور انجمن های غیردولتی سراسر کشور که شامل 964 انجمن غیردولتی ثبتی در حوزه محیط زیست ومنابع طبیعی شبکه های استانی است برگزار می شوند. شبکه های استانی، نمایندگان شان را برای تشکیل شبکه ملی و شورای عالی شبکه ملی تعیین می کنند که یکی از کارهای آن برگزاری نشست های سالیانه است.»

الموتی با اشاره به اهمیت نشست های سالیانه در تبادل تجارب و بررسی مهم ترین مسائل و آسیب های محیط زیست و منابع طبیعی کشور گفت:« نشست دهم ما در موضوع خاص "دیپلماسی همزیستی پایدار منطقه ای" برگزار شد و رویکرد کلی، در اصل "ترویج گفت وگو" در حوزه های منطقه ای، ملی و بین المللی بود.»

او افزود:« در پنل دیگر این نشست، "ترویج گفت وگو در بازاریابی مشارکت اجتماعی با هدف تعیین و تبیین روش های ترویج فعالیت های مدنی" در حوزه محیط زیست کشور مورد بررسی قرار گرفت.»

الموتی با اشاره به برنامه های بسیار فشرده ای که در نشست دهم برگزار شد گفت:« در نشست دهم، نشست شورای عالی شبکه را داشتیم که مجمع عمومی آن به طور سالیانه، تشکیل می شود و تصمیمات و مصوباتی را اتخاذ می کند. همچنین نشست "سامانه سجام" و پنل "بازاریابی مشارکتی اجتماعی" مورد بررسی قرار گرفت. همچنین "همزیستی پایدار منطقه ای" و "همزیستی دیپلماسی محیط زیستی" نیز توسط دکتر حجت میان آبادی، دکتر هرندی و خانم دکتر قادری زاده کارشناس وزارت امور خارجه ارائه شد.»

او گفت:« در روز دوم نشست نیز برنامه های مختلفی برگزار شد که برای اولین بار در کشور رییس سازمان جنگل ها و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در جلستانی طولانی و نزدیک به 4 ساعت، در مقابل نمایندگان تشکل های مردم نهاد کشور نشستند و پرسش وپاسخ بسیار دقیقی انجام شد.

همچنین یک نشست گفت وگو محور با روسای ادارات آموزش اداره کل حفاظت محیط زیست سرار ایران داشتیم که علاوه بر آشنایی این مسوولان با نمایندگان تشکل ها، به دغدغه های شان پاسخ داده شد.»

دبیر شبکه سازمان های مردم نهاد محیط زیست ومنابع طبیعی کشور درباره برنامه های روز سوم نشست دهم نیز گفت:« در روز سوم نشست نیز گفت وگویی داشتیم با آقای دکتر اکبری معاون سازمان امور اجتماعی کشور ورییس اداره سازمان های مردم نهاد وزارت کشور که یک پنلی داریم درباره پسماند و گفت وگوهای دیگر در این حوزه.»

الموتی با اشاره به نقش نشست های سالانه بر پویایی شبکه تاکید کرد:« شبکه سازمانی است برای گفت وشنود و بیان تجربیات و گفته ها در طول یکسال، و نیز ارائه گزارش عملکرد یکساله؛ امیدواریم این فعالیت و ادامه حیات شبکه هر روز بهتر، منظم تر و منسجم تر پیش برود.»

پنل های برگزار شده

در نشست 3 روزه شبکه سازمان های مردم نهاد محیط زیست ومنابع طبیعی کشور در اردبیل، پنل های تخصصی و گفت وگو با مسوولان برگزار شد که هر کدام در جای خود منحصر به فرد بود.

در روز نخست مبحث "نخبگان توسعه پایدار، خلاقیت و ابتکار برای محیط زیست ومنابع طبیعی" توسط دکتر سیدروح الله صیدی، دبیرکل مجمع نخبگان ایران و دکتر رفاهی مدیرکل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی معاونت اجتماعی قوه قضاییه برگزار شد. همچنین موضوع "سامانه سجام" در پنل بازاریابی مشارکت اجتماعی از سوی دکتر محمود شارع پور، "دیپلماسی محیط زیستی، همزیستی پایدار  منطقه ای" توسط دکتر حجت میان آبادی، دکتر مهدی فصیحی هرندی و نجمه قائدی زاده مورد بررسی قرار گرفته و ارائه شد.

گفت وگو و پرسش و پاسخ با خلیل آقایی، معاون وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور، به همراه معاونان یکی دیگر از برنامه های مهم و محوری روز نخست بود که نزدیک به 4 ساعت به طول انجامید و با مشارکت و تعامل حداکثری انجمن ها و رییس سازمان متولی جنگل برگزار شد.

همچنین محسن بختیاری و مدیرعامل شرکت مدیریت پسماند "اکسان ویژن سیستم" مباحثی را در این زمینه ارائه کرد و پس از آن، گفت وگویی بین شورای هماهنگی شبکه ملی با روسای دفاتر تخصصی سازمان و روسای "آموزش" ادارات کل استان ها صورت گرفت.

برنامه های متنوع روز دوم نیز با ارائه اکبری معاون مشارکت های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور و رییس اداره سازمان های مردم نهاد وزارت کشور با حضور معاون سیاسی-امنیتی استانداری اردبیل، ارائه تخصصی درباره "تنوع زیستی ماهیان بومزاد(اندمیک) ایران" توسط دکتر صابر وطن دوست و پرسش و پاسخ کنشگران شبکه با عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به همراه معاونان با حضور استاندار اردبیل برگزار شد.

حضور نمایندگانی از سه قوه در اختتامیه نشست

اختتامیه جشنواره دهم نیز با حضور محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری جرم قوه قضاییه، علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهور و سخنگوی دولت؛ مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس شورای اسلامی؛ آیت الله سیدحسن عاملی نماینده ولی فقیه و امام جمعه اردبیل؛ خلیل آقایی معاون وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان جنگل هامراتع وآبخیزداری کشور و اکبری معاون مشارکت های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور و رییس اداره سازمان های مردم نهاد وزارت کشور  و اکبر بهنام جو استاندار اردبیل برگزار شد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.